Porady Student Start kariery - darmowe narzędzia, które sprzyjają podnoszeniu kompetencji
19.04.2019  | 5 min czytania

Start kariery - darmowe narzędzia, które sprzyjają podnoszeniu kompetencji

19.04.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.33)

Aplikacja w telefonie, dzięki której poznajesz nowe obcojęzyczne słowa w dowolnym miejscu i czasie. Targi pracy, podczas których możesz uczestniczyć w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. Darmowe szkolenia dotyczące na przykład komunikacji albo obsługi programów komputerowych. Istnieje wiele możliwości rozwoju, które nie wymagają nakładów finansowych. Warto szukać i być uważnym.

Wyznacz sobie cele zawodowe. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dobrać metody realizacji planów i sposoby nauki. Zastanów się, jakich umiejętności potrzebujesz, aby wykonywać wymarzony zawód, pracować w wybranej firmie itd. Możliwości, które masz do dyspozycji, to np.:

  • Wolontariat

Wybierając taką formę rozwoju, uczysz się i zdobywasz doświadczenie. Możesz także zastanowić się, czy kierunek, w którym zamierzasz podążać, jest właściwy. Masz również okazję funkcjonować w środowisku pracy i poznawać obowiązujące zasady.

  • Bezpłatne szkolenia

W darmowych szkoleniach możesz uczestniczyć jako wolontariusz lub stażysta. Oferty znajdziesz także za pośrednictwem stron rządowych:

Inne rozwiązanie to aplikowanie na szkolenia i warsztaty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z różnorodnych możliwości rozwoju zawodowego i osobistego skorzystasz także za pośrednictwem fundacji i stowarzyszeń oraz centrów wsparcia organizacji pozarządowych. Warto sprawdzać ofertę uczelnianych biur karier, które dbają o różne formy dokształcania studentów. Dobrze jest też być na bieżąco z informacjami publikowanymi przez pracodawców – być może w ramach dni otwartych w interesującej Cię firmie będą organizowane jakieś warsztaty lub szkolenia dla potencjalnych kandydatów.

  • Wykłady i konferencje

Warto również wykorzystywać możliwości, jakie daje Ci uczelnia lub miasto, w którym mieszkasz. Sprawdzaj, jakie wykłady i konferencje odbywają się w Twojej szkole. Tematy i terminy darmowych konferencji można znaleźć m.in. w prasie branżowej oraz na stronach firm, fundacji i stowarzyszeń działających w branży, którą wybrałeś. Dobrze jest interesować się także nieformalnymi spotkaniami – organizowane są np. w branży kreatywnej, HR i IT. Uczestnicy wygłaszają prelekcje, omawiają konkretne przypadki i wymieniają się doświadczeniami.  

Ted Talks – inspirujące wykłady, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy o pracę

  • Webinaria

Webinaria, czyli seminaria realizowane online, często są bezpłatne, dlatego możesz z nich korzystać niezależnie od tego, jakimi środkami dysponujesz. W ramach takich inicjatyw masz okazję dowiedzieć się m.in., jak skutecznie zarządzać sobą w czasie, jak obsługiwać konkretny program komputerowy itd. Bazę webinariów znajdziesz np. na portalu Zielona Linia.

  • Literatura

Książki to bogate źródło wiedzy. Wystarczy, że zapiszesz się do biblioteki uniwersyteckiej, miejskiej itd., by otrzymać bezpłatny dostęp do obszernych księgozbiorów. Możesz także wymieniać swoje egzemplarze na te, które znajdują się w domowych biblioteczkach Twoich przyjaciół, członków rodziny czy nauczycieli.

  • Targi pracy

Jako uczestnik targów pracy możesz nie tylko poznawać pracodawców. Masz także okazję uczestniczyć w wykładach, konferencjach czy symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. To doskonała okazja, by rozwijać np. umiejętności z zakresu autoprezentacji lub tworzenia dokumentów rekrutacyjnych. W trakcie targów odbywają się także darmowe szkolenia, np. na temat negocjacji, zarządzania stresem czy aktualnych trendów na rynku pracy.

10 powodów, dla których warto wybrać się na targi pracy

  • Konwersatoria, filmy i programy obcojęzyczne

Jeśli chcesz doskonalić umiejętność porozumiewania się w obcym języku, możesz korespondować z osobami z zagranicy i/lub komunikować się z nimi za pośrednictwem kamery internetowej. Warto korzystać również z innych metod nauki  typu: oglądanie filmów, seriali, programów i wystąpień w języku obcym.

  • Aplikacje mobilne

Istotną rolę w nauce języków odgrywają także aplikacje (Duolingo, Babbel, HelloTalk). Wiele z nich można pobrać za darmo. Ich największą zaletą jest łatwość użytkowania. Gdy zainstalujesz aplikację w telefonie, możesz poznawać nowe zwroty np. w trakcie przerwy między zajęciami lub oczekując na przyjazd tramwaju.

Cel, metody i… odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

Ważne, abyś wybierał możliwości rozwoju, które wydają Ci się ciekawe i potrzebne. Szukaj wartościowych okazji i doskonal kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie. Dzięki temu nie tylko staniesz się atrakcyjniejszy dla potencjalnych pracodawców, ale również poczujesz się pewniej na rynku pracy.

Oceń artykuł