Porady Student Sławni ludzie – co studiowali?
10.02.2019 | 6 min czytania

Sławni ludzie – co studiowali?

10.02.2019 | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Inżynieria, finanse i ekonomia, prawo oraz informatyka – to przykładowe dziedziny wiedzy, które sprzyjają osiąganiu sukcesów w biznesie. Z drugiej strony, nie każdy miliarder ukończył szkołę wyższą. Wśród sławnych i bogatych nie brakuje także osób, które realizują się zawodowo w obszarach zupełnie niezwiązanych ze zdobytym wykształceniem. Choć dyplom ma znaczenie, o powodzeniu decydują przede wszystkim: pasja i wytrwałość.  

Droga do sukcesu – przez jakie uczelnie wiedzie?

W 2013 r. Leszek Czarnecki, polski miliarder i przedsiębiorca, wziął udział w kampanii promocyjnej Politechniki Wrocławskiej. Mówił wtedy, że studia na tej uczelni dały mu podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne w prowadzeniu biznesu. Równie entuzjastycznymi opiniami podzielili się inni ambitni absolwenci, m.in. Zbigniew Maćków – ceniony architekt, Michał Kowalczyk – założyciel firmy Nextwell Engineering czy Bogusława Matuszewska – członek zarządu Grupy Kapitałowej PGE.

We wrześniu 2018 r. portal Business Insider pokusił się o analizę wykształcenia zdobytego przez osoby znajdujące się na liście najbogatszych, publikowanej przez amerykańskiego „Forbesa”. 75 ze 100 miliarderów legitymowało się wyższym wykształceniem. Kierunki, które okazały się najpopularniejsze wśród ludzi sukcesu, to:

  • inżynieria (22 osoby),
  • biznes (16 osób),
  • finanse i ekonomia (11 osób),
  • prawo (6 osób),
  • informatyka (4 osoby).

Droga do sukcesu bywa kręta – 8 historii znanych osób

Studia gwarancją powodzenia?

Dyplom to nie magiczny talizman, który zapewnia bogactwo i powodzenie w życiu zawodowym. Aby kompetencje zdobyte w trakcie studiów były przydatne, warto zaplanować swoją przyszłość i wytrwale dążyć do realizacji celów. Ważne również, by uzupełniać kwalifikacje, aktualizować wiedzę oraz rozwijać umiejętności. Dobrze jest też analizować swoje postępy w karierze i mieć odwagę do wprowadzania zmian. Jeśli np. otrzymałeś tytuł magistra inżyniera automatyki i robotyki, ale chciałbyś zajmować się dziennikarstwem, nie bój się wybrać inną ścieżkę kariery. Chcąc utwierdzić się w słuszności swojej decyzji, możesz pracować jako automatyk i jednocześnie pisać artykuły. Ważne, by Twoje działania były nie tylko odważne, ale także przemyślane i racjonalne. Dobrze jest jak najwcześniej rozpocząć pracę i weryfikować swoje oczekiwania i cele.   

Dlaczego warto jak najwcześniej zacząć pracę?

O tym, że czasami warto zaryzykować i zrewidować plany na przyszłość, mogą świadczyć historie sławnych ludzi, takich jak np.:

  • Bill Gates

Jak donosi Business Insider, miliarder studiował matematykę na Harvardzie, ale po dwóch latach zrezygnował i poświęcił się Microsoftowi – projektowi, który zapewnił mu miejsce w czołówce najbogatszych ludzi świata.

  • James Cameron

Reżyser filmowych hitów, takich jak „Titanic” czy „Avatar”, nie zdobył wykształcenia wyższego. Jak czytamy na portalu Gazetaprawna.pl, przez pewien czas studiował fizykę i literaturę angielską, ale po roku przerwał naukę.  

  • Michael Dell

Założyciel firmy Dell rozpoczął studia medyczne, ale zrezygnował z nich, kiedy jego firma – po zaledwie roku działalności – przyniosła zysk w wysokości 6 mln dolarów. Tak wynika z informacji podanych przez Gazetę Prawną.

  • Brad Pitt

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez University Herald, Brad Pitt ukończył dziennikarstwo. Aktor czuł jednak, że nie jest to jego powołanie i zaczął realizować się w świecie filmu.

  • Harrison Ford

Inny znany aktor – Harrison Ford - w młodości poświęcił się studiowaniu filozofii. Co prawda nie ukończył nauki, ale kiedy zdobył popularność, uczelnia zaproponowała mu tytuł honorowy. Takie informacje opublikował brytyjski Telegraph.

Zbieraj doświadczenia i realizuj cele

Gates, Cameron, Dell oraz wielu innych porzuciło naukę po to, by zaangażować się w rozwój w wybranych obszarach. Każdy z nich wiedział, czego chce i bez reszty poświęcił się gromadzeniu doświadczeń przybliżających ich do osiągnięcia jasno sprecyzowanych celów. Taka postawa sprzyja sukcesom. Jeśli chcesz, żeby Twoje CV było atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców, wytrwale i konsekwentnie realizuj wizję własnego rozwoju. Dzięki kolejnym doświadczeniom będziesz stawać się coraz lepszym i bardziej samoświadomym specjalistą. Ważne, żebyś zachował elastyczność i potrafił dostosować swoje plany np. do sytuacji na rynku pracy i zmieniających się warunków.

6 wskazówek, jak udoskonalić CV

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł