- Rozwijaj się, uzupełniaj kwalifikacje i wyznaczaj cele zawodowe
- Bądź świadomy swoich mocnych stron, ale nie wyolbrzymiaj zasług
- Rywalizacja nie musi być negatywna i odbierać szansy na pracę
- Sprawdź, co daje zdrowe współzawodnictwo
Odpowiedziałeś na ogłoszenie, wysłałeś CV i chcesz ubiegać się o wybrane stanowisko. Ty oraz Twoja konkurencja. Biorąc udział w rozmowach kwalifikacyjnych, testach czy dyskusjach i zadaniach grupowych, nie myśl jednak o rywalizacji. Skoncentruj się na swoim zachowaniu, odpowiedziach i celach. W trakcie rekrutacji masz okazję nie tylko wykazać, że spełniasz oczekiwania pracodawcy. Możesz także lepiej poznać siebie i zyskać motywację do tego, by stawać się coraz lepszym specjalistą.
Wielu kandydatów, jedno miejsce – jak wyłania się najlepszych?
Osoba, która stara się o posadę, wysyła aplikację – CV, list motywacyjny, podanie o pracę itp. To pierwszy etap współzawodnictwa. Im bardziej klarowne i poprawne dokumenty przedstawisz, tym większe szanse, że przejdziesz do kolejnego etapu, którym zwykle jest rozmowa kwalifikacyjna. W trakcie spotkania kandydat odpowiada na pytania, wykonuje zadania albo przystępuje do testów rekrutacyjnych. Zdaniem Tomasza Gordona, trenera biznesu, profesjonalne testy pomagają odkryć to, czego nie widać na pierwszy rzut oka:
Posługując się tym narzędziem, można dopytać o istotne szczegóły. Dodatkowo testy pomagają przewidzieć los kandydata w organizacji: jego dopasowanie do wartości, misji firmy, aspiracje, zagrożenia, wpasowanie do zespołu, który ma wakujące stanowisko.
Jakie testy psychologiczne stosują rekruterzy? Sprawdź!
Na każdym etapie rekrutacji kandydaci starają się zaprezentować swoje najważniejsze atuty. Szanse na zwycięstwo ma ten, kto w najwyższym stopniu spełnia oczekiwania pracodawcy. Jak zaznacza Anna Jaranowska, Kierownik Rekrutacji i Rozwoju Kompetencji w Stena Recycling, Grupa Stena Metall:
Z rywalizacją na rynku pracy jest podobnie jak ze zmianą. Ona jest obecna i warto się z nią pogodzić. I wcale nie musi być negatywna i nie musi odbierać szansy na dobrą pracę.
Korzyści wynikające ze współzawodnictwa
Zawody sportowe, konkursy, plebiscyty czy uczestnictwo w rekrutacji można traktować nie tylko jak wyścig po zwycięstwo. Warto dostrzegać również inne potencjalne profity. Korzyści, jakie mogą wynikać z rywalizowania, to np.:
- Lepsza znajomość siebie
Wiesz, jak działa na Ciebie stres? Potrafisz przedstawiać racjonalne argumenty podczas dyskusji? Umiesz improwizować, gdy sytuacja tego wymaga? Udział w rekrutacji pozwala sprawdzić się w różnych okolicznościach. Dzięki temu można odkrywać swój potencjał lub identyfikować obszary, które wymagają naprawy.
- Zdrowe poczucie własnej wartości
Mając świadomość swoich mocnych stron, nauczysz się mówić o nich bez pychy, ale też bez nadmiernej skromności. Zdaniem Tomasza Gordona należy odważnie przedstawiać swoje kompetencje. Trener biznesu przytacza historię, która przytrafiła mu się w jego karierze:
Jedna z kandydatek w procesie rekrutacji podeszła do mnie po Assessment Center i powiedziała: „Panie Tomaszu, ja zazwyczaj dopiero na drugim, trzecim spotkaniu pokazuję w pełni moje możliwości”. Spojrzałem na nią z rozumiejącą pobłażliwością i odpowiedziałem: „Najpewniej pani doskonale zdaje sobie sprawę, że zazwyczaj nie ma drugiego lub trzeciego spotkania, prawda?”.
Trener stanowczo odradza wyolbrzymianie swoich zasług, ale zachęca, by nie ukrywać najważniejszych zasobów, jakimi się dysponuje, bo może nie być kolejnej okazji, by je zaprezentować.
- Wzrost poziomu motywacji
Potrzeba konkurowania może napędzać do działania. Chęć wykazania się talentem, świetnymi kwalifikacjami itd. motywuje do wzmożonego wysiłku i pracy nad sobą. Dobrze, jeśli nie jest to jedyny motywator. W przeciwnym razie współzawodnictwo może przerodzić się w niezdrową konkurencję, która nie jest konstruktywna.
- Rozwój zawodowy i osobisty
Świadomość, że wielu marzy o pracy w konkretnym zawodzie czy firmie może być czynnikiem motywującym np. do stałego podnoszenia kwalifikacji, aktualizowania wiedzy i rozwijania kompetencji miękkich. Im lepszy jesteś w tym, co robisz, tym bardziej prawdopodobne, że otrzymasz kolejny awans, atrakcyjną propozycję pracy itd. Poczucie, że stajesz się doświadczonym fachowcem i odnosisz sukcesy, może sprawić, że poziom motywacji będzie stale wysoki – tak jak poziom satysfakcji.
- Większe szanse na rynku pracy
Wykwalifikowany pracownik, który wciąż odczuwa silną potrzebę rozwoju, jest cenny dla pracodawcy. Takie osoby są pożądane niemal w każdej branży, a najbardziej tam, gdzie miejsc pracy jest mniej niż potencjalnych fachowców. Anna Jaranowska uważa, że duża konkurencja może okazać się szansą:
Dzięki rywalizacji kandydat ma szansę wyróżnić się na trudnym rynku, przy dużej konkurencji. Często w takiej sytuacji zaprezentowane kompetencje czy cechy mogą okazać się bardziej wyraźne i odpowiednie na danym stanowisku, niż w sytuacji braku konkurentów do porównania.
Jeśli kandydatów jest wielu, to możesz mieć szansę zaprezentować się po raz kolejny, podczas dodatkowego etapu rekrutacji.
Choć z pewnością jest to stresujące dla kandydatów, daje niepowtarzalną szansę, aby jeszcze raz się zaprezentować, znając już nieco lepiej potencjalnego przyszłego pracodawcę oraz jego oczekiwania.
Zdrowe współzawodnictwo nie wyklucza współpracy
Tomasz Gordon radzi czuwać nad tym, by współzawodnictwo nie przysłoniło konieczności współpracy. Jak twierdzi, postawa - polegająca na całkowicie samodzielnym działaniu lub forsowaniu własnych racji za wszelką cenę - nie jest korzystna.
Jak mówi trener biznesu:
Bycie „Zosią Samosią” odcina zespół od efektu synergii. Elastyczność, utylitaryzm oraz przemyślane budowanie marki osobistej w organizacji może pomóc osiągnąć zakładane cele.
Świadomość, że jesteś oceniany i „zestawiany” z innymi kandydatami może wywoływać stres. To od Ciebie zależy, co zrobisz z napięciem – czy wykorzystasz je jako „paliwo” do działania, czy pozwolisz, by zniechęciło Cię do aktywności. Podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie doświadczenia i koncentracja na rozwoju osobistym i zawodowym pomoże Ci redukować stres i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Stres w nowej pracy: Jak z wroga uczynić sprzymierzeńca?