Porady Student Rozpoczynasz karierę? Oto 7 wątków, których lepiej nie poruszać podczas rekrutacji
22.10.2019  | 6 min czytania

Rozpoczynasz karierę? Oto 7 wątków, których lepiej nie poruszać podczas rekrutacji

22.10.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Stawiając pierwsze kroki na drodze zawodowej, dysponujemy niewielką wiedzą na temat rynku pracy. Nie mamy również zbyt dużego doświadczenia, dlatego ważne jest, aby chłonąć nowe informacje, uczyć się pokory i przyswajać rekrutacyjny savoir-vivre

.

Od tego, jakie wrażenie zrobimy w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, może zależeć nasze „być albo nie być” w firmie, w której chcielibyśmy pracować. Ważne, abyśmy ostrożnie dobierali słowa kierowane do rekrutera. Zdania, których lepiej nie wypowiadać, to na przykład:

  • Jestem ekspertem w…/ Wiele Państwo stracą, nie zatrudniając mnie. 

Na status eksperta pracuje się latami. Co więcej, o fachowości świadczą nie słowa, ale wyniki i sukcesy. Na początku kariery lista dokonań zawodowych kandydata jest krótka. Nikt jednak nie oczekuje od niego, że będzie doskonałym, doświadczonym specjalistą. W pierwszym okresie liczy się przede wszystkim chęć nauki i rozwoju. Nie możemy zapominać również o… pokorze

  • Chcę zarządzać zespołem.

Zarządzanie wiąże się nie tylko z prestiżem, ale także z odpowiedzialnością, dlatego funkcje kierownicze obejmują osoby posiadające odpowiednie doświadczenie i fachowe przygotowanie. W trakcie rozmowy możemy zasygnalizować, że kierowanie zespołem zalicza się do celów zawodowych, jakie chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości, w miarę zdobywania doświadczenia i stosownych kwalifikacji. Dobrze, jeśli jesteśmy ambitni; ambicja nie powinna jednak odbierać nam umiejętności realnej oceny własnych możliwości. 

  • Wynagrodzenie, które Państwo oferują, to kpina.

Wysokość pensji to jeden z tematów poruszanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruterzy zwykle pytają o oczekiwania finansowe. W odpowiedzi kandydat wskazuje kwotę, którą uznałby za satysfakcjonującą. Nawet jeśli uważamy, że propozycja przedstawiana przez rekrutera nie jest dla nas wystarczająca, powiedzmy o tym grzecznie i konstruktywnie. Dobrze, jeżeli potrafimy uargumentować, dlaczego chcemy zarabiać konkretną sumę (wskazując na nasze kwalifikacje, umiejętności, doświadczenie czy stawki obowiązujące w branży). Jeśli damy się ponieść emocjom, z pewnością nie osiągniemy sukcesu negocjacyjnego.    

Jak mówić o wynagrodzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Jakie są zarobki w tej branży?

Ważne, abyśmy określili swoje oczekiwania finansowe przed rozmową o pracę. Dzięki temu nie tylko poczujemy się pewniej, ale również zaprezentujemy się jako osoby zaangażowane w rekrutację, a także świadome swoich potrzeb i możliwości. 

  • Jaki wymiar urlopu mi przysługuje?

Ubiegając się o pracę, dobrze jest również poznać swoje prawa i obowiązki wynikające z kodeksu pracy i innych ustaw. Takie informacje zdobywajmy samodzielnie – proszenie rekrutera o wskazówki stanowi przejaw braku profesjonalizmu. 

Jak obliczyć staż urlopowy w pierwszym roku pracy?

  • Jak wypadłam/wypadłem? 

To zrozumiałe, że w trakcie spotkania z rekruterem chcemy zaprezentować się z najlepszej strony. Właśnie dlatego poświęcamy czas na odpowiednie przygotowanie. Pamiętajmy jednak, że zadaniem osoby prowadzącej rozmowę jest wyłonienie najlepszego kandydata na wolne stanowisko, a nie udzielanie indywidualnych porad rekrutacyjnych. Aby uzyskać informacje zwrotne, możemy uczestniczyć w targach pracy (takich jak np. Festiwal Pracy Jobicon) i wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. 

  • Nie mam żadnych pytań. 

Brak pytań na zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej może zostać odebrany jako brak zaangażowania. Może się zdarzyć, że rekruter rozwieje wszystkie nasze wątpliwości w trakcie spotkania. W takiej sytuacji warto wyjaśnić, że uzyskaliśmy wszystkie dane, które były dla nas ważne. 

10 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy pracę

Przygotowujmy się do każdej rozmowy kwalifikacyjnej – niezależnie od tego, czy uczestniczymy w pierwszym takim spotkaniu, czy odbyliśmy ich dziesiątki. Aby poszerzać zasób informacji, czytajmy artykuły i książki.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł