Porady Student Próbuj i testuj. Nic do stracenia!
19.09.2023  | 4 min czytania

Próbuj i testuj. Nic do stracenia!

19.09.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Szukanie pracy przypomina podróż w różnych kierunkach. Rzadko kiedy już od początku wiadomo, gdzie dokładnie chce się dotrzeć. Ważne jest jednak to, by mieć odwagę wyruszyć, sprawdzać, szukać, a czasem nawet błądzić, z ciekawością poznawać nowe miejsca, by finalnie obrać właściwy kierunek. Sprawdź, co dzięki temu zyskasz i gdzie Cię to zaprowadzi!

Masz to w sobie!

Z badań wynika, że starsze i młodsze pokolenia różnią się nastawieniem do spraw zawodowych. Dziś też rynek oferuje inne możliwości niż dawniej. Jest różnorodnie, zmiennie, mobilnie. Warto to wykorzystać! Ciekawość świata, umiejętności, zainteresowania - to wszystko tworzy Twój potencjał, który możesz stale odkrywać. Próbowanie jest naturalnym elementem rozwoju, dlatego nie bój się szukać swojej zawodowej ścieżki. Ewentualne niepowodzenia nie świadczą o porażce, ale o nauce i zdobywaniu doświadczeń.

Poszukiwania - w zgodzie z samym sobą

Zmiana jest czymś rozwijającym, wzbogacającym i uwalniającym potencjał. jednak z jakichś powodów, w Twojej głowie pojawiają się blokujące myśli i przekonania, zmierz się z nimi już dziś.

• Czy jest sens zmienić profil szkoły / kierunek studiów, jeśli czuję, że to jednak nie to?

Oczywiście! Szukanie ścieżki, która będzie do Ciebie najbardziej pasować zawsze ma sens. Nie oczekuj od siebie deklaracji co do zawodu wykonywanego do końca życia. Rzadko kiedy już od początku ma się jasno sprecyzowane plany dotyczące przebiegu kariery. Przemyśl decyzję o zmianie, określ swój nowy cel i podejmij działanie.

• Jak szukać okazji do rozwoju i pozytywnych zmian?

Jest wiele sposobów. Kursy, bootcampy, warsztaty, e-learning, praktyki, staże, wolontariat, praca dorywcza, …to tylko przykładowe okazje, by rozwijać swoje kompetencje, odkrywać mocne strony i sprawdzać, w czym dobrze się czujesz. Warto też rozmawiać z innymi osobami, których historie mogą stanowić dla Ciebie inspirację czy wskazówkę. Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy – trzeba tylko dobrze szukać.

• Z jakich narzędzi korzystać podczas poszukiwań pracy?

Na każdym etapie poszukiwań możesz liczyć na profesjonalne wsparcie. Do Twojej dyspozycji są m.in.
• Tysiące ofert na start na Pracuj.pl.
Kreator CV, za pomocą którego łatwo przygotujesz swój życiorys.
Kalkulator wynagrodzeń, dzięki któremu oszacujesz swoje zarobki brutto i netto.
• Porady i wskazówki w serwisach porady.pracuj.pl oraz zarobki.pracuj.pl.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

• Jak lepiej poznać siebie?

Odkrywanie swojego potencjału i potrzeb jest procesem, nie następuje z dnia na dzień. Najwięcej o sobie dowiadujemy się poprzez doświadczenie, dlatego angażuj się w różne aktywności. Przyglądaj się swoim pasjom i zainteresowaniom – co one mówią o Tobie? Dobrym ćwiczeniem będzie też poproszenie innych o wskazanie cech osobowości czy umiejętności, które u Ciebie cenią najbardziej. Jeśli chodzą Ci po głowie myśli w stylu: nic nie potrafię, nie wiem, w czym jestem dobry/dobra, to zanotuj wszystkie sytuacje, w których uwidoczniły się Twoje cechy i mocne strony oraz opisz przy pomocy czasowników różne podejmowane przez Ciebie aktywności. Możesz skorzystać także z testów psychologicznych, testu Gallupa czy FRIS, dzięki którym lepiej poznasz swoje talenty, style działania i myślenia.

Co mi dadzą poszukiwania i zmiany?

Jeśli nie stoisz w miejscu, tylko szukasz i podejmujesz nowe wyzwania, czerpiesz korzyści nie tylko teraz, ale też na kolejnych etapach życia. Przede wszystkim:
• uczysz się zarządzania czasem i radzenia z nowymi sytuacjami,
• rozwijasz w sobie wytrwałość, cierpliwość, elastyczność i otwartość,
• wychodzisz ze strefy komfortu, by przełamać własne bariery i pokonać słabości,
• nabywasz konkretne kompetencje i kwalifikacje,
• dbasz o swoją satysfakcję i samopoczucie - nie zadowalasz się tym, co nie przynosi Ci w pełni zadowolenia. Sięgasz po więcej, dzięki czemu zyskujesz większe spełnienie, co przekłada się na Twoje samopoczucie.

Więcej poszukiwań to więcej okazji. Czerpanie wielu doświadczeń stanowi świetną lekcję różnorodności. Wychodząc poza jedną branżę czy specjalizację, poszerzasz horyzonty i budujesz sobie lepszą pozycję na rynku pracy. Warto próbować i weryfikować swoje wyobrażenia o wybranym zawodzie – nie każdy przecież sprawdzi się w tej samej branży, nie ma uniwersalnej pracy pasującej wszystkim. Dlatego szukaj pracy dla siebie.

Czegokolwiek potrzebujesz na tym etapie, znajdziesz z Pracuj.pl. Sprawdź najnowsze oferty!

 

Oceń artykuł