Porady Student Praktyki i staże. Jak o nich pisać w CV i mówić podczas rekrutacji?
12.11.2015  | 3 min czytania

Praktyki i staże. Jak o nich pisać w CV i mówić podczas rekrutacji?

12.11.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(4)

Z pewnością stanowią dobry początek do rozwoju kariery. Zwłaszcza, że pracodawcy szczególnie zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe. Praktyki i staże – pozwolą Ci wypełnić kluczową rubrykę w CV i sprawią, że na rozmowie o pracę będziesz mógł pochwalić się czymś więcej niż tylko wykształceniem.

1. Selekcjonuj informacje

Jeśli masz na koncie różne praktyki studenckie, to pochwal się nimi. Dla pracodawcy ważne jest jednak, w jakich działach odbywałeś praktyki, z pracą na jakich stanowiskach miałeś styczność i co konkretnie robiłeś. Niekoniecznie może go interesować, że absolwent polonistyki, starający się o pracę w dziale marketingu, odbywał dwutygodniowe praktyki nauczycielskie w szkole podstawowej. Bardziej zaciekawią go praktyki w agencje interaktywnej.

Potrzebna jest selekcja informacji i eksponowanie tych treści, które są kluczowe w danej rekrutacji – radzi Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Jeśli już decydujemy się uwzględnić w CV praktyki niezwiązane z branżą – wybierajmy pokrewne i takie, które dowodzą, że zdobyliśmy kompetencje przydatne również na stanowisku, na które aplikujemy.

2. Bądź konkretny

Być może nie miałeś wielkich możliwości, żeby bardzo wykazać się podczas praktyk czy stażu. Nie wpisuj jednak do CV ogólnikowych haseł. Spróbuj uchwycić konkrety oraz wypunktować obowiązki i zadania, które wykonywałeś i które czegoś Cię nauczyły. Koniecznie też podaj nazwę działu, w którym odbywałeś praktyki.

3. Podaj dokładne daty

Jeśli byłeś na praktykach np. przez jeden tydzień czerwca, a podasz w CV tylko nazwę miesiąca, wprowadzisz rekrutera w błąd. Uzna on bowiem, że praktykowałeś przez cały miesiąc. W przypadku bardzo krótkich praktyk warto zastanowić się nad ich uwzględnieniem w CV. Można z takiego wpisu zrezygnować, jeśli masz jakąś dłuższą alternatywę w innej firmie.

4. Skup się na kompetencjach

Praktyki i staże to nie tylko kontakt z biznesem, możliwość poznania firmy „od środka” i zdobywania wiedzy. To szansa na rozwijanie praktycznych umiejętności i kompetencji, które są cenione na rynku pracy. Nie chodzi tylko o „twarde” kwalifikacje, ale też tzw. kompetencje miękkie. Pokaż w CV, jak podczas stażu rozwijałeś umiejętności komunikacyjne, współpracowałeś w grupie, uczyłeś się dobrej organizacji i zarządzania sobą w czasie oraz wychodzenia z własną inicjatywą.

5. Masz już duże doświadczenie? Usuń informacje o praktykach.

Jeśli już pracujesz zawodowo od kilku lat i masz spore doświadczenie, to niekoniecznie musisz uwzględniać informacje o praktykach. O wiele istotniejsze są wówczas obowiązki wykonywane na poszczególnych stanowiskach.

6. Nie masz możliwości odbycia praktyk? Napisz o pracach dorywczych.

Studenci studiów zaocznych nie zawsze mają okazję zdobywać doświadczenie w ramach praktyk czy stażu studenckiego. Często muszą dorywczo pracować, by opłacić naukę.

Jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia na stanowisku, o które się ubiegamy, to pochwalmy się dorywczymi pracami. Dla rekrutera jest to również oznaka aktywności i przedsiębiorczości, podobnie jak udział w praktykach i stażach. Nawet podczas dorywczych prac możemy szukać możliwości rozwoju w ramach swojej „działki”. Jeśli np. studiujemy marketing, a pracujemy dorywczo w restauracji, to możemy spróbować przeforsować jakieś swoje pomysły na promocję lokalu. Jeśli studiujemy zarządzanie zasobami ludzkimi, możemy zapytać, czy moglibyśmy zobaczyć, jak „od środka” wygląda zarządzanie procesami HR – sugeruje Urszula Zając-Pałdyna.

7. Podczas rozmowy – pokazuj, że Ci zależało, ale nie krytykuj.

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej warto pokazać, że praktyki i staże były cenną lekcją. Staraj się udowodnić, że zdobyłeś kompetencje przydatne na stanowisku, o które się ubiegasz. Opowiedz, czego dokładnie się nauczyłeś i jak mógłbyś to wykorzystać w nowym miejscu pracy. Jeśli praktyki sprowadzały się tylko do „parzenia kawy” i nie spełniły do końca naszych oczekiwań, nie mówmy o tym wprost. Nie krytykujmy, nie skarżmy się rekruterowi, że spodziewaliśmy się po tej firmie czegoś innego. Na szczegółowe pytania o wykonywane zadania odpowiedzmy dyplomatycznie. Podkreślmy, czego nauczyliśmy się i co mieliśmy szansę zrobić – nawet jeśli nie były to wymarzone zadania czy projekty. Jeśli podczas praktyk w innej firmie mogliśmy się bardziej wykazać, to nawiążmy do tych doświadczeń.

Oceń artykuł