Zaczęły się wakacje i sezon urlopowy, a to oznacza, że w wielu miejscach w Polsce i za granicą potrzeba rąk do pracy. Najwięcej ofert tradycyjnie można znaleźć w regionach turystycznych – polskie miejscowości wypoczynkowe w tym roku pękają w szwach od wczasowiczów. Trwa też okres zbiorów owoców i warzyw. Ale praca sezonowa znajdzie się i w dużych miastach. Przeczytaj, jak możesz dorobić w wakacje i dlaczego warto.
Z artykułu dowiesz się:
• Dla kogo praca na wakacje będzie dobrym pomysłem?
• Jakie mogą być korzyści z pracy sezonowej przy zbiorach owoców?
• Na czym można zarobić w sezonie za granicą?
• Jakie oferty pracy sezonowej czekają na Ciebie nad morzem, a jakie w dużych miastach?
Praca na wakacje – dla kogo będzie idealna?
Nie od dziś wiadomo, że praca sezonowa to świetny sposób na podreperowanie studenckiego budżetu. Podczas dwóch czy trzech miesięcy można uzbierać całkiem niezłą sumkę na utrzymanie się w trakcie roku akademickiego oraz zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe – a nie zapominaj, że pracodawcy doceniają aktywnych kandydatów. Nawet jeżeli taka praca sezonowa pozornie nie ma nic wspólnego z przyszłymi obowiązkami, warto o niej wspomnieć w CV. Dorywcze zajęcia potrafią być świetną lekcją umiejętności interpersonalnych i zarządzania sobą w czasie.
| Praca wakacyjna – chwalić się czy ukrywać?
Na zarobek w czasie wakacji mogą też liczyć uczniowie od 16. roku życia (w wypadku młodszych nastolatków dozwolone są jedynie niektóre rodzaje prac, a zatrudnienie można podjąć za zgodą przedstawiciela ustawowego – czyli zwykle rodzica) oraz po prostu każdy, kto potrzebuje dorobić, bo nie ma w danym momencie stałej pracy.
Dla niektórych praca sezonowa bywa nawet pewnym rytuałem! Np. winobrania czy inne zbiory mogą się zmienić w cykliczną przygodę, a ludzie, którzy poznali się na danej plantacji w jednym sezonie, chętnie skrzykują się na wspólny wyjazd w kolejnym. Praca na wakacje to nie tylko pieniądze, lecz w wielu wypadkach także sposób na oderwanie się od wielkiego miasta, przyjaźnie i wspólne doświadczenia, które miło wspomina się po latach, siedząc za biurkiem w poważnej korporacji.
| Przegląd prac dla studenta, które uczą kreatywności
Wakacje 2020 mogą być również szczególną okazją dla osób, które straciły pracę w zawodzie w związku z pandemią. Jeśli trudno Ci w tym momencie znaleźć nowe zatrudnienie zgodne z oczekiwaniami, możesz podratować swój budżet właśnie pracą sezonową. A po wakacjach spokojnie powrócisz do szukania stanowiska odpowiadającego Twojemu wykształceniu i preferencjom.
Praca sezonowa przy zbiorach
Zbiory owoców i warzyw to jeden z najbardziej popularnych sposobów na dorobienie w wakacje. Wśród studentów w cenie jest zwłaszcza praca sezonowa przy zbiorach za granicą – zarobki w euro, funtach czy np. walutach krajów skandynawskich pozwalają utrzymać się z takiego zajęcia jeszcze wiele miesięcy po powrocie. Ale i w Polsce ofert nie brakuje – szczególnie w tym roku, gdy mniej pracowników sezonowych przyjeżdża do nas z zagranicy. Truskawki, czereśnie, borówka amerykańska, maliny, jabłka, gruszki… Wszystkie wymagają ręcznego zebrania, więc sezon trwa praktycznie całe lato. Łatwo też dostosować taką pracę do swoich planów wakacyjnych.
| 10 oryginalnych pomysłów na wakacje w Polsce
Choć praca przy zbiorach – jak każda praca fizyczna na akord – do lekkich nie należy, daje dużą satysfakcję i pozwala poczuć, jak wysiłek przekłada się na konkretny efekt. Przy okazji spędza się wiele godzin na powietrzu, w otoczeniu natury, co szczególnie dla mieszkańców większych miast czy studentów, którzy spędzili rok w książkach, może być świetną odskocznią od codzienności.
A zarobki? W ubiegłym roku średnia dniówka przy truskawkach wynosiła 250 zł, a na zbiorach winogron we Francji można zarobić średnio ok. 100 euro dziennie. Minimalne stawki godzinowe w różnych krajach Europy wahają się zwykle w granicach 8-10 euro za godzinę pracy*. Do tego plantatorzy lub pośrednicy często oferują płatne lub darmowe zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie oraz organizują dojazd. Jeśli praca w pozycji pochylonej przy krzaczku nie jest dla Ciebie, możesz rozejrzeć się za ofertami dla osób sortujących i pakujących owoce i warzywa.
| 10 ciekawych ofert pracy dla studentów
Praca sezonowa za granicą
Do innych pomysłów na pracę sezonową za granicą można zaliczyć oferty z sektora turystycznego – poszukiwani są m.in. piloci wycieczek, rezydenci czy animatorzy czasu wolnego w hotelach i pensjonatach. Osoby bez znajomości języka mogą natomiast znaleźć zatrudnienie przy sprzątaniu hoteli czy w kuchni.
Co oprócz turystyki? Na sezon potrzebni są m.in. pracownicy produkcji zajmujący się sortowaniem, pakowaniem wyrobów czy obsługą magazynu, nie brakuje też ofert pracy na budowach. Część z tych ogłoszeń dotyczy zatrudnienia na dłużej, ale wiele firm poszukuje wsparcia właśnie w wakacyjnym okresie od czerwca do września, czyli idealnym dla studenta.
| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?
Praca sezonowa za granicą to cenne doświadczenie na tym etapie, nawet jeżeli zadania – w porównaniu z tym, czym zajmujesz się na uczelni – do ambitnych nie należą. Za to możesz zmienić otoczenie i poznać kawałek nowego kraju. A jeśli Twoje studia są związane np. z logistyką czy budownictwem, możesz poznać te branże od podszewki, czyli od najniższych stanowisk – taka wiedza jest bezcenna w dalszej karierze, która obejmuje np. zarządzanie takimi procesami.
Praca sezonowa nad morzem
Ci, którzy wolą poszukać pracy sezonowej w Polsce, mogą wyjechać np. nad morze, w góry czy nad jezioro – szczególnie w miejscowościach turystycznych nad Bałtykiem zadań nie brakuje. Gastronomia, drobny handel, atrakcje dla najmłodszych, hotele, wypożyczalnie sprzętu – w zakątkach przyciągających urlopowiczów bez trudu znajdziesz coś dla siebie. Niewątpliwym plusem takiej pracy jest fakt, że po godzinach sam możesz wybrać się na plażę czy do lasu, by również zaznać trochę wakacyjnego wypoczynku.
| Na jaki urlop może liczyć pracownik tymczasowy?
Nie da się jednak ukryć, że wakacyjna praca w regionach turystycznych zwykle jest okupiona dużym wysiłkiem fizycznym, a nieraz i psychicznym, zwłaszcza gdy dzień w dzień obsługujesz tłumy klientów. Z drugiej strony takie doświadczenie może zaprocentować w przyszłości – gdy np. po studiach będziesz się starać o stanowisko zgodne z wykształceniem, bez trudu udowodnisz rekruterowi, że jesteś odporny, cierpliwy i żadnej pracy się nie boisz. Same słowa nigdy nie mają takiej mocy jak realne przykłady!
| Pierwsza praca studenta – od czego zacząć
Praca na wakacje dla zostających w dużych miastach
Chcesz dorobić w wakacje, ale masz też inne plany, więc wyjazd na całe lato nie wchodzi w grę? Poszukaj ofert pracy sezonowej w swojej okolicy. W dużych miastach firmy zawsze potrzebują wsparcia i zastępstw za stałych pracowników w sezonie urlopowym. Zwróć uwagę np. na ogłoszenia z kategorii obsługi klienta czy logistyki. W wakacje można się spodziewać m.in. zapotrzebowania na magazynierów i pakowaczy – firmy odzieżowe szykują się do wyprzedaży, a w wyniku lockdownu znaczna część zakupów przeniosła się do sieci. Dobrym pomysłem na sezonową pracę dla studenta są też promocje produktów.
Jak widać, możliwości znalezienia pracy na wakacje jest sporo. Warto z nich skorzystać nie tylko po to, by dorobić – dla studentów wchodzących na rynek pracy każda aktywność jest na wagę złota, a nawet najprostsza praca pomaga m.in. wyrobić umiejętności miękkie, kluczowe przy ocenie Twojej kandydatury na stanowiska związane z wykształceniem.
| Oczekiwania pracodawców: o jakie umiejętności miękkie warto zadbać już na studiach?
* Źródła danych: www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/zbiory_owocow_w_tym_roku_powinny_bardzo_sie_oplacac,22055.html, https://www.winobraniefrancja.pl/ile-mozna-zarobic oraz oferty z Pracuj.pl i innych serwisów.