Porady Student Praca nie z tej ziemi? Każde doświadczenie ma znaczenie
24.05.2022  | 4 min czytania

Praca nie z tej ziemi? Każde doświadczenie ma znaczenie

24.05.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Szukasz pierwszej „dorosłej” pracy i obawiasz się, że Twoje CV świeci pustkami, nie masz się w nim czym pochwalić i przez to nikt nie zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną? To nieprawda! Twoja przyszłość nie jest zapisana w gwiazdach, a każde doświadczenie można odpowiednio przedstawić, by działało na Twoją korzyść i świadczyło o Twoich mocnych stronach!

O czym przeczytasz w artykule:

• Od przyziemnego zajęcia do gabinetu na ostatnim piętrze wieżowca
• Przyszłość zapisana w gwiazdach, a może w indeksie?
• Ciekawe hobby trampoliną do sukcesu

| Brak doświadczenia zawodowego a CV – 7 porad, jak napisać ciekawy życiorys

Od przyziemnego zajęcia do gabinetu na ostatnim piętrze wieżowca

To banał, ale warto go powtarzać: nikt nie zaczynał swojej ścieżki kariery od wysokiego stanowiska. Droga do stabilności zawodowej i wysokiej pozycji przebiega różnie u różnych osób, ale składa się z podobnych elementów: stopniowego budowania doświadczenia, kolejnych awansów i zmian. Każdy kiedyś zaczynał i pisał pierwsze CV. Warto o tym pamiętać i nie popadać w marazm na myśl, że nie masz się czym pochwalić w aplikacji. Na pewno masz, musisz tylko to odkryć i właściwie do tego podejść!

Każda praca, którą kiedykolwiek wykonywałeś, dała Ci coś, co doceni Twój pracodawca. Jeśli nie były to twarde skille, to na pewno umiejętności miękkie, które przydają się w każdym zawodzie. Kochasz pływać i wakacje spędzałeś nad jeziorem, dorabiając sobie jako ratownik? To znaczy, że jesteś odpowiedzialny, zdeterminowany, dokładny i potrafisz szybko działać pod presją. A może Twoją zajawką są kawy: świetnie je rozpoznajesz, potrafisz parzyć na przeróżne sposoby, masz w domu stosy literatury na ten temat, zwiedziłeś plantacje w Brazylii i Wietnamie, pracujesz w lokalnej kawiarni i kochasz dzielić się swoją pasją? Komunikatywność, jasność wyrażania myśli, odwaga w dążeniu do celu – to kompetencje, które z pewnością docenią pracodawcy, szczególnie jeśli myślisz o karierze na stanowiskach związanych z pracą z ludźmi. Możesz zacząć przykładowo od tzw. Customer Service – działu opieki nad klientem korporacji – a po kilku latach awansować na account managera – lub zupełnie zmienić ścieżkę kariery i wykorzystać inne nabyte przez lata umiejętności.

| Chcesz rozdawać karty na rynku pracy? Zajrzyj w Arkana Sukcesu!

Przyszłość zapisana w gwiazdach, a może w indeksie?

Niezależnie od tego, czy wierzysz w horoskopy i przeznaczenie, warto pamiętać o jednym: szczęściu warto pomóc. Podejmowanie przeróżnych inicjatyw, które w przyszłości pozwolą Ci zbudować profesjonalne CV, z pewnością przyniesie Ci same korzyści. Jedne osoby wybiorą staż czy praktyki, aby uczyć się od podstaw branży, z którą chcą związać się zawodowo, inne – z różnych przyczyn – podejmą dorywczą pracę zarobkową, a na rozwijanie zainteresowań (zawodowych i nie tylko!) będą mieć czas w weekendy czy wieczorami.

Obie ścieżki mogą doprowadzić Cię do celu – upragnionego stanowiska – każda jednak innym szlakiem. I w obu przypadkach warto sobie pomóc. Jeśli studiujesz, postaw na aktywność: koła naukowe, wyjazdy terenowe, uczelniane stowarzyszenia… Minęły już czasy, gdy dyplom magistra był przepustką do kariery. Co innego wiedza i sieć kontaktów! To właśnie w takich miejscach poznaje się osoby, którzy dzielą te same zainteresowania, ambicje i chcą poświęcać swój wolny czas na rozwój. Tego typu networking to dla wielu osób klucz do zawodu: wspólne projekty zbliżają ludzi, którzy nie wahają się polecać sobie nawzajem potencjalnych współpracowników. Na branżowych spotkaniach bywają również headhunterzy szukający nowych talentów – daj się poznać, a praca marzeń może znaleźć Cię szybciej niż myślisz!

| Jak poradzić sobie na uczelni? Lifehacki na czas studiów

Ciekawe hobby trampoliną do sukcesu

Hobby to ważna część życia człowieka. Nie wszystko, co robimy, robimy dla pieniędzy i nie wszystko trzeba monetyzować. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet niszowe pasje mogą pomóc Ci znaleźć pracę. Influencerzy czy gamerzy to zawody jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, a jednak osoby, które dziś je wykonują, już wtedy się do tego przygotowywały: jedne pisały blogi, inne całymi dniami grały w gry, jeszcze inne robiły zdjęcia kwiatom napotkanym na spacerze. Dopiero z czasem zarobiły na tym pierwsze pieniądze, a potem uczyniły z tego regularne źródło utrzymania.

Prywatne konto na TikToku, którym wolałabyś się nie chwalić rekruterowi, bo to „niepoważne zajęcie”, może być Twoją kartą przetargową podczas aplikowania do pracy w marketingu. A niszowe hobby wpisane w odpowiedniej rubryce CV może zadziałać na korzyść – może Twój potencjalny szef dzieli z Tobą pasję i to zdecyduje, że spośród wielu aplikacji wybierze akurat tę przesłaną przez Ciebie? A może zaintryguje go temat i zapyta o niego podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a Twoja odpowiedź przekona go, że masz dar storytellingu? Mało znane zainteresowania mogą też świadczyć o tym, że doskonale nadajesz się do pracy w researchu, bo z pewnością masz doświadczenie w wyszukiwaniu informacji, albo jako copywriter w projekcie dotyczącym interesującej Cię dziedziny.

Rynek pracy jest jak szklana kula, w której każdy może zobaczyć swoją zawodową przyszłość w jasnych barwach. Wejdź na Pracuj.pl i znajdź najlepszą ofertę dla siebie!

 

 

Oceń artykuł