Studiujesz dziennie lub zaocznie? Cenisz sobie niezależność finansową i już na początku swojej kariery chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie w branży, która Cię najbardziej interesuje? To dobry moment, aby pomyśleć o zatrudnieniu! Praca na studiach ma mnóstwo zalet, ale też wymaga sporego poświęcenia. Sprawdź, co możesz zyskać, podejmując pierwsze zawodowe wyzwania.
Co znajdziesz w artykule?
• Praca na studiach dziennych i zaocznych – jak to wygląda w praktyce?
• Praca na studiach i zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń – co mówią statystyki?
• Jaka praca na studiach będzie dla Ciebie najlepsza i czego możesz się w niej nauczyć?
• Praca na studiach w trakcie pandemii – na co mogą liczyć studenci?
| Pierwsza praca po studiach – 8 wskazówek na dobry początek
Praca na studiach dziennych i zaocznych – jak to wygląda w praktyce?
Studiowanie wymaga nie lada wysiłku. Wykłady, ćwiczenia i lektoraty języków obcych, a w międzyczasie kolokwia, wejściówki i sesje egzaminacyjne. Już od samego wymieniania tylko części obowiązków może się zakręcić w głowie. Jednak studenci – zarówno ci dzienni, jak i zaoczni – pomimo napiętego grafiku zajęć bardzo często decydują się jeszcze na pracę. Dlaczego to robią? Kiedy nie starcza pieniędzy na studiach, trzeba po prostu podreperować budżet, który na tym etapie życia najczęściej zasilają kwoty przelewane przez rodziców czy stypendium naukowe.
W praktyce nieco łatwiejsze zadanie mają studenci zaoczni i wieczorowi. Pierwsza praca na studiach właśnie w tym trybie z reguły wiąże się z mniejszymi zawirowaniami organizacyjnymi. Zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy lub późnymi popołudniami, dlatego w ciągu tygodnia można bez problemu pracować nawet 8 godzin dziennie. Życie pokazuje, że studenci są zatrudniani zazwyczaj na umowę-zlecenie, choć nie jest to żelazna zasada. Jeśli dodatkowo pracownik nie ukończył 26 lat, pracodawca nie musi płacić za niego składki ubezpieczeniowej ZUS, co znacznie obniża koszty zatrudnienia. W kwestii studenckich zarobków wszystko zależy od tego, ile godzin przepracujesz i na jaką umowę zastaniesz zatrudniony. Student, który ma umowę-zlecenie, może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie na rękę (netto) niż gdyby pracował na tym samym stanowisku – ale z umową o pracę.
| Studencki budżet się nie domyka? Sprawdź, jak nim zarządzać
W przypadku studiów dziennych na pracę etatową mogą sobie pozwolić głównie studenci ostatnich lat, którzy nie mają już wykładów i ćwiczeń od rana do wieczora, a w ich planie zajęć są głównie seminaria magisterskie związane z przygotowywaną pracą dyplomową. Oczywiście nie brakuje też takich osób, które podejmują pracę na studiach już na samym początku uniwersyteckiej przygody, co wymaga od nich niezwykłej elastyczności, uporu i konsekwencji w dążeniu do celu. Najczęściej zaraz po wykładach i ćwiczeniach zawieszają życie studenckie i wchodzą w buty typowego pracownika, a później… mają jeszcze siłę, chęci i czas na rozwijanie pasji czy spotkania z przyjaciółmi.
| 4 kroki do znalezienia pierwszej pracy po studiach
Praca na studiach i zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń – co mówią statystyki?
Pierwsze doświadczenia zawodowe są ważne w rozwoju dalszej kariery. Bardzo często konkretyzują one nasze oczekiwania, a także pomagają odnaleźć właściwą ścieżkę. Potwierdza to najnowszy raport Pracuj.pl „Doświadczenie ma znaczenie”, z którego wynika, że dla 83% młodych respondentów (studentów i absolwentów biorących udział w badaniu) każda podjęta praca była ważną lekcją na początku zawodowej drogi. Ankietowani przyznali też, że rekruterzy zwracają uwagę na inne dodatkowe aktywności, które studenci podejmują poza uczelnią czy miejscem zatrudnienia. Oprócz tego aż 94% badanych zadeklarowało, że pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyli zaraz po uzyskaniu pełnoletniości.
To jednak nie wszystko. Badanie Pracuj.pl pokazało, że według ponad połowy respondentów młodzi ludzie obecnie mają znacznie więcej możliwości rozwoju kariery niż osoby będące na tym samym etapie życia 10 lat temu. Brak jakiegokolwiek doświadczenia bywa zaś niemałą barierą podczas szukania pierwszej pracy. Jeśli więc chcesz być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy za kilka lat, pomyśl o zdobywaniu praktycznych kompetencji, którymi będziesz mógł się pochwalić w swoim CV.
Nadal zastanawiasz się, czy praca na studiach to dobry pomysł? Statystyki jasno pokazują, że Twoi koledzy widzą korzyści płynące z łączenia nauki z obowiązkami zawodowymi. Choć to zadanie wcale nie jest łatwe, efekty ciężkiej pracy procentują w trakcie rozmów rekrutacyjnych i negocjowania stawki wynagrodzenia. Dlatego jeśli czujesz się na siłach, już dziś poszukaj zatrudnienia. W końcu każde Twoje doświadczenie ma znaczenie, o czym już niedługo sam się przekonasz!
Jaka praca na studiach będzie dla Ciebie najlepsza i czego możesz się w niej nauczyć?
Najlepsza praca to taka, w której będziesz czuć się dobrze, atmosfera będzie przyjazna, pracodawca pozwoli Ci na ewentualne dopasowanie grafiku do zajęć i codziennych obowiązków, firma zaoferuje pozapłacowe benefity, a dojazd nie będzie kłopotliwy. Tak naprawdę wybór idealnego środowiska pracy w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i oczekiwań. Jako student, który dopiero raczkuje na rynku pracy, możesz podążać od razu za swoimi zainteresowaniami i wybranym kierunkiem studiów albo postawić na typową pracę dorywczą (np. w usługach, handlu, hotelarstwie). Często to właśnie te decyzje – związane z pierwszą pracą, a nie z ukończonym kierunkiem studiów – determinują dalsze kroki w rozwoju kariery, dlatego zanim gdziekolwiek się zatrudnisz, warto dobrze przemyśleć tę decyzję!
| Poza branżowym pudełkiem. O tym, że studia nie definiują przyszłej pracy
Na studiach dziennych możesz również zdobywać doświadczenie, biorąc udział w stażach i praktykach. Jest szansa, że Twoje wysiłki i zaangażowanie zostaną docenione, a pracodawca zaproponuje Ci dołączenie na stałe do firmowego teamu. A jak pogodzić praktyki na studiach zaocznych z pracą? W przypadku zatrudnienia na cały etat, kiedy nie masz czasu na dodatkowe obowiązki w ciągu dnia, możesz ubiegać się o zwolnienie z praktyk na podstawie zaświadczenia o zatrudnieniu. Uczelnie z reguły nie robią problemów i honorują tego typu dokumenty od pracodawców.
To rozwiązanie jest jednak najlepsze dla tych, którzy pracują w branży spokrewnionej z kierunkiem studiów. Dla przykładu – stawiają swoje pierwsze zawodowe kroki w agencji reklamowej, a studiują np. zarządzanie mediami i reklamą. Albo pracują jako pomoc w żłobku, a na co dzień zdobywają merytoryczną wiedzę na studiach pedagogicznych. W sytuacji, gdy pracujesz w zupełnie innej branży, która nie jest w ogóle powiązana z Twoim kierunkiem studiów, odbycie praktyk będzie konieczne i prawdopodobnie trzeba będzie w jakiś sposób pogodzić to z zatrudnieniem. Możesz poszukać miejsca, w którym będziesz praktykować weekendowo, wziąć krótki urlop w pracy albo spróbować porozmawiać z wyrozumiałym szefem, który pozwoli Ci w ciągu dnia wyjść na kilka godzin z biura, a nieobecność odpracować np. po godzinach pracy.
A czego możesz się nauczyć, podejmując pracę na studiach? Przede wszystkim rozwiniesz swoje umiejętności miękkie, których oczekują pracodawcy. W zależności od wykonywanych obowiązków będziesz mógł m.in. sprawdzić się w pracy zespołowej, nauczysz się decyzyjności, wielozadaniowości i działania pod presją czasu, a może nawet staniesz się bardziej odpowiedzialny, asertywny, pewny siebie. Dodatkowo będziesz mieć szansę rozwinąć swoją kreatywność i zdobędziesz wiedzę, która z pewnością przyda Ci się w przyszłości. Być może nauczysz się też obsługi jakiegoś programu. Nieocenione są także znajomości – szczególnie te branżowe, z których być może jeszcze nieraz skorzystasz.
| 7 prac dla osób po maturze i w trakcie studiów
Praca na studiach w trakcie pandemii – na co mogą liczyć studenci?
Z powodu pandemii w życiu studentów zaszło wiele zmian. Oprócz zdalnej nauki ich portfele stały się chudsze, a pensje zasilające budżet nieco zmalały. Epidemia koronawirusa sprawiła, że ucierpiały także branże, które najczęściej zatrudniają młodych (m.in. gastronomia czy turystyka). Z badania, które zostało przeprowadzone w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research, wynika, że prawie 30% obecnie pracujących studentów zarabia na rękę pomiędzy 2 tys. a 3 tys. zł*.
W porównaniu z 2020 rokiem to spadek aż o 10%. Eksperci ds. zatrudnienia twierdzą, że zdobycie dobrej pracy wiąże się z niemałym wysiłkiem, ale są też pozytywne prognozy, bowiem wzrósł odsetek studentów, którzy zarabiają na rękę więcej niż 5 tys. netto. To tylko dowodzi, że ci, którzy są dobrymi pracownikami, mają już doświadczenie i rozwinięte kompetencje cenne na rynku pracy, nie muszą obawiać się o swoją przyszłość.
| Praca zdalna – nowa perspektywa
Oprócz zarobków pandemia zmieniła też kulturę pracy. Możliwość wykonywania obowiązków zdalnie okazała się szansą dla tych studentów, którzy muszą godzić zajęcia na uczelni z zatrudnieniem. Teraz jest to nieco łatwiejsze – nie trzeba przecież tracić czasu na dojazdy. Home office otworzył drzwi również freelancerom, których pośród studentów nie brakuje. Mogą oni swoje zlecenia wykonywać zdalnie, żonglując elastycznym grafikiem służbowych obowiązków i dopasowując je do wykładów czy ćwiczeń.
Decydując się na pracę na studiach, musisz liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Jednak w ogólnym rozrachunku Twój trud może zostać wynagrodzony – ciekawą posadą, możliwością rozwoju i zdobywania doświadczenia, a także atrakcyjnym wynagrodzeniem. Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie zarobki możesz liczyć w swojej wymarzonej firmie, koniecznie weź udział w zbliżającym się Festiwalu Pracy JOBICON! Umów się na spotkania indywidualne z potencjalnymi pracodawcami. Zadaj im ważne pytania i otrzymaj cenne wskazówki, które pomogą Ci zdobyć zatrudnienie – nawet jeśli jesteś świeżo upieczonym studentem.
A może już dzisiaj chcesz poszukać najlepszych ofert pracy dla studentów? Na Pracuj.pl atrakcyjne ogłoszenia masz na wyciągnięcie ręki!
*Źródło: Zarobki studentów w 2021 [Raport]: https://kadry.infor.pl/wynagrodzenie/wysokosc-wynagrodzenia/5246663,Zarobki-studentow-w-2021-r-RAPORT.html