Porady Student Pierwsza praca studenta - od czego zacząć?
29.11.2017  | 3 min czytania

Pierwsza praca studenta - od czego zacząć?

29.11.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Początek studiów to czas, który poświęcamy coraz częściej nie tylko na naukę i zabawę, lecz także na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Decyzje podjęte w tym momencie bywają niezwykle istotne i nierzadko determinują kolejne wybory związane z pracą. Radzimy, od czego zacząć i w jaki sposób mądrze planować karierę - już od pierwszego roku studiów.

Z początkiem roku akademickiego na korytarze uczelni, a także na rynek pracy, trafiają świeżaki - jak nazywają ich starsi koledzy. To studenci pierwszego roku, którzy tradycyjnie początkowe miesiące poświęcali nauce i zabawie. Tymczasem dzisiaj wiele młodych osób rozpoczynających studia myśli też o pracy - zarówno ze względu na potrzeby finansowe, jak i przyszłą karierę zawodową.

Oto 5 pomysłów na rozpoczęcie kariery, które mogą przydać się w dalszych poszukiwaniach dobrego zawodu i wymarzonej pracy.

  1. Praktyki i staże

To najpopularniejsza forma zdobywania doświadczenia przez studentów. Oferuje je bardzo wiele firm - od krótkich praktyk wakacyjnych przez rozbudowane, wielomiesięczne programy stażowe. Studenci pierwszych lat rzadziej niż starsi koledzy mogą liczyć na propozycję pracy po zakończeniu stażu, jednak zebrane w ten sposób doświadczenia zawodowe są bardzo cenne. Uczą chociażby obycia biznesowego, pokazują pracę różnych przedsiębiorstw od kuchni, a także - co nieocenione - dowodzą w praktyce, w jakim zawodzie student czuje się dobrze, a jaka profesja jest zupełnie nie dla niego.

  1. Prace dorywcze, sezonowe

Różne formy prac dorywczych są szczególnie atrakcyjne dla studentów, którym zależy nie tylko na inwestowaniu w przyszłą karierę, ale i na możliwie stałym dochodzie. Praca w sklepie, restauracji czy klubie nie musi być wymarzoną profesją na lata, ale na pewno daje wiele cennych doświadczeń - uczy chociażby kontaktu z klientem, zorganizowania czy pracy w zespole. Dlatego może być mocnym punktem w pierwszym CV - nawet jeśli posada, o którą docelowo się staramy, ma zupełnie inny charakter. Pracodawcy w podobny sposób mogą traktować także wszelkie prace sezonowe - nawet jeśli staramy się o etat asystenta w dziale marketingu, kilkumiesięczna praca sezonowa za granicą może być dowodem na naszą przebojowość, znajomość języka lub umiejętność pracy w wielokulturowym środowisku.

  1. Działalność w organizacjach studenckich

Świeżaki nie muszą opuszczać murów uczelni, żeby zebrać doświadczenia przydatne w uzupełnianiu pierwszego CV. Wystarczy rozejrzeć się wokoło i sprawdzić, do jakich organizacji studenckich, takich jak samorząd czy przeróżne stowarzyszenia, można się zapisać. Co prawda taka praca nie przynosi profitów finansowych, ale daje szerokie pole do popisu jeśli chodzi o realizowanie własnych pomysłów, kreatywne wykorzystanie budżetów czy ćwiczenie umiejętności organizacyjnych. A to przyszli pracodawcy z pewnością docenią!

  1. Wolontariat

Jeśli zarobek nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pierwszych działań zawodowych, warto rozważyć również wolontariat. Pozwala on studentom na sprawdzenie się w pracy w różnego typu organizacjach pożytku publicznego, gdzie mogą pełnić rozmaite funkcje i uczyć się zarówno prac organizacyjnych, jak i promocyjnych, kontaktu z ludźmi, a nawet zarządzania zespołem. Oprócz tego, że wolontariat daje niezaprzeczalną satysfakcję, jest też mile widziany jako punkt w CV.

  1. Działalność w kołach naukowych

Starsi studenci od pierwszych dni zapraszają świeżaków do wstępowania w szeregi członków rozmaitych kół naukowych. Taka działalność pozwala na rozwijanie zainteresowań, które przyciągnęły nas na dane studia, a dodatkowo umożliwia sprawdzenie się w różnych rolach i uczy pracy w grupie. I tak członkowie koła dziennikarskiego mogą wydawać magazyn albo prowadzić radio akademickie, a studenci zrzeszeni w kole druku 3D uczestniczyć w branżowych targach albo konstruować drukarki. Nie ma wątpliwości, że takie doświadczenia z pewnością przydadzą się na dalszej drodze zawodowej.

Szukasz pierwszej pracy albo praktyk czy stażu? Zacznij tutaj: https://rozpoczynamkariere.pracuj.pl/

Oceń artykuł