Porady Student Pierwsza praca po studiach – 8 wskazówek na dobry początek
05.05.2021  | 4 min czytania

Pierwsza praca po studiach – 8 wskazówek na dobry początek

05.05.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pierwsza praca – jak się zachować? Pójście do niej początkowo może Ci się wydawać dość stresujące. Nie pozwól jednak na to, żeby nerwy wzięły górę! Ważne jest to, aby odpowiednio do tego podejść i się przygotować. Poznaj naszych 8 wskazówek, dzięki którym pierwszy dzień w pierwszej pracy przejdziesz śpiewająco!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

• Pierwsza praca – co warto wiedzieć?
• Pierwsza praca – co potrzebne, żeby dobrze wypaść?

Pierwsza praca – co warto wiedzieć?

Rozpoczęcie pierwszej pracy – czy to po zakończeniu studiów, czy też jeszcze w trakcie ich trwania – może się wiązać ze sporym stresem. Nawet osoby pewne siebie i przebojowe odczuwają czasem lęk przed wskoczeniem na głęboką wodę i postawieniem pierwszych kroków w swoim życiu zawodowym. Może się zdarzyć, że pierwszego miejsca zatrudnienia szukałeś już jakiś czas – co samo w sobie jest stresujące. Gdy więc już znajdziesz swoją pierwszą pracę, pewnej ekscytacji i dreszczykowi emocji towarzyszą często spore obawy o to, jak sobie poradzisz. Nie pozwól jednak, by strach wziął górę i odebrał Ci wiarę w siebie. Pamiętaj, jak ważną rolę odgrywa poczucie własnej wartości. Martwisz się, czy sprostasz nowym wyzwaniom i zadaniom? Pomyśl o wszystkich swoich wcześniejszych doświadczeniach - zajęciach na uczelni, praktykach, aktywnościach pozauczelnianych, dorywczych pracach, trudnościach, z którymi musiałeś/musiałaś się zmierzyć. Być może wydaje Ci się, że one niewiele znaczą, ale tak naprawdę wzbogaciły Cię o nowe umiejętności i poszerzyły perspektywę, co z pewnością wykorzystasz w nowym miejscu.

#każdedoświadczeniemaznaczenie

Jeśli masz już za sobą staż lub praktyki studenckie, zapewne łatwiej Ci będzie odnaleźć się w tej nowej sytuacji. Tak czy owak jednak nie wstydź się tego, że stoisz u samego początku swojej ścieżki zawodowej – w końcu każdy kiedyś zaczynał. Twoi starsi po fachu koledzy z pewnością pamiętają swój pierwszy dzień w pracy i mają świadomość tego, że możesz czuć się niepewnie. Jeśli coś nie będzie dla Ciebie jasne, chętnie Ci coś podpowiedzą i pomogą. Ważne przy tym jest jednak to, żebyś nie próbował udawać, że pozjadałeś wszystkie rozumy, tylko szczerze i bezpośrednio opisał swoje wątpliwości. Przede wszystkim więc bądź autentyczny – to zawsze wychodzi na dobre!

| Pierwsza praca studenta – od czego zacząć?

Pierwsza praca – co potrzebne, żeby dobrze wypaść?

Jeśli chcesz, aby pierwszy dzień w pracy przebiegł dla Ciebie możliwie jak najbardziej gładko, zapoznaj się z poniższymi ośmioma wskazówkami. Oczywiście nie możemy Ci zagwarantować, że do tego wyzwania podejdziesz zupełnie bez stresu i obaw. To naturalne, że nowe sytuacje, w których się znajdujesz, budzą w Tobie lęk czy niepewność. Jeśli jednak będziesz się trzymał poniższych zasad, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, zrobisz dobre pierwsze wrażenie, stres zaś będziesz miał pod kontrolą – i może on wręcz zadziałać na Ciebie motywująco!

| Pierwszy dzień w nowej pracy? Checklista zapewni Ci spokój

  1. Odpocznij przed pracą

Pamiętaj o tym, żeby przed rozpoczęciem pierwszej pracy zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. I nie chodzi tu tylko o noc bezpośrednio poprzedzającą Twój „wielki dzień”. Nie zapominaj bowiem o tym, że już wtedy możesz zacząć czuć się nerwowo, co utrudnia zaśnięcie. Postaraj się więc zadbać o regularne pory snu nawet na kilka dni przed pierwszym dniem w pracy. Pozwoli Ci to zachować wysoką produktywność, gdy już wstąpisz w szeregi pracowników, i pełne skupienie podczas wdrażania się w nowe obowiązki.

Za dużo, za głośno, za szybko, czyli przeciążony umysł pracownika

  1. Zadbaj o strój

Przygotuj odpowiedni strój do pracy. Nie ubieraj się niestosownie do miejsca zatrudnienia – źle widziane może być ubranie zarówno zbyt casualowe, jak i przesadnie eleganckie. Musisz więc dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, jaki dress code obowiązuje w danej firmie i na Twoim stanowisku. Przykładowo: sportowy dres nie będzie mile widziany w biurze, za to wydaje się jak najbardziej odpowiedni dla nauczyciela WF-u. Wąska sukienka tuba do kolan nie sprawdzi się z kolei podczas pracy w magazynie, natomiast może się okazać świetnym wyborem, gdy masz pracować przy obsłudze klienta – i tak dalej. Warto też pamiętać, aby postawić na stonowane kolory. Dopiero z czasem wyczujesz, na ile oryginalności modowej możesz sobie w danym miejscu pozwolić.

| 8 kroków do idealnego pierwszego dnia w pracy

  1. Bądź w pracy na czas

Swój pierwszy dzień w nowej pracy bezwzględnie zacznij od punktualności! Nic tak nie psuje dobrego wrażenia jak nowy pracownik, który swoją „karierę” rozpoczyna od tego, że wpada do firmy spocony i dukający wymówki, dlaczego pojawił się spóźniony. Oczywiście ważne jest też to, żeby nie być zbyt wcześnie. Osoba, która ma Cię oprowadzić po firmie czy przeprowadzić z Tobą onboarding, może bowiem być wtedy zajęta innymi obowiązkami. Powinieneś więc po prostu stawić się dokładnie o wyznaczonej godzinie. Dlatego dobrym pomysłem jest wyjście do pracy z zachowaniem pewnego zapasu czasu. Jeśli ucieknie Ci autobus lub utkniesz w korkach, nadal będziesz mieć szansę na punktualne przybycie. A jeżeli nie zdarzy się żadna nieprzewidziana sytuacja i będziesz na miejscu przed czasem, zawsze możesz wyciszyć się podczas spaceru czy wejść do pobliskiego sklepu po wodę.

Emocje w pracy - jak sobie z nimi radzić?

  1. Przywitaj się

Pierwszy dzień w nowym miejscu nie będzie tak stresujący, jeśli poznasz swoich współpracowników. W małej firmie przywitaj się ze wszystkimi osobami, a jeśli trafiasz do dużej korporacji lub zakładu – postaraj się poznać tych ludzi, którzy przebywają najbliżej Twojego stanowiska lub z którymi będziesz najbliżej współpracować. Postaraj się zapamiętać ich imiona, ale nie wymagaj od siebie zbyt wiele – to naturalne, że części z nich możesz zapomnieć. Jeśli tak się stanie, szczerze i z uśmiechem poproś daną osobę o przypomnienie, jak masz się do niej zwracać.

| Survival dnia pierwszego

  1. Bądź uprzejmy

Zasadniczo wydaje się to oczywiste, ale w stresie możesz reagować nietypowo i nerwowo. Pamiętaj więc: powinieneś się pokazać jako osoba uprzejma i kulturalna. Arogancka czy zbyt pewna siebie postawa nigdy nie robi dobrego wrażenia – a już szczególnie wtedy, gdy wchodzisz do grupy, która jest w dużej mierze zgrana. Jeśli masz jakieś pytania, zadawaj je grzecznie i miłym tonem. Uważnie słuchaj też odpowiedzi – tak aby Twój rozmówca nie miał poczucia, że mówi sam do siebie. A jeśli to Ciebie ktoś spyta o różnego rodzaju informacje, postaraj się ich udzielić możliwie jak najpełniej. W trudnych sytuacjach, gdy czujesz się zagubiony, onieśmielony czy niepewny – pomoże Ci zwykły szczery uśmiech!

Samotność w pracy - znak czasów?

  1. Wycisz telefon

Gdy rozpoczynasz swój pierwszy dzień w pracy, nie zapomnij o wyciszeniu telefonu. Dzięki temu powiadomienia lub przychodzące połączenia nie będą Cię rozpraszać i dodatkowo stresować. Pamiętaj, że jest to ważny dzień, w którym musisz przyswoić sporo informacji. Skupienie wyłącznie na poznaniu swoich zadań, struktury firmy oraz zespołu współpracowników ma tu więc kluczowe znaczenie. Z kolei jeśli masz przerwę, unikaj rozmów telefonicznych prowadzonych zbyt głośno. Mogłyby one przeszkadzać innym osobom, a poza tym takie zachowanie uznawane jest raczej za nieeleganckie.

| Dobre maniery w pracy, czyli 5 rzeczy, które denerwują Twoich współpracowników

  1. Zadawaj pytania

Otrzymałeś do wykonania zadanie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapytaj przełożonego o szczegóły, na które powinieneś zwrócić uwagę – i pamiętaj o tym również w przyszłości. Jeśli musisz dostarczyć dokumenty konkretnej osobie, ale jeszcze jej nie poznałeś – dowiedz się, gdzie ją znajdziesz. Nie wstydź się zadawania takich pytań, ponieważ w ten sposób najwięcej się nauczysz i najszybciej poznasz zasady panujące w firmie. Poza tym większość osób docenia szczerość i otwartość w relacjach międzyludzkich, dzięki czemu możesz dodatkowo szybko zaskarbić sobie sympatię współpracowników.

Siła przekazu, czyli jak uprościć język firmowy?

  1. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Nie wpadaj w panikę, jeśli nie potrafisz poradzić sobie z poleceniem szefa lub napotkałeś problem podczas wykonywania danego zadania. W trudnych chwilach postaraj się zachować spokój i przeanalizować sytuację, tak aby znaleźć z niej najlepsze wyjście. Bardzo duże znaczenie ma w tym wypadku Twoje nastawienie do nowego miejsca i obowiązków. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano – daj więc sobie czas na nauczenie się wszystkiego, co musisz w danym miejscu umieć. Podejdź do sprawy jak do wyzwania: owszem, na razie jesteś „świeżakiem”, ale stawiasz właśnie bardzo ważny krok na swojej drodze zawodowej. A jak wiadomo, pierwszy krok jest najtrudniejszy – potem będzie już tylko lepiej!

Jak wzmacniać odporność psychiczną?

Oceń artykuł