- Łączenie nauki i pracy pozwala rozwijać ważne kompetencje
- Przed podjęciem decyzji należy sprecyzować swoje cele
- Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i dobra organizacja
- Należy uważać na nadmierny perfekcjonizm
Liczne obowiązki, niewielka ilość wolnego czasu i solidna dawka motywacji, która pozwala łączyć studia i pracę. Choć codzienność studiującego pracownika nie jest łatwa, wywiązywanie się z zadań zwiększa wiarę we własne możliwości. O swoich doświadczeniach opowiadają nam: Ania – pedagog i Iwona – absolwentka zarządzania.
Życie na własny rachunek – od czego zacząć?
Zdaniem Anny ważne życiowe wybory powinny wynikać nie tylko z pobudek praktycznych czy ekonomicznych. Liczy się również pasja i spełnienie.
Uwielbiam spędzać czas z dziećmi. W liceum pracowałam dorywczo jako niania. Opiekowałam się małym chłopcem. Jego mama prowadziła poradnię pedagogiczną, do której często zaglądałam. W tym okresie zaplanowałam, co chcę robić w życiu. Wybór kierunku studiów był już w zasadzie formalnością.
Pedagog z zamiłowania dostrzega finansowe aspekty życia i deklaruje, że łączenie pracy i studiów wynikało również z chęci osiągnięcia samodzielności. Podobny cel przyświecał Iwonie, choć jej wybory były związane również z planami przejęcia rodzinnego biznesu. Studentka zarządzania postanowiła podejść poważnie do zagadnienia i uznała, że profesjonalne przygotowanie pomoże w rozwijaniu firmy.
Dzięki temu, że studiowałam i pracowałam jednocześnie, mogłam od razu wykorzystywać wiedzę zdobytą na wykładach i weryfikować, jakie rozwiązania sprawdzają się w naszym rodzinnym sklepie - opowiada Iwona i zaznacza, że w ten sposób utwierdziła się w przekonaniu, że wybrała właściwy kierunek rozwoju.
8 porad, jak wybrać kierunek studiów
Cele i plany: krótko- i długofalowe
Łączenie pracy i studiów to wymagające zadanie. Łatwiej zmobilizować się do wysiłku, jeśli wiesz, co konkretnie chcesz osiągnąć. Zastanów się, czy w trakcie studiów chcesz wykonywać pracę związaną z kierunkiem/specjalizacją i rozwijać kompetencje zawodowe, czy zależy Ci przede wszystkim na zarobkach. Warto pamiętać, że praktyki albo staż mogą też stanowić dobry wstęp do kariery.
Dobrze jest przemyśleć także tryb nauki. Studiowanie w trybie stacjonarnym może zajmować kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę swoje możliwości, np. stan zdrowia, umiejętność zarządzania sobą w czasie itd.
Codzienność studiującego pracownika
Pobudka o szóstej rano, praca do piętnastej, a czasami dłużej. Później przygotowywanie się do zajęć na uczelni i odrobina czasu dla siebie. Tak wyglądała codzienność Iwony.
Pierwszy rok po maturze był dla mnie brutalnym zderzeniem z dorosłością. Mieszkałam wtedy w domu i solidarnie ponosiłam koszty życia. Dokładałam się do rachunków, robiłam zakupy itd. Oprócz tego płaciłam czesne i utrzymywałam samochód, który był niezbędny, bo pozwalał mi oszczędzać sporo czasu.
Tym, co najbardziej doskwierało Iwonie, nie były jednak trudności finansowe, ale niewielka ilość wolnego czasu. Ania również uznała to za największy mankament bycia jednocześnie studentem i pracownikiem. W trakcie studiów licencjackich pracowała jako niania, a w poradni była wolontariuszką.
Po trzech latach zdobyłam uprawnienia i zaczęłam prowadzić zajęcia samodzielnie. Później pisałam dwie prace magisterskie i szkoliłam się na kursach - wspomina Ania i deklaruje, że w najintensywniejszym okresie swojego życia przekonała się, że warto celebrować każdą wolną chwilę.
6 powodów, dlaczego warto zrobić przerwę od pracy. Nie tylko od święta.
Wzloty i upadki
Natłok obowiązków może mocno obciążyć nawet najbardziej zdeterminowaną osobę, dlatego warto dbać o swoje zdrowie.
Mam skłonność do perfekcjonizmu. Niedobór snu, omijanie posiłków – wszystko to odbija się na moim zdrowiu. Zdarzały mi się omdlenia. Zrozumiałam, że muszę zacząć lepiej traktować swój organizm.
Wizyta w szpitalu i czekanie na wyniki badań stanowiły dla Ani przełomowy moment. Ambitna studentka i pracownica postanowiła inaczej rozpisać swój tygodniowy harmonogram i znajdować czas na odpoczynek.
Nie jest łatwo, ale warto się wysilić
Nasze rozmówczynie obroniły prace magisterskie, ale żadna z nich nie zakończyła edukacji. Nadal uczestniczą w szkoleniach i deklarują, że rozwój zawodowy i intelektualny ma dla nich duże znaczenie. Wiedza, którą zdobywają, pozwala im pracować lepiej i skuteczniej, a także czerpać większą satysfakcję. Ich zdaniem łączenie pracy i studiów jest możliwe, jeśli:
- Wyznaczasz sobie cele
- Masz motywację i jesteś konsekwentny
- Chcesz nauczyć się zarządzania sobą w czasie
- Nie boisz się ciężkiej pracy
- Robisz to, co daje Ci radość i spełnienie
- Umiesz zrezygnować z nadmiernego perfekcjonizmu
- Potrafisz odpoczywać.
Porady i wskazówki rekrutacyjne, prezentacja działalności i ofert ponad 220 firm, artykuły dotyczące rynku pracy – wszystko to znajdziesz w Przewodniku Pracodawcy: https://www.pracuj.pl/e-pracodawcy/