Porady Student Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę
19.10.2018  | 4 min czytania

Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę

19.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
  • Łączenie nauki i pracy pozwala rozwijać ważne kompetencje
  • Przed podjęciem decyzji należy sprecyzować swoje cele
  • Kluczem do sukcesu jest konsekwencja i dobra organizacja
  • Należy uważać na nadmierny perfekcjonizm

Liczne obowiązki, niewielka ilość wolnego czasu i solidna dawka motywacji, która pozwala łączyć studia i pracę. Choć codzienność studiującego pracownika nie jest łatwa, wywiązywanie się z zadań zwiększa wiarę we własne możliwości. O swoich doświadczeniach opowiadają nam: Ania – pedagog i Iwona – absolwentka zarządzania.

Życie na własny rachunek – od czego zacząć?

Zdaniem Anny ważne życiowe wybory powinny wynikać nie tylko z pobudek praktycznych czy ekonomicznych. Liczy się również pasja i spełnienie.

Uwielbiam spędzać czas z dziećmi. W liceum pracowałam dorywczo jako niania. Opiekowałam się małym chłopcem. Jego mama prowadziła poradnię pedagogiczną, do której często zaglądałam. W tym okresie zaplanowałam, co chcę robić w życiu. Wybór kierunku studiów był już w zasadzie formalnością.  
- Ania, pedagog

Pedagog z zamiłowania dostrzega finansowe aspekty życia i deklaruje, że łączenie pracy i studiów wynikało również z chęci osiągnięcia samodzielności. Podobny cel przyświecał Iwonie, choć jej wybory były związane również z planami przejęcia rodzinnego biznesu. Studentka zarządzania postanowiła podejść poważnie do zagadnienia i uznała, że profesjonalne przygotowanie pomoże w rozwijaniu firmy. 

Dzięki temu, że studiowałam i pracowałam jednocześnie, mogłam od razu wykorzystywać wiedzę zdobytą na wykładach i weryfikować, jakie rozwiązania sprawdzają się w naszym rodzinnym sklepie - opowiada Iwona i zaznacza, że w ten sposób utwierdziła się w przekonaniu, że wybrała właściwy kierunek rozwoju.

8 porad, jak wybrać kierunek studiów

Cele i plany: krótko- i długofalowe 

Łączenie pracy i studiów to wymagające zadanie. Łatwiej zmobilizować się do wysiłku, jeśli wiesz, co konkretnie chcesz osiągnąć. Zastanów się, czy w trakcie studiów chcesz wykonywać pracę związaną z kierunkiem/specjalizacją i rozwijać kompetencje zawodowe, czy zależy Ci przede wszystkim na zarobkach. Warto pamiętać, że praktyki albo staż mogą też stanowić dobry wstęp do kariery.  

Dobrze jest przemyśleć także tryb nauki. Studiowanie w trybie stacjonarnym może zajmować kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę swoje możliwości, np. stan zdrowia, umiejętność zarządzania sobą w czasie itd.      

Codzienność studiującego pracownika

Pobudka o szóstej rano, praca do piętnastej, a czasami dłużej. Później przygotowywanie się do zajęć na uczelni i odrobina czasu dla siebie. Tak wyglądała codzienność Iwony.

Pierwszy rok po maturze był dla mnie brutalnym zderzeniem z dorosłością. Mieszkałam wtedy w domu i solidarnie ponosiłam koszty życia. Dokładałam się do rachunków, robiłam zakupy itd. Oprócz tego płaciłam czesne i utrzymywałam samochód, który był niezbędny, bo pozwalał mi oszczędzać sporo czasu.
- Iwona, absolwentka zarządzania

Tym, co najbardziej doskwierało Iwonie, nie były jednak trudności finansowe, ale niewielka ilość wolnego czasu. Ania również uznała to za największy mankament bycia jednocześnie studentem i pracownikiem. W trakcie studiów licencjackich pracowała jako niania, a w poradni była wolontariuszką. 

Po trzech latach zdobyłam uprawnienia i zaczęłam prowadzić zajęcia samodzielnie. Później pisałam dwie prace magisterskie i szkoliłam się na kursach - wspomina Ania i deklaruje, że w najintensywniejszym okresie swojego życia przekonała się, że warto celebrować każdą wolną chwilę.

6 powodów, dlaczego warto zrobić przerwę od pracy. Nie tylko od święta.

Wzloty i upadki

Natłok obowiązków może mocno obciążyć nawet najbardziej zdeterminowaną osobę, dlatego warto dbać o swoje zdrowie. 

Mam skłonność do perfekcjonizmu. Niedobór snu, omijanie posiłków – wszystko to odbija się na moim zdrowiu. Zdarzały mi się omdlenia. Zrozumiałam, że muszę zacząć lepiej traktować swój organizm.
- Ania, pedagog

Wizyta w szpitalu i czekanie na wyniki badań stanowiły dla Ani przełomowy moment. Ambitna studentka i pracownica postanowiła inaczej rozpisać swój tygodniowy harmonogram i znajdować czas na odpoczynek.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Nie jest łatwo, ale warto się wysilić

Nasze rozmówczynie obroniły prace magisterskie, ale żadna z nich nie zakończyła edukacji. Nadal uczestniczą w szkoleniach i deklarują, że rozwój zawodowy i intelektualny ma dla nich duże znaczenie. Wiedza, którą zdobywają, pozwala im pracować lepiej i skuteczniej, a także czerpać większą satysfakcję. Ich zdaniem łączenie pracy i studiów jest możliwe, jeśli:

  • Wyznaczasz sobie cele
  • Masz motywację i jesteś konsekwentny
  • Chcesz nauczyć się zarządzania sobą w czasie
  • Nie boisz się ciężkiej pracy
  • Robisz to, co daje Ci radość i spełnienie
  • Umiesz zrezygnować z nadmiernego perfekcjonizmu
  • Potrafisz odpoczywać.

Porady i wskazówki rekrutacyjne, prezentacja działalności i ofert ponad 220 firm, artykuły dotyczące rynku pracy – wszystko to znajdziesz w Przewodniku Pracodawcy: https://www.pracuj.pl/e-pracodawcy/

Oceń artykuł