Jak wygląda organizacja roku akademickiego 2020–2021? Inauguracja przebiegła pod znakiem chaosu i niepewności. Sporo uczelni planowało, że część zajęć będzie prowadzona zdalnie, a część – stacjonarnie. Teraz jednak, według najświeższych wytycznych, wiemy już, że od 17 października szkoły wyższe mają obowiązek prowadzić studia zdalne (strefa czerwona) lub nauczanie hybrydowe (strefa żółta). To zaś może oznaczać odrobinę więcej zaoszczędzonego czasu – który studenci będą mogli wykorzystać np. na to, by połączyć naukę z pracą.
Z artykułu dowiesz się:
• Jak przebiegały ustalenia dotyczące organizacji nowego roku akademickiego?
• W jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na życie studenta?
• Jak nowe zasady organizacji studiów można wykorzystać do rozwoju zawodowego?
Po tym, jak na wiosnę wybuchła epidemia koronawirusa w Polsce, wiele zmieniło się także w życiu studentów. Uczelnie przestawiły się wówczas na tryb zdalnego nauczania i w ten również sposób kończył się miniony rok akademicki. W czasie wakacji coraz głośniej wybrzmiewały więc pytania dotyczące tego, co przyniesie jesień. Inauguracja roku akademickiego miała nastąpić standardowo 1 października – ale co potem…?
| Nowa normalność: jak pół roku pandemii wpłynęło na nasze życie zawodowe?
Początkowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informowało, że uczelnie zachowują autonomię pod względem sposobu organizacji zajęć. Innymi słowy, na nowy rok akademicki nie została przedłużona dyrektywa, zgodnie z którą szkoły wyższe miały działać w ograniczonym zakresie (czyli m.in. organizować część nauki zdalnie). Uczelnie zostały jedynie zobowiązane do przestrzegania wymogów sanitarnych oraz wytycznych mających zapewnić możliwie jak największe bezpieczeństwo studentów. Szczegóły organizacji pracy szkół wyższych pozostawiono zaś w gestii ich władz.
| Studia online w czasach koronawirusa
Jednak połowa października pokazała, że nadeszła jesienna fala koronawirusa. Aby więc ograniczyć skalę zakażeń, rząd postanowił, iż od 17 października wprowadza nowe zasady nauczania m.in. w szkołach wyższych. W myśl tych ustaleń uczelnie znajdujące się na terenie stref czerwonych mają prowadzić wyłącznie studia zdalne. Szkoły wyższe ze strefy żółtej muszą zaś wdrożyć nauczanie hybrydowe (zwane też systemem mieszanym). W jego ramach duża część wykładów, konwersatoriów czy seminariów ma się odbywać na odległość, natomiast zajęcia praktyczne, wymagające bezpośredniej obecności studenta – w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że nawet w obrębie jednej uczelni nauka na różnych wydziałach może być prowadzona w odmienny sposób. Zależy to bowiem od specyfiki danego kierunku i tego, czy istnieje konieczność uczestnictwa w takich zajęciach praktycznych, których nie da się zorganizować na odległość.
Studia zdalne a życie studenta
Zmiany związane z epidemią koronawirusa i wdrożeniem zdalnego nauczania wpłynęły na życie wielu osób. Już po wprowadzeniu nauki zdalnej w ubiegłym roku akademickim spora część studentów, którzy uczyli się w innym mieście, powróciła w rodzinne strony. Miało to związek m.in. z tym, że wydano nakaz opuszczenia wybranych akademików, które zostały przekształcone np. na izolatoria czy miejsca odbywania kwarantanny.
Ci studenci, którym zapowiedziano dalszą naukę online, w dużej mierze pozostają w rodzinnych miejscowościach – co pozwala im uniknąć kosztów związanych z przeprowadzką i zakwaterowaniem. Ponadto możliwość zamieszkania w akademikach już od 1 października była znacznie ograniczona, co wynikało m.in. z konieczności zmniejszenia liczby miejsc w niektórych domach studenckich. Teraz zaś – po decyzji o przejściu na zdalne nauczanie wielu uczelni – być może czeka je ponowne zamknięcie.
Niezależnie od miejsca zamieszkania studia zdalne czy nauczanie hybrydowe dają pewną oszczędność nie tylko finansową, lecz także czasową. Wynika to choćby z tego, że nie trzeba codziennie dojeżdżać na uczelnię – co szczególnie w dużych, zakorkowanych miastach bywało uciążliwe. Przed studentami otwiera się więc możliwość wykorzystania tej nietypowej sytuacji w inny sposób. A najefektywniejszy to wiadomo: praca!
Nowy rok akademicki – nowe możliwości!
O ile na początku pandemii wyraźnie zmalała liczba ogłoszeń skierowanych do osób początkujących na rynku pracy, o tyle od maja obserwowaliśmy jej wyraźny wzrost. Oczywiście trudno powiedzieć, jak dalej rozwinie się sytuacja epidemiczna w kraju, niemniej warto kuć żelazo, póki gorące. Należy bowiem zauważyć, że w dalszym ciągu duża część rekrutacji prowadzona jest w formie zdalnej, co znacznie ułatwia cały proces. Ponadto coraz częściej swoje obowiązki zawodowe można wykonywać w ramach home office. To zaś pozwala jeszcze lepiej wykorzystać czas i stanowi nieocenione ułatwienie np. dla tych młodych ludzi, którzy na czas studiów zdalnych wrócili – lub właśnie wracają – do mniejszych miejscowości, w których znajduje się ich dom rodzinny.
| Home office – jakie narzędzia pomogą Ci pracować efektywnie?
Nowy rok akademicki to zatem doskonały moment, by po ustaleniu grafiku zajęć zdalnych lub hybrydowych odpowiednio zaplanować też czas na pracę. Może to być zatrudnienie o charakterze dorywczym czy w niepełnym wymiarze godzin – najważniejsze jest jednak to, aby zyskać doświadczenie zawodowe i zarobić własne pieniądze. Z badań Pracuj.pl wynika bowiem, że studenci i świeżo upieczeni absolwenci właśnie te dwie korzyści z pracy doceniają najbardziej.
Jeżeli więc masz już swój uczelniany grafik, zrewiduj codzienny kalendarz i zobacz, czy uda Ci się w nim uwzględnić jakieś prace zarobkowe. Staw czoła sytuacji, nie podłamuj się – hart ducha jest teraz najważniejszy! Wykorzystaj czas pandemii z myślą o własnym rozwoju i poszerzeniu swoich możliwości na rynku pracy. Koniecznie uzupełnij swój profil zawodowy. Warto to zrobić, nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczenia – sam opis Twojego wykształcenia czy kompetencji jest bardzo wartościową informacją dla przyszłego pracodawcy! Opracuj lub doszlifuj swoje CV – w kreatorze Pracuj.pl znajdziesz zarówno wzory klasyczne, jak i np. te przeznaczone stricte dla studentów.
| 4 najlepsze rady (nie tylko) dla osób rozpoczynających karierę
Kolejny krok to ustalenie, jakiej właściwie pracy szukasz. Chodzi tu nie tylko o określenie konkretnych stanowisk, lecz także zastanowienie się nad tym, w jakim wymiarze i w jakich godzinach praca ta mogłaby się odbywać. Czy może być stacjonarna, czy w grę wchodzi tylko zdalna? To kolejne pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać jedynie do branży, z którą wiążą się Twoje studia. Przykładowo: praca w gastronomii – nawet w formie dorywczej – pozwoli Ci wyrobić bardzo cenne na rynku pracy kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy zespołowej, sprawna komunikacja z klientem, asertywność czy multitasking. To zaś kolejna rzecz do pochwalenia się przed przyszłym pracodawcą.
| Oczekiwania pracodawców: o jakie umiejętności miękkie warto zadbać już na studiach?
Co dalej? Z badań Pracuj.pl wynika, że ludzie w wieku od 18 do 24 lat – czyli tzw. generacja Z – do poszukiwania zatrudnienia najczęściej wykorzystują portale z ogłoszeniami o pracy, zwykłą wyszukiwarkę internetową lub aplikacje mobilne. To oczywiście słuszne kierunki działania, niemniej warto sobie uświadomić, że możliwości jest więcej. Należą do nich m.in. targi pracy, na których można spotkać przedstawicieli różnych firm i zapoznać się z ich ofertami zatrudnienia. Z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne związane z pandemią wiele tego typu wydarzeń zostało w tym roku odwołanych – ale na szczęście nie wszystkie!
Festiwal Pracy JOBICON
Festiwal Pracy JOBICON online organizowany jest przez Pracuj.pl. Wydarzenie odbędzie się 21 i 22 października 2020 r. W ramach JOBICONU możesz umówić się na konsultacje CV oraz odbyć symulację rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkasz się też na indywidualnych rozmowach online z przedstawicielami pracodawców, jak również będziesz mieć dostęp do specjalnych ofert pracy przedstawionych przez wystawców.
| Świat przenosi się do internetu... i JOBICON też!
Oprócz tego masz możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach, webinarach i spotkaniach ze znanymi gośćmi – a to wszystko zupełnie bezpłatnie! Jeśli więc chcesz dobrze wykorzystać czas i z przytupem rozpocząć nie tylko rok akademicki, lecz także swoją karierę – drzwi do JOBICONU stoją przed Tobą otworem. I to niezależnie od tego, gdzie mieszkasz ani w którym miejscu ścieżki zawodowej się znajdujesz!
Bądź z nami na Festiwalu Pracy JOBICON online
21 i 22 października 2020 r.!