Porady Student Najbardziej opłacalne kierunki studiów
14.05.2020  | 4 min czytania

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

14.05.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Uzyskanie dyplomu uczelni może ułatwić znalezienie dobrej posady. Choć pracodawcy biorą też pod uwagę inne rodzaje aktywności, jak działalność w organizacjach, wolontariat, prace dorywcze czy staże, a także umiejętności miękkie, odpowiedni wybór studiów to klucz do sukcesu. Sprawdź, jakie kierunki studiów są opłacalne i zwiększą Twoje szanse na rynku pracy.

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie są opłacalne kierunki studiów dla tzw. umysłów ścisłych?
• Jakie studia humanistyczne dają dobre perspektywy zawodowe?
• Dlaczego wybór nawet najbardziej opłacalnego kierunku studiów to nie wszystko?

Jakie kierunki studiów są opłacalne? Od lat te same!

Choć każdego roku w okolicach matur internet puchnie od nowych rankingów opłacalnych kierunków studiów, to tak naprawdę ta lista od lat jest raczej niezmienna. Prym wiedzie informatyka i kierunki technologiczne. Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w tym sektorze jest wysokie i sytuacja prędko się nie zmieni. Programiści różnych języków, architekci systemów, administratorzy sieci, project managerowie… Wystarczy spojrzeć na widełki płacowe w przykładowych ofertach pracy w IT, aby nie mieć wątpliwości, że to wyjątkowo intratna ścieżka kariery.

Tzw. umysły ścisłe, które wybiorą kierunki inżynieryjne lub biomedyczne, również nie powinny w przyszłości narzekać na stan swoich kont bankowych. Do opłacalnych kierunków studiów należą również te ekonomiczne i biznesowe, np. finanse i rachunkowość. Absolwenci mogą podejmować zatrudnienie w instytucjach finansowych – państwowych i prywatnych. Zgodnie z danymi zebranymi przez serwis zarobki.pracuj.pl analitycy i kontrolerzy finansowi znajdują się w pierwszej szóstce najlepiej opłacanych specjalistów.

| 5 zawodów, w których dużo zarobisz

Opłacalne kierunki studiów dla humanistów

A co z osobami, które od zawsze wolały przedmioty humanistyczne i wiedzą, że studia na politechnice na pewno nie są dla nich? Takie preferencje bynajmniej nie skazują ich na porażkę finansową! Ukończenie określonego kierunku studiów nie determinuje kariery zawodowej absolwenta, zaś na masę dobrze płatnych stanowisk wymaga się nie konkretnego dyplomu, a umiejętności, które przyniosą firmie zyski. Naprawdę wiele zależy tu od pracownika.

Wśród najbardziej opłacalnych kierunków studiów humanistycznych z pewnością można wymienić filologie obce. Zwłaszcza biegła znajomość niepopularnego języka, takiego jak czeski, niderlandzki czy chiński potrafi dość szybko pomnożyć zera na koncie pracownika. A jeśli do tego dana osoba wyspecjalizuje się w określonej terminologii, np. finansowej lub budowlanej, to może dyktować warunki na rynku nie gorzej niż specjalista IT.

Ukończenie studiów prawniczych i pomyślne zdanie egzaminu na zakończenie aplikacji również pozwala na uzyskiwanie wysokich dochodów. Radcy prawni i prawnicy znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepiej wynagradzanych pracowników. Do opłacalnych kierunków studiów można zaliczyć też public relations – zwłaszcza jeśli absolwent dobrze orientuje się w biznesie, polityce i mediach – czy psychologię. W tej ostatniej dziedzinie perspektywy zatrudnienia są bardzo szerokie, choć zwykle wiąże się to z dalszą specjalizacją w określonej dziedzinie, np. HR-ze, psychoterapii, sprzedaży czy reklamie.

| 5 prac dla humanistów

Nawet najbardziej opłacalne kierunki studiów nie zagwarantują sukcesu

Pracodawcy oczekują od kandydatów nie tylko określonych kwalifikacji. Liczą się również inne kompetencje. Dużą wagę przykłada się obecnie do umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie sobą w czasie, organizacja pracy, działanie w zespole, realizowanie celów grupy czy odporność na stres. Oprócz tego ważne są: punktualność, rzetelność, odpowiedzialność, gotowość do nauki i poszerzania kompetencji oraz otwartość na zmiany. Największe atuty pracownika, niezależnie od branży, to posiadanie rozległej wiedzy fachowej i bycie specjalistą w swojej dziedzinie.

Trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach sam dyplom nawet najlepszej uczelni nie czyni jeszcze z jego posiadacza bezkonkurencyjnego kandydata. Z drugiej strony wielką karierę da się zrobić nawet po pozornie niezbyt opłacalnym kierunku studiów. Można wskazać przykłady świetnie opłacanych menedżerów po filologii klasycznej czy CEO z magisterium z filozofii. Wiele zależy bowiem od naszych horyzontów, inteligencji, determinacji i pomysłu na siebie. W rzeczywistości prawdziwie opłacalny kierunek studiów to ten, który jest pasją studenta i pozwoli mu nie tylko zdobyć twardą wiedzę branżową, lecz także rozwinąć rozumienie świata i swojego miejsca w nim. Niektóre umiejętności przydatne na rynku pracy można zaś spokojnie zdobyć później na studiach podyplomowych.

| Czy studia przygotują mnie do pracy?

Oceń artykuł