Wiele osób uzależnia wybór kierunku studiów od tego, czy będzie dla nich praca w zawodzie. Jest to oczywiście czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ale nie powinien być decydujący. Warto też bowiem uwzględnić własne zainteresowania i talenty. Tymczasem niektóre kierunki – szczególnie humanistyczne, takie jak socjologia, historia czy dziennikarstwo – uznaje się za „nieprzyszłościowe”. Po jakich studiach praca się więc znajdzie? Czy te niedoceniane kierunki dają mimo wszystko szanse na zatrudnienie?
Czego dowiesz się z artykułu:
• Tzw. nieprzyszłościowe studia a praca
• Praca po socjologii
• Praca po historii
• Praca po dziennikarstwie
Tzw. nieprzyszłościowe studia a praca
Absolwenci szkoły średniej stają przed nie lada dylematem: jaki kierunek studiów wybrać i jakie czynniki wpłyną na znalezienie zatrudnienia za kilka lat? Problematyczne bywają zwłaszcza kierunki studiów po humanie (czyli klasie humanistycznej w liceum), o których często bez zastanowienia mówi się, że nie mają przyszłości. Gdy zostajesz postawiony przed decyzją o wyborze dalszej drogi kształcenia, możesz oczywiście prześledzić prognozy na rynku zawodowym i sprawdzić, które branże oferują aktualnie najwięcej miejsc pracy. Jeśli nakieruje Cię to na studia perspektywiczne, dające widoki na stosunkowo łatwe znalezienie zatrudnienia – świetnie! Dobrze jest jednak wiedzieć, że praca w wyuczonym zawodzie nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Czasem bowiem warto podjąć studia zgodne ze swoimi marzeniami, zainteresowaniami czy ambicjami – co bynajmniej nie przekreśla szans na to, by później bez trudu się odnaleźć na rynku pracy.
| 10 popularnych kierunków studiów
Wiele kierunków uznaje się często za „mniej praktyczne”, np. socjologię, historię, dziennikarstwo, politologię, europeistykę, psychologię czy filozofię. Niemniej pozwalają one rozwijać wiedzę z interesujących Cię dziedzin, a jednocześnie zyskać wiele umiejętności, które przydadzą Ci się w pracy na innych stanowiskach. Warto wiedzieć, że sporo ludzi i tak nie jest zatrudnionych w zawodzie, do którego przygotowały ich studia – niezależnie od wybranego kierunku. Raport Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ze stycznia 2020 roku wyraźnie wskazuje na to, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem zmiany pracy. Oznacza to, że ludzie coraz chętniej rozglądają się za innym miejscem zatrudnienia – także na stanowiskach zupełnie odmiennych niż dotychczasowe. Ta tendencja została dodatkowo nasilona przez pandemię koronawirusa, która na wielu pracownikach wręcz wymusiła przebranżowienie.
Trzeba też pamiętać o ty, że na studiach magisterskich czy licencjackich świat się nie kończy – coraz więcej uczelni udostępnia bogatą ofertę studiów podyplomowych czy specjalistycznych kursów, często prowadzonych przez praktyków z różnych branż. Pozwala to uzupełnić swoją wiedzę zgodnie z obraną ścieżką zawodową.
| Jakie studia wybrać, żeby znaleźć pracę?
Wydaje się więc, że przy wyborze studiów nie należy patrzeć wyłącznie na możliwości pracy w wyuczonym zawodzie. Zakres ofert jest bowiem znacznie szerszy i nawet po – zdawałoby się – nieprzyszłościowych kierunkach możesz znaleźć zatrudnienie na bardzo zróżnicowanych stanowiskach. Poniżej prześwietlimy pod tym kątem trzy „humany” – socjologię, historię i dziennikarstwo. Jeśli jednak marzysz o rozwijaniu wiedzy z innej dziedziny, możesz na tych przykładach zobaczyć, w jaki sposób szerzej myśleć o możliwościach, które pojawiają się przed Tobą dzięki różnym kierunkom. Kluczowe jest tu zidentyfikowanie kompetencji, które niejako mimochodem zdobywasz na studiach.
Praca po socjologii
Według klasyfikacji OECD socjologię zalicza się do grupy tzw. nauk społecznych. Ogólnie rzecz ujmując, studia takie rozwijają wiedzę na temat mechanizmów i tendencji zachodzących w różnego rodzaju społeczeństwach. Już tak ukuta definicja pozwala zobaczyć, jak szeroki jest zakres informacji zdobywanych na tym kierunku. Pokazuje to też mnogość profili kształcenia, które są dostępne na studiach socjologicznych. Przykładowo Wydział Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2019/2020 oferował możliwość wyboru jednego z czterech modułów: media i komunikacja; polityka i demokracja; problemy społeczne, prace publiczne; zróżnicowanie kulturowe współczesnego świata.
| Poznaj kompetencje przyszłości, których za kilka lat będą szukać pracodawcy
Jaka praca po socjologii na Ciebie czeka? Oczywiście możesz wybrać karierę naukową – tworzyć różne publikacje z tej dziedziny czy zająć się nauczaniem kolejnych pokoleń. Do wyboru pozostają też rozmaite ośrodki zajmujące się prowadzeniem badań socjologicznych i analizowaniem zmian zachodzących w społeczeństwie. Umiejętności i informacje zdobyte na tym kierunku są też bardzo pożądane wśród pracowników instytutów badań opinii społecznej. Przydadzą się również osobom szukającym zatrudnienia w różnych organizacjach pozarządowych (tzw. NGO), które działają dla pożytku publicznego.
| 8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów
Jeśli jesteś po socjologii i dodatkowo w Twojej naturze leży chęć niesienia pomocy ludziom, sprawdzisz się w instytucjach pomocy społecznej czy resocjalizacyjnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś wiedzę o mechanizmach rządzących społeczeństwem wykorzystał w takich branżach jak reklama, media, marketing czy public relations. Twój zmysł znajomości ludzkich zachowań przyda się też w firmach coachingowych i szkoleniowych czy prowadzących szerzej pojęte doradztwo personalne. A może pomyślisz o branży HR-owej? Tu również wykształcenie socjologiczne może dać Ci sporą przewagę!
Praca po historii
Jedyna praca po studiach historycznych, która przychodzi Ci do głowy, to rozwijanie kariery akademickiej lub prowadzenie lekcji w szkole? W takim razie jesteś w błędzie! Historia daje bowiem znacznie więcej wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać w swoim życiu zawodowym. Dość naturalnymi miejscami pracy dla absolwentów tego kierunku są oczywiście muzea czy archiwa. Zatrudnienia można szukać także w instytucjach kultury czy oświaty. Wśród osób kończących ten kierunek nie brakuje również przewodników turystycznych – nie tylko w Polsce, lecz także za granicą.
Studia historyczne rozwijają sporo kompetencji miękkich, które są bardzo cenne dla pracodawców z różnych branż. Warsztat historyka zapewnia m.in. takie cechy jak sumienność i dokładność. Ogrom wiedzy przyswajanej na tym kierunku niesłychanie rozwija pamięć. Studenci historii wyrabiają w sobie również zdolność analitycznego myślenia i umiejętność kojarzenia faktów. Tego typu kompetencje mogą oni wykorzystać nawet w tak – wydawałoby się – odległych branżach jak np. finanse i bankowość. Przydadzą się one bowiem do tworzenia analiz danych, kredytowych czy strategicznych albo prowadzenia kontroli finansowych. Oczywiście w tym celu trzeba zwykle przejść dodatkowo specjalistyczne szkolenia czy kursy lub wybrać się na studia podyplomowe – niemniej poszerzanie umiejętności powinno zawsze stanowić ważny element w życiu zawodowym.
Absolwenci historii nierzadko wybierają pracę dziennikarza – szczególnie jeśli mają wyrobiony niezły warsztat pisarski. Często kierują swe kroki także ku polityce czy administracji rządowej lub samorządowej. Ponadto studenci historii mają spore szanse na znalezienie zatrudnienia w służbie cywilnej. Umiejętności zdobyte na tym kierunku pozwolą Ci też np. na niezwykle interesującą pracę w tzw. białym wywiadzie – czyli jednej z metod prowadzenia wywiadu gospodarczego, polegającej na pozyskiwaniu informacji i danych z ogólnie dostępnych źródeł.
Praca po dziennikarstwie
A jak twórczo myśleć o możliwościach pracy po dziennikarstwie? Bo przecież to niemożliwe, aby wszyscy absolwenci tego popularnego kierunku kończyli jako dziennikarze – prasowi, radiowi czy telewizyjni! Istotnie: kierunek ten daje znacznie większe możliwości manewru, niżby się to wydawało. Przede wszystkim także w tym wypadku należy pamiętać o tym, że na wydziałach dziennikarstwa mamy do wyboru szereg specjalizacji. I tak możemy się kształcić bardziej w kierunku komunikacji społecznej lub politycznej, reklamy i PR-u, nowych mediów itd.
Już sam wybór jednej z takich ścieżek specjalizacyjnych poszerza horyzonty dotyczące możliwości zatrudnienia w innych branżach. Po studiach dziennikarskich można więc zająć się promocją i zarządzaniem wizerunkiem, komunikacją wewnętrzną lub rzecznictwem prasowym. Absolwenci tych kierunków znajdują też często zatrudnienie w agencjach marketingowych czy reklamowych – m.in. jako copywriterzy. Sprawdzą się również jako osoby rozwiązujące problemy społeczne w instytucjach i organizacjach pozarządowych.
| 5 zawodów przyszłości – prognoza na najbliższe lata
Wiedza i zdolności zdobyte na dziennikarstwie to m.in. umiejętność sprawnego formułowania wypowiedzi i „sprzedawania” własnej marki. Są one niezwykle przydatne w bardzo przyszłościowych zawodach związanych z influencer marketingiem – w ramach którego możesz pracować na własny rachunek np. jako bloger czy youtuber. Na rynku obserwuje się też rosnące zapotrzebowanie na rzutkich i kreatywnych social media ninjas, czyli osoby prowadzące profile różnych firm w mediach społecznościowych. Okazuje się, że to również świetne stanowisko dla absolwenta dziennikarstwa, ponieważ łączy ono w sobie obowiązek pisania krótkich, acz chwytliwych tekstów z odpowiednią komunikacją marki i łagodzeniem ewentualnych sytuacji kryzysowych.