Porady Student Na stażu zarobisz więcej niż myślisz
15.02.2018  | 4 min czytania

Na stażu zarobisz więcej niż myślisz

15.02.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3.55)

Jak wskazują dane badania Pracuj.pl Studenci na rynku pracy 2017, blisko 83% badanych odbywa lub odbyło praktyki czy staże zawodowe. Dla większości młodych osób jest to również pierwszy raz, kiedy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Gdzie zarabia się najlepiej? I ile tak naprawdę powinno wynosić wynagrodzenie na stażu? Sprawdź najlepiej płatne kierunki i zobacz, jak wiele zależy też od umiejętności negocjacyjnych.

Kierunki pewne…

Jak pokazują dane portalu zarobki.pracuj.pl najwięcej powodów do zadowolenia mają studenci kierunków związanych z branżą IT. Połowa studentów o takiej specjalizacji wskazuje, że otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 3000 zł netto. W innych obszarach tej kategorii zarobki są równie atrakcyjnie. Obszar Internet/e-Commerce/ nowe media czy IT-administracja także daje młodym ludziom wysokie przeciętne wynagrodzenia na start – 2500 zł netto – ale także widoki na wysokie zarobki w przyszłości.

….i rozwojowe

Istnieje wiele obszarów, w której wraz ze wzrostem doświadczenia płace zdecydowanie rosną. Doskonałym przykładem jest obszar prawa, w którym połowa studentów otrzymuje wynagrodzenia nie przekraczające 2000 zł netto, jednak doświadczeni pracownicy często osiągają zarobki znacznie wyższe. Podobnie sytuacja wygląda w obszarze budownictwa czy sprzedaży. Na zarobki dynamicznie rosnące wraz ze zdobywanym  doświadczeniem mogą liczyć również studenci marketingu - komentuje Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj

Przygotowanie do pierwszej rozmowy o pieniądzach

Rozmowa z rekruterem czy potencjalnym szefem o oczekiwanym wynagrodzeniu to nic innego jak negocjacje finansowe. A do tych należy się sumiennie przygotować.

KROK 1. Zweryfikuj swoje oczekiwania z rynkiem. Sprawdź ile faktycznie otrzymują stażyści i praktykanci w Twojej branży. Informacje te znajdziesz w raportach branżowych lub porównywarkach wynagrodzeń np. zarobki.pracuj.pl

KROK 2. Znając realia rynkowe określ swoje kwoty minimum i maksimum. Pierwsza pokrywa Twoja wszystkie koszty np. wydatki na jedzenie, rachunki za telefon i Internet, abonament za Netflix i koszt wynajmuj pokoju w akademiku czy mieszkaniu. Druga, to kwota, która pozwoliłaby Ci żyć na takim poziomie, który śmiało nazwiesz dobrym początkiem kariery zawodowej.

KROK 3. Zbierz argumenty. W walce o wyższe wynagrodzenie pomogą Ci konkretne informacje nt. Twoich kompetencji i sukcesów. Nie bój się mówić o projektach w jakie angażujesz się na studiach i umiejętności, jakie dzięki nim zdobyłeś.

KROK 4. Negocjuj nie tylko pensję. Zdarza się, że firmy oferują swoim stażystom stałą kwotę wynagrodzenia. Czy to koniec negocjacji? Bynajmniej! Możesz dalej rozmawiać m.in. o elastycznym czasie pracy, dodatkowych dniach wolnych czy formie zatrudnienia (umowa o pracę zamiast umowy zlecenia).

I pamiętaj, nie każdy urodził się negocjatorem. Ale rozmowy o pieniądzach można się nauczyć. Wystarczy tylko spróbować. Trzymamy kciuki!

Oceń artykuł