Porady Student Miękkie kompetencje studenta w cenie
15.05.2017  | 5 min czytania

Miękkie kompetencje studenta w cenie

15.05.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(5)

Wiosna to najlepszy moment na rozpoczęcie poszukiwań pierwszej pracy lub staży i praktyk zawodowych. W swoim CV, liście motywacyjnym, ale też podczas rozmowy z rekrutrem powinieneś podkreślać dotychczasowe doświadczenia związane choćby z aktywnościami na uczelni – w kołach naukowych, samorządzie czy organizacjach studenckich. Nie zapomnij jednak o wyróżnieniu swoich kompetencji miękkich. To one mogą okazać się kluczem do sukcesu!

Po pierwsze – komunikatywność i rozwiązywanie konfliktów

- Moje doświadczenie pokazuje, że kluczową umiejętnością osób dopiero wchodzących na rynek pracy jest komunikatywność, rozumiana jako umiejętność zwięzłej i klarownej wypowiedzi oraz dopasowanie treści i formy komunikatu do odbiorcy – mówi Anna Kęsy, HR Manager w firmie DNV GL.

Młode osoby mają często trudność w formułowaniu pozytywnej, czy też konstruktywnej informacji zwrotnej, skierowanej do koleżanek i kolegów z pracy czy też, co chyba najtrudniejsze, do przełożonego – wyjaśnia. Ekspert dodaje też, że z jej perspektywy kluczową kompetencją, której poszukuje u studentów czy absolwentów jest umiejętność rozwiązywania problemów - od tych najmniejszych, do bardziej złożonych. Jak podkreśla Anna Kęsy przekłada się ona na samodzielność w działaniu i inicjatywę.

- Praca osób, które rozwiązują problemy szybko i sprawnie jest zdecydowanie bardziej efektywna, przez co też często mocniej doceniania przez samego pracodawcę – dodaje.

Warto pamiętać, że pierwszym sprawdzianem Twojej komunikatywności, umiejętności pracy w grupie i rozwiązywania problemów jest aktywność studencka. Osoby, które mają za sobą organizację pierwszych projektów – pracę w gazecie czy uczelnianym portalu, organizację konferencji czy paneli dyskusyjnych, wiedzą jakim wyzwaniem może być koordynacja projektu, w którym trzeba skoordynować pracę kilku osób. Nie zapomnij napisać o tych doświadczeniach w CV, a później opowiedzieć o nich rekruterowi podczas rozmowy o pracę.

List motywacyjny na praktykę albo staż – jak przekonać do siebie pracodawcę?

Po drugie - zaangażowanie

- Dla mnie bardzo ważne jest zaangażowanie, które wyraża się poprzez chęć uczenia się, korygowania swoich błędów. Szukam osób, które nie boją się wykazywania inicjatywy i charakteryzuje je chęć do działania – mówi Magdalena Kocikowska, specjalista ds. personalnych w VADAIN. Jak pokazać rekruterowi swoje zaangażowanie? – Nie brakuje go osobom mówiącym z pasją i energią na temat swoich wyobrażeń o pierwszej pracy i czekających na nich wyzwań zawodowych – dodaje. Każdy przykład Twojego oddania dla prowadzonych działań, nawet jeśli będzie to praca pro-bono, jest dla rekrutera sygnałem, że angażujesz się w to, co robisz.

Po trzecie – szerokie spojrzenie

Świadomy pracownik wie, że jego praca, niezależnie od tego czy jest asystentem czy menedżerem, przekłada się na biznesowy sukces całej firmy. Dobrze, jeśli takie szerokie spojrzenie na swoją karierę pokażesz rekruterowi podczas pierwszej rozmowy rekrutacyjnej.

- To umiejętność, którą pewnie często da się rozwinąć dopiero po rozpoczęciu pracy. Jednak zdolność kandydata do widzenia swojej pracy jako części większej całości (tzw. bigger picture) dla każdego rekrutera jest bardzo ważna. Każda praca, nawet taka, która może wydawać się mało istotna ma znaczenie w szerszym kontekście biznesowym. Poszerzona perspektywa pracownika wzbudza większą motywację do uczenia się i lepsze rezultaty pracy jako takiej – mówi Anna Kęsy.

Jak pisać o swoich miękkich kompetencjach w CV?

Dokument CV to Twoja wizytówka, dlatego przygotuj go w profesjonalny sposób. W nadaniu mu odpowiedniej formy pomoże Ci Kreator CV a przy opisaniu kompetencji miękkich możesz skorzystać z trzech kluczowych porad:

  1. Bądź konkretny i nazywaj rzeczy po imieniu – umiejętność zwięzłej i klarownej komunikacji jest jedną z najcenniejszych dla rekruterów.
  2. Odwołuj się do przykładów z życia wziętych i prawdziwych doświadczeń – opisz realizowane projekty na uczelniach lub poprzednich stażach i przedstaw swoją w nich rolę.
  3. Nie kłam! Prawda zawsze wyjdzie na jaw, a niesmak rekrutera pozostanie – w dokumentach rekrutacyjnych jak i podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź przede wszystkim sobą.
Oceń artykuł