Porady Student Lista pytań do pracodawcy – zabierz ją na targi pracy
06.09.2019  | 5 min czytania

Lista pytań do pracodawcy – zabierz ją na targi pracy

06.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Targi pracy to doskonała okazja, by spotkać się z przedstawicielami różnych firm i pozyskać informacje, które pomogą Ci wybrać wymarzonego pracodawcę. Warto rozmawiać z pracownikami i uzupełniać wiedzę na temat kultury organizacyjnej i możliwości rozwoju. 

Dobre przygotowanie – przede wszystkim!

To, ile wyniesiesz z targów, zależy przede wszystkim od Ciebie. Zanim zapiszesz się na wydarzenie, zapoznaj się z ofertą przygotowaną przez organizatorów. Zastanów się, w jakich wykładach, warsztatach czy konsultacjach chciałbyś uczestniczyć. Sprawdź także listę wystawców i zrób wstępny research na ich temat.    

Co wziąć ze sobą na targi pracy?

Przygotowując się, warto stworzyć listę pytań do potencjalnych pracodawców i współpracowników: 

Przygotowanie do pracy polega nie tylko na studiowaniu, uczestniczeniu w kursach, zdobywaniu kompetencji itp. Takie działania mają olbrzymie znaczenie, jednak warto skupić się także na kwestiach „technicznych” i zastanowić się, co zrobić, by jak najkorzystniej zaprezentować się w trakcie rekrutacji i w efekcie otrzymać propozycję zatrudnienia. Dobrze jest zapytać o oferty pracy, a także możliwość odbywania praktyk i stażu - zwłaszcza jeśli nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego. 

  • Jakie cechy powinien posiadać pracownik, żeby odnaleźć się w kulturze organizacyjnej? 

Nasze powodzenie w rekrutacji zależy nie tylko od przygotowania, ale również od tego, czy wpisujemy się w profil kandydata na wolne stanowisko. Dobrze jest już wcześniej przekonać się, czy odpowiada nam kultura organizacyjna firmy. Składają się na nią m.in. wartości istotne dla przedsiębiorstwa (np. innowacyjność, samodyscyplina, praca zespołowa, indywidualny rozwój pracownika itp.). Elementy kultury organizacyjnej to także normy zachowań, model relacji czy dress code.   

Po czym poznać przyjazną kulturę organizacyjną?

 

  • Jakie ścieżki kariery oferuje firma? Jakie działy występują w przedsiębiorstwie? Czy istnieje możliwość awansu poziomego

Zorientujmy się także, czy nasze cele, aspiracje i możliwości zawodowe są adekwatne do warunków panujących w firmie. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i frustracji wynikających np. z braku możliwości rozwoju czy perspektyw zmiany stanowiska na ciekawsze i lepiej płatne.  

  • Jaka atmosfera panuje w firmie? Czy pracownicy wspierają się wzajemnie? Czy można liczyć na wsparcie przełożonych?

Z ogłoszenia lub strony internetowej pracodawcy nie wyczytamy, jaka atmosfera panuje w przedsiębiorstwie, dlatego warto poruszyć tę kwestię w rozmowie z przedstawicielem firmy. Dobrze jest pytać np. o konkretne formy wsparcia nowych pracowników – choćby o to, w jaki sposób są wprowadzani do zespołu i wdrażani w obowiązki.    

  • Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy?

W trakcie rozmowy można poruszyć kwestię dodatkowych korzyści pozapłacowych. Warto np. zapytać o ofertę szkoleniową lub dofinansowanie szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych. 

W trakcie targów panuje mniej oficjalna atmosfera niż w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego możemy zadać nieco mniej oficjalne pytania. Ważne jednak, abyśmy zachowali profesjonalizm i takt. Przed wydarzeniem warto samodzielnie poszukać informacji – dodatkowa wiedza może przyczynić się do tego, że w naszej głowie zrodzą się nowe pytania. 

Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?

Wybierając się na targi, zgromadź podstawowe informacje na temat firm, którym chciałbyś przyjrzeć się bliżej. Dzięki temu zyskasz łatwość w formułowaniu pytań i zaprezentujesz się jako kandydat, który wie, na czym mu zależy. Dobrze jest też rozwijać umiejętności z zakresu autoprezentacji, aby w trakcie krótkiego spotkania przedstawić swoje zawodowe atuty.

Planując udział w targach, warto sprawdzić, co przygotowali organizatorzy jesiennej edycji Festiwalu Pracy JOBICON, który odbywa się we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.   

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł