Porady Student Nie tylko szkolenia czyli kilka słów o motywacji
16.04.2014  | 3 min czytania

Nie tylko szkolenia czyli kilka słów o motywacji

16.04.2014  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Największe problemy z motywowaniem pracowników mają najczęściej firmy, w których występuje duża różnorodność stanowisk, kompetencji i osobowości. Pracownicy tak bardzo różnią się od siebie wyznawanymi wartościami, zarobkami czy oczekiwaniami, że bardzo łatwo o niezrozumienie potrzeb innych.

Menadżerowie często motywują swoich pracowników takimi benefitami, które interesują ich samych i tym samym skierowane są do osób, które mają bardziej samodzielne stanowisko oraz znacznie wyższe zarobki.

Jaka motywacja naprawdę działa? Doradza dr Paulina Sobiczewska, psycholog, kierownik SWPS Training.

Jedno szkolenie wiosny nie czyni

Często stosowanym zabiegiem motywującym jest wysłanie pracowników na szkolenie, niezależnie od stanowiska. Czy ta powszechna praktyka jest zawsze skuteczna? Wszystko zależy od potrzeb konkretnej grupy pracowników, a precyzyjnie mówiąc – od tego, czego w zawodowym życiu najbardziej brakuje danej osobie. Jeżeli problemem jest pensja, która nie pozwala na podstawowe wydatki, to żadne szkolenia nie będą dla nas motywujące. Pracownik może wręcz postrzegać dodatkowy kurs jako zagrożenie czy karę: obowiązki służbowe mogą narosnąć do tego stopnia, że będzie trzeba zostać po godzinach i nadrobić pracę.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Menadżerowie często dążą do motywowania swoich podwładnych poprzez kosztowne sposoby związane z rozwojem zawodowym. Tymczasem niewiele to da, kiedy niespełnione są inne potrzeby, związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem (w tym finansowym) swoim i rodziny. A te można spełnić stosunkowo prosto: zadbać o odpowiednią komunikację w firmie, o jasne i bieżące wyrażanie informacji zwrotnej służące budowaniu zaufania, opracować klarowną ścieżkę kariery pozwalającą bezpiecznie zaplanować swoją przyszłość zawodową, chociaż symbolicznie podnieść finansowe korzyści z pracy.

Czy Twój pracodawca z Tobą rozmawia?

Pierwszym warunkiem skutecznego motywowania powinno być zdobycie przez Twojego pracodawcę konkretnej wiedzy o tym, czego Ci brakuje i co szczególnie cenisz. Jak może się tego dowiedzieć? Po prostu porozmawiać, zapytać „Chciałabym żeby pracowało ci się łatwiej i przyjemniej. Co można zrobić? Co ci przeszkadza? Czego ci brakuje? Może potrzebujesz dnia wolnego, większej swobody w działaniu? Może chciałbyś więcej ambitnych zadań, podwyżki lub przynajmniej deklaracji, kiedy będziesz mógł ją dostać,?”.

Spełnienie pewnych podstawowych oczekiwań każdego człowieka przy odrobinie starania przychodzi dosyć szybko. A wtedy szkolenie, które zaproponuje Ci pracodawca będzie dużo bardziej efektywne – pomoże poszerzyć wiedzę i skutecznie zmotywować do działania!

autorka: dr Paulina Sobiczewska – kierownik SWPS Training, psycholog, kierownik studiów podyplomowych Praktyczna Psychologia Motywacji w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Czytaj więcej na blogu www.strefapsyche.swps.pl 

1428e96d-8930-4c2a-ba02-5a3e88b6ceb6

Oceń artykuł