Wykłady, ćwiczenia, zajęcia terenowe i laboratoryjne, lektoraty - studia pochłaniają sporo czasu. Dzięki odrobinie dobrej woli i sporej dozie umiejętności organizacyjnych można łączyć je z pracą. To szansa, żeby zdobyć nie tylko doświadczenie, ale również dodatkowe środki pieniężne. Rozpoczęcie aktywności zawodowej w czasie nauki przynosi liczne korzyści, na przykład sprzyja zarządzaniu sobą w czasie.
Oszczędzać czy zarabiać – co wybrać?
Wielu żaków doświadcza czasem pewnych napięć budżetowych, nawet jeśli pobierają stypendium lub mogą liczyć na finansową pomoc rodziców. Jeśli taki stan rzeczy wywołuje w nas uczucie dyskomfortu, mamy dwie podstawowe możliwości działania. Pierwszą z nich jest oszczędzanie i rozważne dysponowanie pieniędzmi. Możemy np. wyszukiwać promocje w sklepach lub wybrać styl życia zero waste, który nie tylko sprawia, że wydajemy mniej, ale również pomaga dbać o środowisko naturalne. Naszą sytuację może poprawić także podjęcie pracy. Warto wybrać takie rozwiązanie, jeśli pozwala nam na to harmonogram studiów.
Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę
Do przedsiębiorczych i pracowitych świat należy
Choć oszczędzanie i rozważne planowanie wydatków z pewnością pomoże nam podreperować studencki budżet, dobrze jest podjąć dodatkowy wysiłek i rozpocząć aktywność zawodową, która korzystnie wpłynie na nasze CV. Możliwości, z których warto korzystać, to na przykład:
- Praca dorywcza
Łatwiej łączyć naukę i obowiązki zawodowe, jeśli możemy pracować dorywczo. Elastyczne godziny pracy to domena niektórych branż, np. call center lub gastronomii. Inne zawody, które również warto wziąć pod uwagę, to niania, korepetytor, copywriter, ankieter, tajemniczy klient czy pracownik firmy sprzątającej.
- Staż, praktyka, praca asystencka
Jeśli chcemy nie tylko zarabiać, ale również rozwijać się w konkretnym zawodzie, warto aplikować na staż czy praktyki lub poszukiwać pracy jako asystent i pomagać fachowcom, jednocześnie przyglądając się ich pracy. To świetna okazja, by zweryfikować swoje plany zawodowe, wykorzystywać wiedzę w praktyce i zdobywać kolejne wpisy do CV.
- Stypendium naukowe
Jeśli wiążemy swoją przyszłość z uczelnią czy instytutami badawczymi, warto poświęcać czas i energię na uczestnictwo w konferencjach oraz pisanie artykułów naukowych. Zdobywanie dobrych ocen pozwoli nam uzyskać stypendium oferowane przez uczelnię, a tym samym regularnie otrzymywać dodatkowe pieniądze.
- Konkursy branżowe
Odnoszenie sukcesów w konkursach branżowych również może wiązać się z zastrzykiem gotówki. Jest to także sposób na zaistnienie w środowisku zawodowym i nawiązywanie inspirujących znajomości. Dzięki wyróżnieniom mamy okazję zaprezentować postawę proaktywną, a także wykazać, że jesteśmy pracowici, nastawieni na cel itd.
Zawsze warto podnosić kompetencje
Podejmując aktywność zawodową w trakcie studiów, warto mieć na uwadze nie tylko finanse, ale również (a może przede wszystkim) własny rozwój. Ważne, by przedsięwzięcia, w które się angażujemy, przybliżały nas do realizacji celów zawodowych, pomagały rozwijać zainteresowania lub spełniać marzenia. Gdy mamy silną motywację, zyskujemy dodatkową energię i lepiej radzimy sobie ze zmęczeniem i rozwiązywaniem trudności organizacyjnych. Jeśli zależy nam na osiąganiu sukcesów, podnośmy kompetencje, np. uczestnicząc w kursach i webinariach. Doświadczenie oraz dodatkowe umiejętności i kwalifikacje staną się naszym atutem w trakcie negocjowania wynagrodzenia.
Start kariery - darmowe narzędzia, które sprzyjają podnoszeniu kompetencji
Łączenie nauki i pracy, choć niełatwe, jest możliwe. Może okazać się także opłacalne – nie tylko w krótszej, ale i w dłuższej perspektywie. Aktywność zawodowa pomaga zdobywać doświadczenie, które stanowi duży atut na rynku pracy.