Jesteś na studiach? Sprawdź, na jakie doświadczenia warto postawić!

Kategoria
Student

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno Ocena treści 5/5 (2)
Kategoria: Student
Ocena treści 5/5 (2)

Wysoka średnia ocen to za mało. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku, warto wykazać się aktywnością i pomysłowością. Co konkretnie robić, jeśli jeszcze nie pracujemy zawodowo? Przedstawiamy listę inspiracji.

Myślisz: Nie mam doświadczenia zawodowego. Co wpisać do CV?

Odpowiedź jest prosta: wszystko to, co podczas studiów pozwoliło Ci nabyć kompetencje i rozwinąć umiejętności ważne dla pracodawców. Nie jest prawdą, że nie masz żadnego doświadczenia! Na Twój dorobek składają się rozmaite aktywności, działalność uczelniana, jak i pozauczelniana. Warto się w nią zaangażować! Dobrze jest też poznać oczekiwania potencjalnych pracodawców, dowiedzieć się, co najbardziej liczy się w twojej branży, na co stawiają w wymarzonej firmie, co jest brane pod uwagę podczas rekrutacji na staż i do pracy. Przykładowo, firma Jeronimo Martins Polska do swojego programu stażowego „Summer Internship Programme” poszukuje kandydatów, którzy mają za sobą m.in. doświadczenia zagraniczne i sprawnie posługują się językiem angielskim. Liczą się więc wymiany i stypendia zagraniczne, udział w międzynarodowych szkoleniach i konferencjach, a także dorywcza czy wakacyjna praca w innym kraju.

Wysoka średnia i dobrze zdane egzaminy to za mało. Nasi stażyści otrzymują do zrealizowania mini projekt, pod okiem opiekuna. Zależy nam na konkretnych kompetencjach, ponieważ najlepszym chcemy zaproponować dalszą współpracę i udział w kolejnym  programie – menedżerskim – tłumaczy Aleksandra Marcinkiewicz, młodszy menedżer ds. rekrutacji w Jeronimo Martins Polska.

Jak rozwijać kompetencje?

Zarządzanie sobą w czasie, umiejętność planowania, komunikatywność, praca zespołowa, innowacyjność, orientacja na cel – to przykładowe kompetencje, które mają dla pracodawców szczególne znaczenie. Możesz o nie zadbać, nie pracując jeszcze zawodowo. Jak? Oto lista aktywności, którą cenią rekruterzy i pracodawcy. Wybierz coś, co będzie zgodne z twoimi oczekiwaniami i możliwościami, a jednocześnie pomoże Ci nabyć dodatkowe doświadczenia:

 1. Działalność w kole naukowym i angażowanie się w różne zadania, np. organizację konferencji, wyjazdów, spotkań z naukowcami, wygłaszanie referatów i prezentacji, dbanie o promocję działalności.
 2. Członkostwo w organizacjach studenckich – można realizować tutaj zadania m.in. z marketingu, PR czy HR. To także okazja, żeby sprawdzić się w zarządzaniu zespołem i koordynowaniu działań.
 3. Organizowanie konferencji naukowych oraz spotkań z ekspertami.
 4. Inicjowanie i organizacja/współorganizacja wydarzeń studenckich i pozauczelnianych, np. festiwale, warsztaty, szkolenia, spotkania z pracodawcami, imprezy studenckie.
 5. Realizacja projektów badawczych.
 6. Organizowanie międzynarodowych projektów.
 7. Wolontariat i projekty społeczne, aktywność na rzecz społeczności lokalnych
 8. Działalność w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach i fundacjach.
 9. Praktyki i staże w firmach.
 10. Wyjazdy na zagraniczne stypendia/staże/praktyki/wolontariat.
 11. Praca dorywcza, związana (lub nie) z zawodem.
 12. Praca za granicą – wakacyjna, sezonowa czy też w ciągu roku akademickiego.
 13. Realizowanie swoich pasji, np. poprzez organizację, udział czy też promocję wydarzeń związanych z daną dziedziną zainteresowań.
 14. Zdobywanie dodatkowych uprawnień, kwalifikacji, np. związanych z zawodem, ale też z hobby (np. fotografia, wspinaczka górska itd.)
 15. Udział w kursach, szkoleniach i warsztatach rozwijających umiejętności praktyczne.

 O tym, jak zdobyć pracę bez doświadczenia opowiada również  Paweł Opydo:

A Wy co dodalibyście do tej listy?

Oceń artykuł


Narzędzia