Porady Student Jakie studia wybrać?
19.10.2017  | 3 min czytania

Jakie studia wybrać?

19.10.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Nad wyborem właściwego kierunku studiów warto zastanowić się już w szkole średniej, uwzględniając m.in. swoje predyspozycje, oferty edukacyjne uczelni czy perspektywy zawodowe. Skutki decyzji, jakie podejmujemy we wczesnej młodości, mogą determinować przebieg naszej kariery.

Atrakcyjne kierunki studiów, czyli jakie? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych upodobań, zainteresowań, predyspozycji i celów, jakie zamierzamy osiągnąć w przyszłości. Atrakcyjność określonych kierunków może być postrzegana również w kontekście możliwości zarobkowych, szans na zatrudnienie itp. Jakimi zasadami kierować się, dokonując wyboru?

Skąd wiedzieć, jakie studia wybrać?

Wiele osób konfrontując się ze swoimi wyborami z wczesnej młodości, może przeżyć rozczarowanie spowodowane decyzjami podejmowanymi pod wpływem emocji. Jeśli chcemy bardziej praktycznie podejść do wyboru studiów, powinniśmy skupić się na różnych aspektach. Na wielu uczelniach możliwe jest jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji spotkanie z doradcą zawodowym, który przybliży nam plusy i minusy związane z wyborem danego kierunku. Rozmowa z nim może nam pomóc w samodzielnym ustalaniu istotnych kwestii związanych z wyborem studiów:

1. Określenie swoich mocnych i słabych stron

Zanim podejmiemy decyzję o przystąpieniu do rekrutacji, zastanówmy się, jakie cechy i umiejętności sprawiają, że z powodzeniem ukończymy konkretne studia. Weźmy pod uwagę, że wiele kompetencji możemy wypracować samodzielnie, wykazując determinację w trakcie studiów. Od kilku lat za jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków uznaje się informatykę, ale nie każdy chce i może pracować w branży IT.

7 porad, jak wymienić swoje negatywne cechy

2. Ustalenie celów, jakie zamierzamy osiągnąć

Ustalmy, co najbardziej chcielibyśmy robić. Aby w przyszłości doświadczać satysfakcji w życiu zawodowym, skoncentrujmy się na kierunkach, których ukończenie pozwoli nam spełnić nasze zawodowe marzenia.

3. Zapoznanie się z programami realizowanymi na określonych kierunkach

Chcąc podjąć rozsądną i świadomą decyzję, sprawdźmy, co da nam ukończenie konkretnych studiów. Chodzi m.in. o uprawnienia zawodowe. Duże znaczenie ma również program nauki, czyli zakres zdobywanej wiedzy, liczba zajęć praktycznych itd.

4. Analiza korzyści, jakie osiągniemy, studiując na danym kierunku

Dysponując wiedzą na temat konkretnego kierunku studiów, możemy rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Warto sporządzić listę zalet i wad danego rozwiązania. Dzięki temu proces podejmowania decyzji nie będzie chaotyczny.

5. Zwrócenie uwagi na perspektywy zawodowe

Warto wybierać profesje, w przypadku których możemy liczyć na ciekawe propozycje pracy i atrakcyjną ścieżkę kariery. Mając do dyspozycji szerokie możliwości rozwoju, zdołamy w przyszłości dobrze wykorzystać swój potencjał. Zyskamy wiele okazji do zdobywania nowych umiejętności i szlifowania tych, które już posiadamy.

6. Wybór uczelni

Nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do wyboru kierunku. Tak samo istotną kwestią jest ustalenie, na jakiej uczelni chcemy studiować. Przed podjęciem decyzji zapoznajmy się z rankingami szkół wyższych.

7. Wykazywanie otwartości na zmiany

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Być może w przyszłości będziemy musieli rozważyć zmianę zawodu albo branży. Otwartość na naukę i elastyczność – to obecnie ważne kompetencje. Gdy uznamy, że dokonaliśmy niewłaściwego wyboru, nie bójmy się nowych wyzwań edukacyjnych i zawodowych.

8. Samodzielne podjęcie decyzji

Decydując o swojej przyszłości, warto poznać opinię rodziców, nauczycieli czy przyjaciół. Pamiętajmy jednak, że to, jakiego wyboru dokonamy, powinno zależeć głównie od nas samych.

Jakie studia wybrać w roku 2019?

W większości rankingów dla przyszłych studentów pojawia się zazwyczaj pięć kierunków, których ukończenie daje duże szanse na znalezienie pracy. Są wśród nich:

  • prawo,
  • informatyka,
  • kierunki inżynieryjne,
  • finanse,
  • logistyka i transport.

Warto jednocześnie pamiętać, że rynek pracy potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie. Ukończenie jednego z powyższych kierunków może więc dawać dobrą podstawę do otrzymania wymarzonego stanowiska, ale powinno wiązać się z nieustannym śledzeniem nowości w branży i rozwijaniem swojej wiedzy z różnych dziedzin. Popularne w ostatnich latach staje się pragmatyczne połączenie nauk biznesowych z informatyką, prawem czy designem. Osoby decydujące się na takie kierunki stają się wartościowymi kandydatami dla pracodawców. Mają bowiem wiedzę z zakresu tematyki, która jest ich pasją, a jednocześnie wykazują nowoczesne podejście do spraw finansowych. Mniejszym problemem jest dla nich również założenie własnej działalności gospodarczej, którą mogą prowadzić bez pomocy osób z zewnątrz.

Popularność kierunków związanych z prawem czy finansami nie oznacza, że absolwenci kierunków humanistycznych nie mają szans na znalezienie dobrej pracy. Absolwenci filologii angielskiej, niemieckiej, iberystyki czy języków azjatyckich nie muszą koniecznie pracować jako tłumacze, ale mogą zdecydować się na rozwój kariery w międzynarodowej korporacji lub mniejszych firmach. Poszukują one bardzo często pracowników odpowiedzialnych za kontakty z zagranicznymi kontrahentami, zwłaszcza z krajów azjatyckich, które mają coraz większe znaczenie na rynkach światowych. Znajomość języka obcego, a najlepiej kilku, pozwala także na wykonywanie pracy zdalnej, dzięki możliwości szybkiego kontaktu z klientami z całego świata.

Praca zdalna – wady i zalety

Jakie studia wybrać – dzienne czy zaoczne?

Odwiecznym dylematem osób chcących kontynuować naukę na uczelniach jest wybór między uznawanymi za darmowe studiami dziennymi a płatnymi zaocznymi. Wbrew powszechnemu przekonaniu studia dzienne, nazywane także stacjonarnymi, nie są całkiem darmowe. Owszem, jeżeli je wybieramy, nie będziemy wnosić opłat za studia. Należy jednak wliczyć koszty utrzymania, które - jeśli decydujemy się na studiowanie poza rodzinnym miastem - zaczynają się od minimum 1500 złotych miesięcznie. Jeżeli nie wybierzemy starannie prestiżowego kierunku na dobrej uczelni, możemy po 5 latach mieć poczucie zmarnowanego czasu i braku przygotowania do realiów rynku pracy.

Studia zaoczne, nazywane niestacjonarnymi, odbywają się najczęściej w trybie weekendowym i są odpłatne. Coraz więcej osób decyduje się jednak na taki krok i poświęca tydzień na pracę pozwalającą im opłacić studia i zdobyć doświadczenie, które okazuje się bardziej przydatne w trakcie szukania satysfakcjonującego stanowiska. Do minusów trybu zaocznego należą wysokie koszty nauki, brak głębszych relacji z innymi studentami i spory wysiłek, jaki potrzebny jest do połączenia studiów z pracą zawodową. Wybór zależy więc od indywidualnej sytuacji każdej osoby, a także od tego, czy wymarzony kierunek można studiować zaocznie. Warto jednak, wybierając tryb dzienny lub zaoczny, zwrócić uwagę na pozycję danej uczelni w rankingu najlepszych szkół w Polsce.

Jakie studia wybrać, aby dobrze zarabiać?

Do kierunków przyszłościowych, w których można liczyć na dobre zarobki, z pewnością należą:

  • studia informatyczne – dające ogromne możliwości zatrudnienia, dzięki czemu wśród absolwentów tych kierunków praktycznie nie ma osób bezrobotnych, a zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Warto jednak pamiętać, że samo ukończenie kierunków związanych z IT nie gwarantuje wysokich zarobków. W tej branży konieczne jest ciągłe dokształcanie się i poznawanie nowych technologii. W zamian za to masz naprawdę bogaty wybór możliwości rozwoju zawodowego. Możesz zdecydować się na zawód programisty, software developera, administratora IT, webmastera czy testera, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Zarobki w tej branży rozpoczynają się od 5000 – 6000 zł brutto dla młodszego programisty. Specjaliści lub managerowie IT mogą liczyć na pensję w wysokości ponad 13 000 brutto;
  • studia związane z finansami – idealny wybór dla osób o analitycznych zdolnościach i zamiłowaniu do świata cyfr. Wybierając tego typu kierunek, masz praktycznie nieograniczone perspektywy zatrudnienia, zarówno w dużych korporacjach, jak i małych firmach. Możesz pracować jako doradca finansowy, podatkowy, inwestycyjny, kontroler finansowy, księgowy, analityk finansowy czy audytor. Zarobki w branży finansów dla osób rozpoczynających karierę osiągają przedział ok. 3000 – 4000 złotych brutto. Managerowie i kierownicy zarabiają od 12 000 do 22 000 zł brutto, a zarobki dyrektorów departamentu w bankowości sięgają 35 000 zł;
  • studia inżynieryjne – przeżywające obecnie oblężenie kierunki inżynieryjne pozwalają nie tylko zdobyć poszukiwaną przez pracodawców wiedzę, ale również w niedługim czasie zyskać pensję na wysokim poziomie. Rynek pracy dla wykwalifikowanych inżynierów nadal cierpi na brak odpowiednich kandydatów, dlatego jeszcze przez wiele lat studia na tych kierunkach będą stanowić gwarancję znalezienia pracy. W zależności od branży inżynierowie po zdobyciu doświadczenia w pierwszej pracy mogą zarabiać od 5000 do 12 000 zł brutto. Stanowiska kierownicze w tej branży pozwalają otrzymywać pensję od 12 000 do 25 000 zł. Dyrektorzy techniczni zarabiają od 15 000 do 20 000 zł, a dyrektorzy zakładów – od 25 000 do 35 000 zł brutto;
  • logistyka i transport – to studia dla osób o analitycznych umysłach, dobrze odnajdujących się w dziedzinie planowania. Nowe miejsca pracy w tej branży czekają na chętnych do odpowiedniego przygotowywania dostaw, a osoby ze znajomością języków obcych mają dodatkowo możliwość współpracy z partnerami z zagranicy. Specjaliści ds. logistyki otrzymują zarobki w wysokości rozpoczynającej się od 3000 do 6000 zł brutto. Kierownicy magazynów mogą liczyć na pensje od 10 000 do 15 000 zł brutto, a dyrektorzy logistyki – nawet od 15 000 do 25 000 zł brutto;
  • prawo – znajdujące się zawsze na liście najbardziej popularnych kierunków studiów w Polsce. Prawnicy mogą faktycznie liczyć na wysokie zarobki, ale muszą wziąć pod uwagę, że zanim je osiągną, czeka ich wiele lat doszkalania się i zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Młodszy prawnik może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3000 – 8000 zł brutto. Prawnik zatrudniony na stałe w kancelarii otrzymuje pensję od 10 000 do 80 000 zł brutto, a partner kancelarii zarabia nawet ok. 30 000 - 60 000 zł brutto miesięcznie*

* Dane z „Raportu płacowego Antal 2019”, https://antal.pl/wiedza/raport/raport-placowy-antal-2019

Chcąc zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, starajmy się efektywnie wykorzystać czas studiów. Bądźmy otwarci na wiedzę i wykazujmy postawę proaktywną. Angażujmy się w życie uczelni, zdobywajmy pierwsze doświadczenia zawodowe i inwestujmy czas we własny rozwój.

Jak wyglądają praktyki na studiach?

Oceń artykuł