Porady Student Jakie studia wybrać, żeby znaleźć pracę?
07.08.2019  | 5 min czytania

Jakie studia wybrać, żeby znaleźć pracę?

07.08.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Perspektywiczne, wartościowe z naszego punktu widzenia i przydatne pod kątem realizacji celów zawodowych – dobrze, jeśli wybieramy takie kierunki studiów. Podejmując decyzje edukacyjne, możemy posiłkować się prognozami dotyczącymi rynku pracy i rozwijać kompetencje cenione w branżach, których znaczenie systematycznie wzrasta. Obecnie warto stawiać np. na informatykę, automatykę czy transport.  

Elastyczność – kompetencja przyszłości

65% osób urodzonych po 2007 r. będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Tak wynika z raportu „Pracownik przyszłości” przygotowanego przez infuture institute. Rynek pracy zmienia się na tyle dynamicznie, m.in. ze względu na błyskawiczny rozwój nowoczesnych technologii i automatyzację, że trudno dokładnie przewidzieć, jakie kompetencje rozwijać teraz, by za 10-15 lat znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Nie mamy gwarancji, że jeden, konkretny kierunek studiów zapewni nam pracę na dłuższy okres. Ważne, byśmy stale uzupełniali kwalifikacje oraz rozwijali nowe umiejętności. Dobrze jest również zachować otwartość na zmiany. Elastyczność i zdolności adaptacyjne sprawią, że będziemy gotowi modyfikować ścieżkę kariery, a nawet zmieniać zawody i branże, jeśli zajdzie taka konieczność.   

Studia skrojone na miarę

Zanim rozpoczniemy naukę, poważnie przemyślmy wybór kierunku kształcenia. Anna Kalska, trener kariery, uważa ten krok za kluczowy:

Typowanie kierunku studiów zaczęłabym od zastanowienia się nad zasadniczymi kwestiami: dlaczego chcę iść na studia, co mi to da, czego konkretnie oczekuję? Studiowanie to całkiem przyjemny stan, zwłaszcza gdy wybieramy kierunek zgodny z naszymi zainteresowaniami. Jeśli jednak w tzw. międzyczasie nie zastanawiamy się nad tym, jak zamierzamy spożytkować wiedzę i umiejętności, może się okazać, że robimy dyplom… dla dyplomu, a wtedy tytuł magistra prawdopodobnie nie pomoże nam w znalezieniu dobrej pracy. Warto więc aktualizować cele zawodowe i zastanawiać się, czy decyzje, jakie podejmujemy, zbliżają nas do realizacji planów. 
- Anna Kalska, trener kariery

Czy studia przygotują mnie do pracy?

Perspektywiczne kierunki studiów

Świetnie, jeśli studia są dla nas jednym ze środków realizacji celów zawodowych, pokrywają się z naszymi zainteresowaniami i predyspozycjami. Przykładowo, jeśli zamierzamy zająć się dziennikarstwem telewizyjnym, to na wydziale dziennikarstwa mamy okazję zdobyć wiedzę i warsztat podczas wykładów i ćwiczeń. Możemy korzystać przy tym z doświadczenia wykładowców, promotorów oraz innych osób, które spotykamy na uczelni. Ale zdobywajmy też doświadczenie w czasie praktyk, stażu lub działalności wolontariackiej. Nasze CV będzie atrakcyjniejsze, gdy zamieścimy w nim informacje na temat aktywności w okresie nauki. 

Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?

Kierunek studiów można wybrać też na podstawie rankingów i prognoz. Warto zestawiać takie źródła z informacjami na temat rynku pracy. Od lat mówi się na przykład o zapotrzebowaniu na pracowników z wykształceniem informatycznym. Transport i logistyka również przeżywają rozkwit

Ranking najpopularniejszych kierunków studiów w roku 2018/2019

Te kompetencje możesz rozwijać nie tylko na zajęciach

Obecnie coraz bardziej zyskują na znaczeniu umiejętności z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Jak czytamy w raporcie infuture institute, wygląda na to, że w przyszłości będą one odgrywać jeszcze istotniejszą rolę. Dobrze jest więc aplikować na uczelnie techniczne i zdobywać wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Jeśli jednak zdecydowanie pewniej czujemy się w dziedzinach humanistycznych, podejmijmy decyzję w zgodzie z własnymi preferencjami i zastanówmy się, jak moglibyśmy wykorzystywać wiedzę zdobytą w toku nauki. Warto skoncentrować się na rozwijaniu kompetencji miękkich, które możemy doskonalić nie tylko na ćwiczeniach i warsztatach, ale również w trakcie praktyk, wolontariatu, wyjazdów na wymiany studenckie, organizowania konferencji naukowych itd. Chodzi m.in. o:

  • umiejętności adaptacyjne,
  • orientację na cel,
  • otwartość na zmiany,
  • umiejętność współpracy,
  • umiejętność dzielenia się wiedzą,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. 

Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę

Uzyskanie prawa jazdy nie sprawia, że z miejsca stajemy się świetnymi kierowcami, którzy radzą sobie w każdych warunkach. Podobnie jest z dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Obrona to przełomowy moment, ale jest to zaledwie rozpoczęcie kariery. Kończąc studia, zdobywamy uprawnienia. Dysponujemy także wiedzą i niewielkim doświadczeniem. Stanowią one doskonałą podstawę do zdobywania nowych umiejętności. Ważne, by jak najlepiej wykorzystać ten potencjał

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Warto poszukać pracy już w trakcie studiów. 🙂

Oceń artykuł