Studia prawnicze wciąż cieszą się dużą popularnością. Kojarzą się z prestiżem, wysokimi zarobkami i posiadaniem własnej kancelarii. Przed podjęciem nauki warto uświadomić sobie, że istnieje kilka zawodów prawniczych - nie tylko prokurator i adwokat. Sprawdź, jakie umiejętności są wymagane i wybierz profesję zgodnie ze swoimi predyspozycjami.
Mylne wyobrażenie o pracy prawnika
Popularne seriale telewizyjne przyczyniły się do błędnego wyobrażenia o absolwentach prawa. Wiele osób myśli, że każdy prawnik pracuje w dużej kancelarii, a jego codzienność wypełniają ciekawe sprawy sądowe. W rzeczywistości miejsce pracy prawnika jest uzależnione od jego zawodu – może być to sąd, kancelaria adwokacka lub notarialna, urząd, jak również firma korzystająca z porad prawnych.
Jakie cechy powinien posiadać każdy prawnik?
Niezależnie od wybranego zawodu prawniczego każdy prawnik powinien cechować się dużą odpowiedzialnością. Musi być również sumienny oraz pracowity. Ogromna liczba ustaw wymaga dobrej pamięci. Jeżeli myślisz o podjęciu pracy prawnika, musisz być gotowy do nauki przez całe życie – przepisy często ulegają zmianom.
Zawody prawnicze – przegląd
Po ukończeniu studiów konieczne jest odbycie praktyki (aplikacji) – jej przebieg będzie zależny od wybranego kierunku rozwoju. Oto najpopularniejsze profesje prawnicze:
- Adwokat
Znacząca część pracy adwokata wiąże się z kontaktem z ludźmi. Taka osoba nie tylko udziela porad prawnych, ale również reprezentuje strony przed sądem. Do jej zadań należy także obrona osób oskarżonych w sprawach karnych. Adwokat musi swobodnie porozumiewać się ze swoimi rozmówcami i uważnie ich słuchać. Nie powinien poddawać się emocjom – zarówno podczas pracy nad sprawą, jak i w czasie rozprawy sądowej. Jeżeli marzysz o karierze adwokata, zwróć uwagę na to, by skutecznie panować nad stresem. Przyda Ci się również umiejętność swobodnego wypowiadania się publicznie. Pomoże Ci w tym czytanie na głos, a także ćwiczenia w formie przedstawiania dowolnego tematu przed bliskimi osobami, np. grupą znajomych.
4 sposoby na skuteczne zmniejszenie stresu w pracy
- Prokurator
Prokurator zajmuje się przede wszystkim wykrywaniem przestępstw, formułowaniem oskarżeń oraz przeprowadzaniem przesłuchań. To bardzo stresująca praca – niejednokrotnie przy brutalnych i szokujących przestępstwach. Takiego prawnika powinna cechować duża precyzja oraz wytrzymałość psychiczna – dla osób wrażliwych zawód prokuratora może być nadmiernie wyczerpujący.
- Sędzia
Zawód sędziego wymaga posiadania rozległej wiedzy ze względu na różnorodność spraw sądowych. Osoba na tym stanowisku musi być bardzo uważna i skrupulatna – od jej decyzji zależą ludzkie losy. Bardzo ważna jest też umiejętność przeprowadzania wnikliwych analiz.
- Notariusz
Osoby, które chcą uniknąć publicznych wypowiedzi, mogą zdecydować się na ścieżkę notariusza. Chociaż jego praca opiera się w dużej mierze na kontaktach z innymi ludźmi, omija go stres związany z przemówieniami w sądzie. Notariusz zajmuje się m.in. sporządzaniem aktów notarialnych oraz różnorodnych poświadczeń. W swojej pracy powinien być staranny i wyrozumiały.
- Komornik
Głównym zadaniem komornika jest prowadzenie egzekucji sądowej. Wiąże się to ze ściągnięciem koniecznej należności z majątku dłużnika, a następnie przekazaniem jej wierzycielowi. W tym zawodzie niezbędna jest zdolność radzenia sobie ze stresem. Osoby zadłużone zazwyczaj nie są przychylnie nastawione do komorników. Takiemu prawnikowi przyda się zdecydowanie i opanowanie. Na co dzień spotyka się on z ludzkimi nieszczęściami, co wymaga bardzo silnej psychiki.
Osobowość a wybór zawodu
Znalezienie odpowiedniej profesji wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Jednym z nich jest typ osobowości. Publiczne wypowiedzi są domeną choleryka oraz sangwinika. Natomiast skrupulatność i zdolność do przeprowadzania wnikliwych analiz to cechy melancholika. Flegmatyk to dobry obserwator, który koncentruje się na swoim rozmówcy.
Typy osobowości – jak rozpoznać własny?