Porady Student Jak znaleźć swoją drogę zawodową?
02.09.2019  | 5 min czytania

Jak znaleźć swoją drogę zawodową?

02.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Czy potrafisz pewnie i bez zająknięcia powiedzieć, dokąd zmierzasz w życiu zawodowym? Nie przejmuj się, jeśli teraz nie wiesz, co będziesz robić za pięć lat lub masz zaledwie mgliste wyobrażenie na ten temat. Ważne jednak, abyś wyznaczał i aktualizował swoje cele, angażował się w różne aktywności i zachował otwartość na to, co przyniesie przyszłość. 

Aby mądrze zaplanować karierę, warto skoncentrować się na swoich oczekiwaniach, naturalnych predyspozycjach, marzeniach itd. Dobrze jest wziąć pod uwagę także zapotrzebowanie rynku pracy na przedstawicieli konkretnych zawodów. Narzędzia, które masz do dyspozycji podczas planowania kariery, to:

Czy znasz swój typ osobowości i jesteś świadomy tego, jaki masz charakter? Wiesz, jakie talenty posiadasz, jaki jest Twój poziom IQ i EQ? O wszystkim tym możesz się przekonać, poddając się testom psychologicznym. Ważne jednak, by wyniki były interpretowane przez fachowca. Odpowiednio przygotowany psycholog pomoże Ci wyłonić obszary, nad którymi warto pracować, aby stawać się coraz bardziej spełnionym człowiekiem. 

  • Autorefleksja

Ukończyłeś kolejny etap edukacji, zamierzasz szukać pracy, aktualizujesz CV? Warto wykorzystywać takie sytuacje do dokonywania podsumowań. Wnikliwa analiza własnych osiągnięć, dawnych aspiracji, zainteresowań, porażek pozwala lepiej poznać siebie samego. Jeśli czujesz, że Twoje studia Cię nużą, nie mają związku z zainteresowaniami, jakie przejawiasz, to ponownie przemyśl swój wybór. Być może dojdziesz do wniosku, że warto bardziej zaangażować się w rozwój osobisty i zawodowy, uzupełniać wiedzę podczas kursów albo zmienić plany i rozpocząć naukę na innym kierunku. Ważne, żebyś na każdym etapie nauki i pracy działał w zgodzie ze sobą.    

  • Postawa proaktywna 

Własne atuty, zdolności i wady najlepiej poznaje się w trakcie realizacji konkretnych zadań. Jeśli chcesz przekonać się, czy jesteś dobrym organizatorem, zaplanuj imprezę dla lokalnej społeczności. Może to być rodzinny piknik, wycieczka dla zuchów lub koncert charytatywny. Aby zweryfikować swoje zdolności krasomówcze, możesz uczestniczyć w konkursach. Przede wszystkim działaj i analizuj efekty swoich starań

  • Konsultacje 

Poszukując drogi zawodowej, warto korzystać z wiedzy i doświadczeń innych. Mogą to być ludzie, których znasz osobiście, np. rodzice, nauczyciele, przyjaciele itd., a także osoby, które spotkałeś wyłącznie na kartach książek (auto)biograficznych. Źródłem wskazówek i inspiracji mogą też być spotkania z fachowcami, psychologami, coachami, doradcami zawodowymi. 

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

  • Obserwacja rynku pracy

Warto dążyć do realizacji planów. Ważne jednak, by trafnie mierzyć siły na zamiary i twardo stąpać po ziemi. Jeśli marzysz o tym, by wykonywać zawód, który jest silnie reprezentowany na rynku pracy, licz się z tym, że możesz doświadczyć trudności w trakcie poszukiwania pracy. Aby korzystnie się zaprezentować na tle licznej konkurencji, być może będziesz musiał wykazać się większym talentem i pracowitością.

5 kroków, jak zrobić skuteczną analizę rynku pracy

  • Otwartość na to, co nowe

Zmiana to jedna z nielicznych pewnych rzeczy, jakich doświadczamy w życiu. Zawód, który wybrałeś, za dziesięć lat może zmienić się nie do poznania lub zniknąć. Warto się z tym liczyć, rozpoczynając karierę. Niezależnie od tego, jak bardzo zmieni się rynek pracy, dobrze jest aktualizować swoje cele, rozwijać talenty i w pełni wykorzystywać własny potencjał.  

Początki kariery bywają trudne i niepewne. Kolejne lata również mogą przynieść niespodziewane zmiany. Aby na każdym etapie życia zawodowego znajdować spełnienie, warto coraz lepiej poznawać samego siebie, rozwijając przy tym umiejętności adaptacyjne.  

Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i wątpliwości możesz szukać w e-booku Pracuj.pl „Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową”. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł