Porady Student Jak znaleźć pracę bez doświadczenia, czyli czego od absolwentów oczekują pracodawcy
18.03.2015  | 3 min czytania

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia, czyli czego od absolwentów oczekują pracodawcy

18.03.2015  | 3 min czytania
Autor wpisu Katarzyna Klimek-Michno
Ocena treści
(1)

1aff79e9-cf36-4101-bdd8-aecbfc51e2f7Nie mam doświadczenia – wzdychasz na samą myśl o rekrutacji i czujesz się bez szans. Jasne, przecież dopiero co skończyłeś studia. To zrozumiałe, że nie dźwigasz wielkiego bagażu zawodowego. Zamiast niego możesz otworzyć studencki plecak, w którym schowane są Twoje umiejętności, cechy osobowości i aktywności podczas studiów. Właśnie tego oczekują pracodawcy i rekruterzy.

 

 

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę pisząc CV i przygotowując się do rozmowy rekrutacyjnej, jeśli na naszym koncie na razie brak większego doświadczenia.

 

1. Umiejętności praktyczne

To prawda, że doświadczenie zawodowe jest szczególnie cenione przez pracodawców. Dlatego też w swoim życiorysie uwypuklijmy wszelkiego rodzaju staże i praktyki, które odbywaliśmy podczas studiów. Udowodnijmy, że dzięki nim lepiej poznaliśmy biznes, specyfikę branży, zawodu oraz wykorzystywaliśmy w działaniu wiedzę teoretyczną i rozwijaliśmy umiejętności praktyczne.

 

2. Znajomość języków obcych

To wielki atut w oczach pracodawców. Wyjazdy i stypendia zagraniczne, podróże, odbyte kursy językowe – to wszystko warto uwzględnić w CV.

 

3. Pomysłowość i wychodzenie z inicjatywą

Pracodawcy cenią kandydatów, którzy podczas studiów wykazywali się aktywnością i szukali różnych sposobów na własny rozwój. Czym to się przejawiało? Na przykład podejmowaniem dorywczych prac, realizowaniem dodatkowych projektów, włączaniem się w działalność kół studenckich, organizowaniem przedsięwzięć typu festiwal, koncert, konferencja, panel dyskusyjny itd.

 

4. Elastyczność i chęć nauki

Ukończenie danego kierunku studiów nie zawsze gwarantuje zatrudnienie w zawodzie. Warto więc szerzej patrzeć na możliwości oferowane przez rynek pracy. Zwłaszcza, że niektóre kierunki studiów pozwalają na wybór różnych dróg zawodowych. Absolwent filozofii może okazać się świetnym marketingowcem, a biologii – specjalistą ds. sprzedaży. Dużą rolę odgrywają umiejętności i predyspozycje, ale też otwartość na zmiany i uczenie się nowych rzeczy. Jeśli zamykamy się na aktywności niezwiązane z samym kierunkiem studiów, to później możemy mieć problem ze znalezieniem alternatywy do wyuczonego zawodu. Jeśli np. angażujemy się w działalność organizacji studenckich czy wolontariat, to możemy zdobyć uniwersalne kompetencje, które przydadzą się później w różnych obszarach. Dla pracodawców liczy się także zaangażowanie i motywacja kandydata – pokazujmy, że faktycznie zależy nam na tym, by się rozwijać i samodoskonalić. Nie mamy jeszcze dużego doświadczenia, więc pokora połączona z entuzjazmem i pewnością, że wiemy, do czego dążymy - są tutaj bardzo mile widziane.

 

5. Komunikatywność i praca w grupie

„Jestem komunikatywny” – wiele osób tak określa samych siebie w CV. Aby nie brzmiało to jak pusty frazes, znacznie lepiej jest przywołać konkretne sytuacje. Współorganizowałeś międzynarodową konferencję studencką? Kierowałeś pracą zespołu podczas przygotowywania projektu? A może byłeś starostą roku i odpowiadałeś za komunikację w grupie? Podejmowałeś rozmowy z różnymi zewnętrznymi partnerami, gdy działałeś w organizacji studenckiej? A może pierwsze szlify w kontakcie z klientami zdobywałeś w jakiejś dorywczej pracy, np. w sklepie czy restauracji? Wszystko to możesz wykorzystać jako atut, podkreślający Twoje umiejętności interpersonalne.

 

6. Pasja

Nawet jeśli nasze CV nie jest bogate w doświadczenia zawodowe, to możemy pokazać, że jesteśmy interesującymi, głodnymi wiedzy ludźmi, którzy lubią różne aktywności. Nasza pasja może przyciągnąć uwagę rekrutera. Warto pokazać, jak łączyliśmy studia z zainteresowaniami i jakie umiejętności dzięki temu zdobywaliśmy. Przykład: pasjonat książek zaangażował się w przygotowanie akcji książkowej i dzięki temu uczył się dobrej organizacji i zarządzania sobą w czasie, a miłośnik pływania brał udział w obozach sportowych, podczas których rozwijał również umiejętności interpersonalne.

 

Chcesz zdobywać doświadczenie? Sprawdź najnowsze oferty praktyk i staży!

 

 

Oceń artykuł