Porady Student Jak wyglądają praktyki na studiach?
01.03.2023  | 4 min czytania

Jak wyglądają praktyki na studiach?

01.03.2023  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

W biurze, zdalne albo w terenie – w zależności od wybranego kierunku studiów i specyfiki branży praktyki mogą odbywać się w różnych miejscach. Niektóre uczelnie mają podpisane umowy o praktyki zawodowe z konkretnymi pracodawcami, inne nie. Niezależnie od tego, jak jest w Twoim przypadku, ciekawych ofert można poszukać również na własną rękę, np. podczas Festiwalu Pracy JOBICON. Sprawdź, co warto wiedzieć o praktykach zawodowych!

O czym przeczytasz w artykule:

• Praktyki na studiach zaocznych i dziennych – kilka słów na początek
• Praktyki na studiach zaocznych a praca zarobkowa
• Podanie o praktyki – znajdź swoje miejsce!
• Znajdź wymarzone praktyki na Festiwalu Pracy JOBICON

| Praca w zawodzie – jak ją znaleźć?

Praktyki na studiach zaocznych i dziennych – kilka słów na początek

Praktyki są obowiązkowym elementem każdych studiów I stopnia czy jednolitych magisterskich. Ich wymiar czasowy, zakres i inne detale wynikają jednak z ustaleń wewnętrznych pomiędzy uczelnią czy danym kierunkiem studiów a firmą, z którą zawierana jest umowa o praktyki zawodowe. Jedno jest pewne – ich ukończenie jest warunkiem koniecznym do tego, by zostać dopuszczonym do egzaminu licencjackiego, inżynierskiego lub obrony pracy magisterskiej i w efekcie ukończyć studia w trybie stacjonarnym albo zaocznym.

Co się robi na praktykach? Zdobywa doświadczenie i umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie. Obowiązki różnią się w zależności od kierunku studiów oraz miejsca, do którego trafisz. Student administracji będzie pracować z dokumentacją w biurze, a przyszły geolog nauczy się wykonywania zadań w terenie. Praktyki to doskonała okazja do tego, by przyswoić jak najwięcej informacji, nauczyć się nowych umiejętności, rozwinąć kompetencje miękkie i poznać środowisko. Staraj się nawiązać kontakty ze swoimi współpracownikami, bo networking to jeden z lepszych sposobów, by zaczepić się w branży.

| 6 powodów, dlaczego warto odbyć nieobowiązkowe praktyki

Praktyki na studiach zaocznych a praca zarobkowa

Dla wielu osób kwestią problematyczną są praktyki na studiach zaocznych – osoby, które uczą się weekendowo, w tygodniu zazwyczaj pracują i nie zawsze mogą pozwolić sobie na miesięczną przerwę, którą wykorzystają na praktyczną naukę zawodu. Jak zaliczyć praktyki studenckie w takiej sytuacji? Oczywiście można realizować je na przykład jeden dzień w tygodniu przez cały rok albo zdalnie. Wiele zależy jednak od dobrej woli pracodawcy, który wcale nie musi zgadzać się na tryb, który jest dla niego dużo bardziej problematyczny. Praktykanci są zwykle niesamodzielni, uczą się zupełnych podstaw i potrzebują opiekuna, który na bieżąco będzie służył im pomocą, pokazywał rozwiązania czy dawał uwagi. W trybie hybrydowym jest to dużo trudniejsze i mniej efektywne.

Wyjściem może być tu zaliczenie praktyk… etatową pracą. Niektóre uczelnie zezwalają na to w regulaminie praktyk, inne nie mają usankcjonowanej takiej ścieżki, ale zazwyczaj też wyrażają zgodę. W takim przypadku będziesz musieć złożyć tzw. zaświadczenie o odbyciu praktyk w ramach pracy zawodowej wraz z wyszczególnieniem zakresu obowiązków i referencjami przełożonego.

| Studia i praca – małżeństwo z rozsądku?

Podanie o praktyki – znajdź swoje miejsce!

Większość studentów realizuje jednak praktyki zawodowe w tradycyjny sposób. To od danego kierunku zależy, gdzie można je odbyć. Niektóre wydziały mają podpisane umowy z firmami, które chętnie przyjmują studentów do siebie. W ten sposób przyuczają sobie pracowników, którzy często po ukończeniu praktyk otrzymują propozycję stażu lub pracy na stanowisku juniorskim. Takie współprace nauki z biznesem są popularne szczególnie na kierunkach technicznych: przykładowo mleczarnia przyjmie studenta technologii żywności, a fabryka mebli – studentów technologii drewna.

Ale nie jest to jedyna droga. Zazwyczaj uczelnie nie mają nic przeciwko temu, a często wręcz wymagają, aby student sam znalazł sobie miejsce odbywania praktyk, umówił się na konkretny wymiar i zakres obowiązków, a po skończeniu – złożył u opiekuna dziennik praktyk (czyli opisane dzień po dniu wykonane zadania) wraz z dokumentami świadczącymi o ich pozytywnym ukończeniu. To dobra droga – w ten sposób możesz odbyć praktyki w swoim wymarzonym miejscu, u ludzi, których cenisz za ich pracę. Na rynku dostępnych jest wiele ofert dotyczących praktyk bezpłatnych, ale masz też szansę na ciekawe praktyki, za które otrzymasz wynagrodzenie.

| 4 zasady przy pisaniu listu motywacyjnego na praktyki zawodowe

Znajdź wymarzone praktyki na Festiwalu Pracy JOBICON

Wiele osób jednak nie wie, gdzie chce odbyć swoje praktyki. Zdarza się też tak, że wymarzone miejsce da odpowiedź odmowną, ma już praktykantów albo nie organizuje tego typu działań. Na szczęście istnieje kilka sposobów na znalezienie swojego pracodawcy. Jednym z nich jest kontakt z uczelnianym Biurem Karier. Warto też na bieżąco przeglądać portal Pracuj.pl, gdzie znajdziesz osobną kategorię „praktyki/staże”, a w niej ponad 1000 ogłoszeń z różnych branż skierowanych do studentów.

Trzecią opcją jest wizyta na Festiwalu Pracy JOBICON. To cykliczne wydarzenie gromadzące wielu pracodawców i pracowników. Odwiedź nas 06.03.2023 w Warszawie lub 23.03.2023 w Krakowie i weź udział w aktywnościach przygotowanych z myślą o osobach, które szukają stażu i praktyk studenckich czy pierwszej pracy. Dlaczego warto?

  • To niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z pracodawcą, zadać mu wszystkie nurtujące Cię pytania, przekonać się, czy praktyki tam to na pewno propozycja dla Ciebie, a może i odkryć nowe ścieżki rozwoju, o których dotąd nie myślałeś.
  • Możesz wziąć udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, po której otrzymasz profesjonalną informację zwrotną na temat swoich mocnych i słabych stron, skonsultować z ekspertem swoje CV (w języku polskim, angielskim i ukraińskim), a nawet zrobić sobie profesjonalne zdjęcie do dokumentów aplikacyjnych.
  • Przygotowaliśmy wiele wartościowych warsztatów z pracodawcami na temat specyfiki pracy w różnych branżach i obszarach. To kameralne spotkania, na których każdy uczestnik będzie mieć szansę na zadanie pytań i wzięcie udziału w dyskusji.

Chcesz wziąć udział w JOBICONIE? Zarejestruj się i odbierz bezpłatny bilet na wybrany dzień!

Oceń artykuł