Porady Student Jak poradzić sobie na uczelni? Lifehacki na czas studiów
30.11.2021  | 5 min czytania

Jak poradzić sobie na uczelni? Lifehacki na czas studiów

30.11.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Studia są z jednej strony przedłużeniem młodości, kiedy nauka wciąż jest najważniejszym obowiązkiem, z drugiej – wstępem do dorosłości. Samodzielne życie z dala od rodziców, konieczność zatroszczenia się o siebie, pierwsze zlecenia, nowe znajomości, nowe miasto… Jak sobie z tym poradzić, by ostatecznie wyjść na swoje: przeżyć wspaniały czas na uczelni, a po zdobyciu dyplomu znaleźć dobrze płatną pracę? Przeczytaj nasz tekst i poznaj lifehacki, które ułatwią Ci życie w tym okresie!

Co znajdziesz w artykule:

• Szkolne lifehacki – czy sprawdzą się także na studiach?
• Studenckie lifehacki dla każdego
• Ciekawe CV – lifehack na dobrą pracę
• Lifehacki na łączenie studiów i pracy

| Studia to dobry czas na eksperymenty

Szkolne lifehacki – czy sprawdzą się także na studiach?

Kilkanaście lat chodzenia do szkoły i codziennej nauki z pewnością pozwoliło Ci wypracować mechanizmy, które sprawdzały się w szkolnej rzeczywistości. Studia to oczywiście nowy etap, na którym wiele się zmienia, ale część szkolnych lifehacków możesz wykorzystać także tutaj. Oto kilka przykładów:

1. Regularna nauka – kto nie słyszał, że na studiach człowiek uczy się tylko dwa razy w roku – w czasie sesji? To prawda, że na większości kierunków wiedza sprawdzana jest tylko na koniec semestru, ale to nie znaczy, że w trakcie roku akademickiego nie warto przyswajać materiału z zajęć na zajęcia albo czytać zadanych lektur. Im więcej rzeczy opanujesz na bieżąco, tym więcej zyskasz: łatwiej przyswoisz sobie wiedzę z wykładów, a nauka do egzaminów zajmie Ci potem mniej czasu. W niektórych przypadkach być może wystarczy dokładne przeczytanie notatek. A w stwierdzeniu, że sesja to taka matura, tylko co pół roku, nie ma grosza przesady – na nią żaden łatwy lifehack nie pomoże.

2. Czytelne i estetyczne notatki – ta rada łączy się z poprzednią. Do estetycznych notatek będzie Ci łatwiej wracać i więcej z nich wyniesiesz. Dlatego zainwestuj w kolorowe długopisy, zakreślacze, wypróbuj mapy myśli czy notatki wizualne. A może lepiej niż przepisywanie na papier sprawdza Ci się zaznaczanie w książkach? W tym wypadku postaw na fiszki albo karteczki samoprzylepne. Istnieją też suchościeralne karteczki elektrostatyczne, na których możesz zapisać najważniejsze hasła i które możesz przyczepić do ściany, lustra czy monitora – dzięki temu wykorzystasz je wielokrotnie.

3. Nie bój się pytać – na studiach, tak jak w szkole, jeśli coś podczas wykładów czy ćwiczeń jest dla Ciebie niezrozumiałe – pytaj. Brzmi jak drętwa rada, ale to naprawdę lifehack, który wiele ułatwia. Umiejętność przyznania się do niewiedzy i zadawania odpowiednich pytań jest cenna także w życiu zawodowym. Jeśli nie opanujesz podstaw, dużo trudniej będzie Ci zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienia. Wykładowcy to specjaliści w swoich dziedzinach, dlatego czasem zapominają, że dla studentów nie wszystkie kwestie są jasne i proste. Zadanie merytorycznego pytania nie będzie odebrane jako nietakt – wręcz przeciwnie, świadczy o tym, że aktywnie słuchasz i analizujesz, co mówi prowadzący.

| Studia online w czasach koronawirusa

Studenckie lifehacki dla każdego

Studiowanie w wielu aspektach różni się jednak od chodzenia do szkoły. Przestawienie się z jednego systemu na drugi może być problematyczne dla niektórych osób, ale studenckie lifehacki wymienione poniżej powinny pomóc w adaptacji do nowej rzeczywistości:

| W grupie siła, czyli o sposobach wzajemnej motywacji

1. Otwórz się na nowe znajomości – rozwijaj sieć kontaktów najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zapisz się do grupy na Facebooku, wyjedź na obóz integracyjny, zagadaj do kogoś podczas składania dokumentów. Warto też poznać osoby ze starszych lat – być może podzielą się informacjami o tym, do kogo warto zapisać się na zajęcia, o czym pamiętać w pierwszych tygodniach nauki, czy innymi przydatnymi lifehackami, które sprawdzają się na Twoim wydziale.

2. Stwórz grupę wsparcia – grono wspierających osób warto mieć na każdym etapie życia. Także na studiach – wymienianie się notatkami, wspólne powtarzanie do egzaminów… Jeśli podzielisz się z kimś materiałem do opracowania, tylko zyskasz: wykonasz mniej pracy, skorzystasz z większej liczby technik zapamiętywania (czytanie, pisanie, słuchanie, burze mózgów), a ostatecznie nauczysz się więcej w krótszym czasie. Wspólna nauka ma też ten plus, że nie roztrwonisz czasu na inne rzeczy. Wiadomo, że najlepiej sprząta się w czasie sesji. Jeśli ustalisz sobie deadline ze znajomymi – będziesz musiał wykonać swoją część zadania niezależnie od ochoty i poziomu czystości w mieszkaniu.

| „Kończę studia i nie wiem, co chcę robić w życiu”

Ciekawe CV – lifehack na dobrą pracę

Studia to świetny czas na zbieranie pierwszych doświadczeń zawodowych. Dla jednych będzie to dorywcze zajęcie w gastronomii czy handlu, dla innych – wolontariat albo staże. Skorzystaj z kilku lifehacków, dzięki którym Twoje CV zyska, nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego:

1. Działaj w organizacjach studenckich – studia dają możliwości rozwoju, z których grzech nie skorzystać. Zapisz się do kół naukowych, AZS-u czy samorządu studenckiego. To szansa na znalezienie przyjaźni, pasji, ale i przepustka do lepszej pracy po studiach, bo takie aktywności świadczą o Twoim zaangażowaniu, ambicji i zainteresowaniu branżą. Na spotkaniach kół naukowych pojawiają się headhunterzy, którzy szukają pracowników do swoich firm. Wielu z nich docenia umiejętności miękkie, jakie nabywa się przy okazji wolontariackich działań.

2. Wyjedź na Erasmusa – jeśli możesz sobie na to pozwolić, weź udział w wymianie międzynarodowej. Poza wszystkimi innymi benefitami – możliwością mieszkania w innym kraju, poznania ludzi z całego świata, rozszerzenia horyzontów – zyskasz też obycie z językiem. Pracodawcy cenią sobie osoby, które wykazały się inicjatywą i odwagą, a wyjazd na studia do obcego kraju właśnie o tym świadczy.

3. Weź udział w kursach – uczelnie często dofinansowują studentom uczestnictwo w różnych kursach, które rozszerzają kompetencje zdobywane na studiach. Czasem to treningi konkretnych kompetencji, czasem kursy na branżowe uprawnienia (np. budowlane) albo szkolenia z programów komputerowych (np. Excela). Nawet jeśli nie jesteś przekonany, że przydadzą Ci się w życiu zawodowym, warto korzystać z oferowanych możliwości – a nuż nabyte umiejętności okażą się niezbędne na stanowisku, na które kiedyś będziesz aplikować?

| 4 działania, które pozwolą Ci rozwinąć karierę

Lifehacki na łączenie studiów i pracy

Praca podczas studiów to coraz częściej nie wyjątek, ale reguła. Jak pogodzić studia i pracę? Kilka lifehacków ułatwi Ci życie i żonglowanie obowiązkami:

1. Prowadź kalendarz – skrupulatne planowanie i rozpisywanie wszystkich zobowiązań oraz robienie listy zadań bardzo ułatwiają życie, gdy ma się dużo na głowie. Jeśli nie sprawdza Ci się tradycyjny kalendarz, spróbuj z bullet journalem albo notuj wszystko w notatniku w telefonie. Szybko docenisz, jak bardzo odciąża to głowę!

2. Korzystaj z opcji online – możliwość zdalnego pracowania lub studiowania to szansa na zaoszczędzenie czasu na dojazdach. Jeśli Twoja uczelnia oferuje część zajęć, wykłady albo cały kierunek w takim trybie, pomyśl, czy to coś dla Ciebie. E-learning często pozwala realizować kursy w dowolnym czasie, a nie zgodnie z narzuconym planem godzinowym, dlatego tym łatwiej będzie to połączyć z zarobkowaniem. Z kolei praca zdalna daje możliwość wykonywania zleceń na przykład w trakcie okienek na uczelni, podczas których nie zdążyłbyś dojechać do domu czy biura.

3. Pamiętaj, że indywidualny tok studiów i urlop dziekański też są dla ludzi – jeśli czujesz się przemęczony, nie dajesz rady z nadmiarem obowiązków, a nie chcesz (lub nie możesz) zrezygnować ani ze studiów, ani z pracy, skorzystaj z innych możliwości, jakie oferują uczelnie. Zawnioskuj o indywidualny tok studiów, który umożliwi Ci dopasowanie planu zajęć do grafiku w pracy albo zaliczenie części przedmiotów eksternistycznie. Inną opcją jest wzięcie urlopu dziekańskiego – możesz przerwać studia na jakiś czas, nie tracąc przy tym przywilejów studenta, i w tym czasie rozwijać się wyłącznie zawodowo albo realizować tylko niektóre zajęcia, a inne zostawić sobie na kolejny semestr albo rok.

| Gap year – co to takiego?

Szukasz pracy, która pozwoli Ci wykorzystać te lifehacki w praktyce? Najlepsze ogłoszenia znajdziesz na Pracuj.pl!

Oceń artykuł