Wybrałeś kierunek studiów, który ma niewielki związek z Twoimi zainteresowaniami? Praca nie daje Ci satysfakcji? Aby odkryć własną drogę, analizuj działania zawodowe, które dotychczas podjąłeś, szukaj inspiracji i rozwijaj talenty. Wykazując postawę proaktywną i poznając siebie coraz lepiej, zaczniesz formułować cele i czerpać radość.
Przemyślany wybór zawodu a satysfakcja z pracy
58% uczestników badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” zadeklarowało, że praca daje im poczucie szczęścia. Poziom zadowolenia był wyższy wśród kobiet (64%). Ważnym czynnikiem okazało się także wykształcenie. Jak wynika z badania, aż 70% pracowników, którzy ukończyli studia, lubiło swoją pracę i uważało ją za satysfakcjonującą. Spośród absolwentów szkoły zawodowej 45% pytanych wyrażało zadowolenie z pracy. Badanie przeprowadzono w 2017 r.
Dla każdego coś innego, czyli za co kochamy swoją pracę
Znalezienie własnej drogi – klucz do szczęścia
Mimo że 58% ankietowanych osób uznało swoją pracę za satysfakcjonującą, 42% doświadczało innych uczuć. Być może ich niezadowolenie stanowiło wynik nietrafionych wyborów. Warto wykonywać pracę, która jest nie tylko źródłem utrzymania, ale również pozytywnym doświadczeniem. Aby odkryć zawodowe powołanie:
- Działaj i analizuj poziom zadowolenia
Postawa proaktywna rozwija. Kiedy podejmujesz wyzwania, wychodzisz z inicjatywą i angażujesz się w różne projekty, zdobywasz cenne doświadczenie. Dzięki niemu nie tylko nabywasz i doskonalisz różnorodne umiejętności, ale również coraz lepiej poznajesz siebie. Możesz ustalić, jakie czynności dają Ci poczucie spełnienia.
- Wykonuj testy predyspozycji i rozwijaj kompetencje
Cennym źródłem wiedzy na własny temat są testy psychologiczne. Dobrze, jeśli wyniki są analizowane przez profesjonalistę. Nie musisz jednak wybierać się do psychologa, aby zweryfikować swoje predyspozycje. Możesz wypełniać testy dostępne na stronach internetowych, np. zielonalinia.gov.pl. Możesz czerpać z wiedzy i doświadczenia doradcy zawodowego, a także czytać poradniki m.in. na temat doskonalenia kompetencji miękkich.
E-book: Skuteczne zarządzanie czasem i budowanie relacji
- Rozmawiaj z bliskimi
Osoby z Twojego najbliższego otoczenia, tzn. rodzina, przyjaciele, nauczyciele, z którymi spędzasz sporo czasu, mogą dostrzegać w Tobie cechy, których nie jesteś świadomy lub nie przykładasz do nich większej wagi. Warto słuchać głosów z zewnątrz. Ostateczne decyzje dobrze jest podejmować przede wszystkim w zgodzie z samym sobą.
- Rozwijaj talenty i predyspozycje
Wkładaj wysiłek w doskonalenie umiejętności, nawet jeśli nie jesteś pewien, czy przydadzą Ci się w życiu zawodowym. Hobby i aktywności, które sprzyjają rozwijaniu talentów, mogą przekształcić się w pracę. W ten sposób zaczniesz wykonywać zawód, który będzie dawać Ci mnóstwo radości.
- Korzystaj ze wsparcia
Życzliwe słowa, pomoc finansowa ze strony instytucji fundujących stypendia, dobre rady, o które sami prosimy – to różne formy wsparcia, z których warto korzystać. Dzięki nim zyskuje się nie tylko siłę, ale również warunki sprzyjające rozwijaniu talentów i szlifowaniu umiejętności.
- Inspiruj się
Decyzję o wyborze określonego zawodu możesz podjąć pod wpływem fascynacji osobą, która spełnia się np. jako lekarz, aktor czy nauczyciel. Warto szukać autorytetów w dziedzinach, które znajdują się w obszarze Twoich zainteresowań. Z drugiej strony, należy konfrontować ideały z własnymi możliwościami i oczekiwaniami, aby nie stracić autentyczności.
5 osób, które inspirują i pokazują, jak realizować plany
- Doceniaj siebie
Ciesz się nawet z małych osiągnięć. To da Ci siłę do realizowania coraz ambitniejszych celów. Ważne, żebyś dostrzegał także to, nad czym warto pracować. Staraj się jednak nie koncentrować głównie na wadach, bo stracisz motywację i przestaniesz się rozwijać.
Działaj w zgodzie ze sobą i świadomie buduj karierę. Refleksyjne podejście do własnego rozwoju stanowi jeden z najmocniejszych filarów sukcesu zawodowego. Warto zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi - samodzielnie oraz z pomocą innych ludzi.