Porady Student Jak napisać CV na praktyki?
19.10.2017  | 3 min czytania

Jak napisać CV na praktyki?

19.10.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.5)

Praktyki to doskonała okazja, by zdobyć doświadczenie zawodowe, które pomoże nam znaleźć w przyszłości pracę marzeń. Zanim je rozpoczniemy, możemy zostać poproszeni o dostarczenie CV. Profesjonalny życiorys sprzyja budowaniu korzystnego wizerunku.

Pisanie CV na praktyki – 6 kroków

1. Napiszmy podsumowanie zawodowe

Nasze plany na przyszłość, streszczone w dwóch lub trzech zdaniach, to cenne źródło wiedzy dla rekrutera. Potencjalny pracodawca może przekonać się, że nasze zamiary są zbieżne z charakterem działalności i kierunkiem rozwoju firmy.

2. Wyeksponujmy aktywności szkolne i studenckie

Możemy rozwijać się zawodowo nie tylko w pracy. Istnieje wiele innych form aktywności. Działalność w samorządzie szkolnym lub studenckim, uczestnictwo w kołach naukowych, organizowanie konferencji, realizowanie projektów edukacyjnych, wolontariat – koniecznie uwzględnijmy je w CV. Takie treści świadczą o tym, że jesteśmy aktywni i rozwijamy się w różnych dziedzinach. Warto wspomnieć również o pracach dorywczych. Napiszmy o zajmowanych stanowiskach, pełnionych funkcjach i zakresie odpowiedzialności. Podajmy daty rozpoczęcia i zakończenia konkretnej działalności.  

3. Opiszmy swoje umiejętności i kwalifikacje w CV

Atutem młodego pracownika, który nie posiada doświadczenia zawodowego, są kwalifikacje. Napiszmy w CV, jakie studia i kursy ukończyliśmy. Wspomnijmy również o znajomości języków obcych (dobrze, gdy jest potwierdzona certyfikatem). Wymieńmy dodatkowe umiejętności, które mogą okazać się pomocne w realizowaniu przyszłych obowiązków.

4. Uwzględnijmy kompetencje miękkie w CV

Pracodawcy przywiązują wagę do kompetencji miękkich. Udowodnijmy na konkretnych przykładach, że jesteśmy np. kreatywni, rzetelni, dobrze zorganizowani i że chętnie wychodzimy z inicjatywą.

5. Wspomnijmy o swoich zainteresowaniach

Nie musimy informować potencjalnego pracodawcy o swoim hobby, ale jeśli to zrobimy, będzie mógł lepiej nas poznać. Warto wspominać w szczególności o pasjach, które mają związek z pracą, jaką chcielibyśmy wykonywać.

6. Nadajmy CV profesjonalny wygląd

Postarajmy się, by nasz życiorys świadczył o tym, że jesteśmy pracowici, dokładni i pomysłowi. Stwórzmy treściwy i przejrzysty dokument. Możemy skorzystać np. z kreatora CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl/.    

Oceń artykuł