Porady Student Jak i gdzie zapytać o możliwość odbycia praktyk?
30.06.2019  | 4 min czytania

Jak i gdzie zapytać o możliwość odbycia praktyk?

30.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Szukasz wakacyjnego stażu? A może zależy Ci na praktykach w ciągu roku akademickiego? Zastanów się, jaka ścieżka rozwoju będzie dla Ciebie najlepsza. Opisy stanowisk i artykuły branżowe okażą się tutaj bardzo pomocne. Nie zapominaj też o przeglądaniu ogłoszeń czy udziale w targach pracy. Wysyłanie spersonalizowanych maili do pracodawców to również dobra praktyka.

Nawet jeśli nie masz obowiązku odbycia praktyk zawodowych, praca „za darmo” – w formie praktyk - nie oznacza straty czasu. Wręcz przeciwnie - dzięki niej poznasz nowych ludzi, zdobędziesz cenne umiejętności, a Twoje CV stanie się atrakcyjniejsze dla potencjalnego pracodawcy.

Bezpłatne praktyki – dlaczego warto?

Jak pytać o praktyki?

Jeśli chcesz zdobyć wartościowe doświadczenie zawodowe, przygotuj się do rozmów na temat praktyk. Gdzie szukać ofert? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Udział w targach pracy

Aby lepiej poznać branżę, wybierz się na targi pracy, np. Festiwal Pracy JOBICON. Na takich wydarzeniach pojawiają się przedstawiciele wielu dużych i mniejszych firm. Możesz odwiedzić ich stanowiska i zapytać o to, czy organizują praktyki. Możliwe, że przy niektórych stoiskach będą czekać osoby specjalnie oddelegowane do przyjmowania CV kandydatów i opowiadania o oferowanych stażach i praktykach. To także świetna okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat możliwości rozwoju w firmie i kultury organizacyjnej. Podczas takiego eventu masz też szansę wysłuchać ciekawych wykładów, czy skorzystać z porad ekspertów. Dzięki ich wskazówkom dowiesz się, jak poprawnie przygotować CV i napisać list motywacyjny.

  • Przeglądanie ofert

Wśród ofert pracy możesz znaleźć propozycje praktyk. Niektórzy pracodawcy ogłaszają też możliwość odbycia płatnego stażu. Zwróć uwagę, czy ogłoszenia zawierają informacje, które mogłyby Cię zainteresować, np. konkretny zakres obowiązków, planowane projekty, wymiar czasu. Sprawdź, czy oferta dotyczy praktyk płatnych, czy bezpłatnych.

https://www.pracuj.pl/

  • Kontakt z uczelnianym biurem karier

Możesz śledzić informacje zamieszczone na stronie biura karier Twojej uczelni albo porozmawiać z jego przedstawicielami. Opowiedz o tym, na jakich praktykach Ci zależy i czego konkretnie chciałbyś się nauczyć.

  • Research firm

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnej bazy pracodawców i wysyłanie do nich wiadomości z zapytaniami. Napiszmy kilka zdań o tym, dlaczego to właśnie tę firmę wybraliśmy, odnieśmy się do informacji na jej temat. W mailu - poza opisem motywacji - najważniejsze będą konkrety. Najlepiej jeśli użyjesz pytań w stylu: „Czy Państwa firma organizuje praktyki lub staż?” albo „Chciałbym zrealizować nieobowiązkowe praktyki zawodowe. Państwa firma jest miejscem, w którym mógłbym się wiele nauczyć. Czy zechcieliby Państwo przyjąć mnie na okres trzech tygodni/miesięcy?”

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Będzie ona dotyczyć m.in. dotychczasowej edukacji i planów na przyszłość.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

5 pytań, które możesz usłyszeć podczas rekrutacji na praktyki

Oceń artykuł