Porady Student Jak dobrze rozpocząć swoją karierę zawodową?
20.04.2017  | 3 min czytania

Jak dobrze rozpocząć swoją karierę zawodową?

20.04.2017  | 3 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Marzysz, by za kilka lat zostać szefem międzynarodowego zespołu albo ekspertem w swojej dziedzinie. Pamiętaj, że droga do zawodowego sukcesu zaczyna się już wraz z pierwszymi praktykami czy stażami. Co zrobić, by już dziś dołożyć pierwszą cegiełkę do stanowiska marzeń?

Buduj sieć kontaktów

- Gdy zaczynałem swoją karierę bardzo dużą uwagę przywiązywałem do swoich umiejętności i wiedzy. Dlatego też aktywnie wspierałem różne organizacje pozarządowe i czynnie brałem udział w ich projektach jako wolontariusz. Dzięki temu zdobyłem umiejętności, wiedzę oraz kontakty, które procentują teraz – mówi Krystian Dryniak, założyciel i CEO agencji Social Media London Style. Czy dziś swój czas jako student znów angażowałby się w aktywność studencką? – Bez wątpienia jeszcze więcej czasu poświęciłbym na zdobywanie wiedzy i umiejętności, a brak cierpliwości zamieniłbym w sukcesywne realizowanie moich planów i celów krok po kroku – komentuje.

Dawaj z siebie jak najwięcej

- Wielokrotnie w swoim życiu pracowałem jednocześnie w kilku firmach. W jednej w celach zarobkowych, w pozostałych tylko po to by się czegoś nauczyć. Dzięki temu dziś udaje mi się z powodzeniem prowadzić międzynarodowy projekt, który ma 20.000 użytkowników z ponad 130 krajów. Moja rada dla przyszłych poszukujących pracy, bądź otwarty i staraj się zrozumieć czego potrzebuje firma, a potem jeśli możesz daj jej to. Będziesz najcenniejszym członkiem zespołu – radzi Daniel Kędzierski, współpomysłodawca i CEO platformy FastTony.es

Czy studia determinują karierę zawodową? Fakty i mity >>

Zdobywaj doświadczenie zawodowe

Na pierwsze staże czy praktyki nigdy nie jest za wcześnie. To dzięki nim, najbardziej zaradni studenci po studiach mogą pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ale tak naprawdę udział w rekrutacji i odbycie stażu, może dać Ci dużo więcej.

  • Weryfikacja planów zawodowych. Marzysz o karierze copywritera w agencji reklamowej lub audytora w dużej firmie konsultingowej? Pamiętaj, że póki nie doświadczysz na własnej skórze na czym dana praca polega, nigdy nie będziesz wiedzieć, czy jest dla Ciebie dobra. Staż pozwoli Ci zweryfikować dotychczasowe plany lub … poznać zupełnie nowe możliwości rozwoju.
  • Pierwsze kontakty biznesowe. To właśnie podczas staży czy praktyk po raz pierwszy budujesz swoją sieć kontaktów. Takie znajomości często procentują w przyszłości.
  • Poznajesz rzeczywistość biznesową. A ta bywa pełna wyzwań. Za rogiem czają się niespodziewane zwroty akcji i sytuacje kryzysowe. Staż to doskonały sposób, by w praktyce zobaczyć, jak radzą sobie z nimi profesjonaliści.

Na dorobek zawodowy, szczególnie na starcie kariery, składają się rozmaite aktywności, działalność uczelniana, jak i pozauczelniana. Wszystkie z nich mogą okazać się ważne i pomocne w poszukiwaniu pracy marzeń. Warto się angażować!

Oceń artykuł