Porady Student Humanista na stanowisku analityka danych? Obalamy mity!
12.12.2018  | 5 min czytania

Humanista na stanowisku analityka danych? Obalamy mity!

12.12.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Marzysz o stanowisku specjalisty ds. analizy danych, ale nie masz odpowiedniego wykształcenia? W tym zawodzie może pracować nawet absolwent uczelni humanistycznej, jeśli posiada zdolność myślenia analitycznego i jest otwarty na rozwój oraz naukę. Sprawdź, co jeszcze jest potrzebne do tego, by pełnić w firmie funkcję analityka.

Jak zostać analitykiem danych?

W zawodzie analityka przydają się umiejętności nabyte podczas studiowania takich kierunków jak: informatyka, telekomunikacja, inżynieria baz danych lub zarządzanie. Skutecznymi analitykami mogą być również absolwenci studiów ekonomicznych oraz matematycznych. Szansę na sukces mają także osoby po kierunkach humanistycznych. Choć studia związane z zawodem analityka mogą ułatwić rozwój kariery, nie zawsze są konieczne. Dużą rolę odgrywają predyspozycje i umiejętności, wśród których największe znaczenie ma myślenie analityczne i umiejętność wyciągania wniosków.

Analitykiem może zostać każdy, kto dobrze czuje się w świecie danych. Osoby po studiach humanistycznych mogą szkolić się i uczestniczyć w kursach. Czasami pracodawcy wymagają ukończenia określonego kierunku studiów, więc warto zwracać uwagę na treść ogłoszeń.
- Artur Kobyliński, analityk w Grupie Pracuj

Jak wygląda praca analityka?

Wbrew powszechnym wyobrażeniom praca specjalisty ds. analizy danych nie jest monotonna i nie polega jedynie na wypełnianiu oraz przeglądaniu różnego rodzaju tabel. Zadaniem analityka jest przygotowanie danych do analizy, a następnie wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. Celem jego pracy jest np. tworzenie strategii biznesowych, jak również planów marketingowych danego przedsiębiorstwa. Pozwala to realnie ocenić szanse oraz zagrożenia, z jakimi może spotkać się firma, a co za tym idzie – doprowadzić do poprawy sytuacji finansowej oraz osiągnięcia jak największego zysku.

Jak wyglądają początki w zawodzie?

Jak wyjaśnia Artur Kobyliński:

Zazwyczaj zaczyna się od tworzenia raportów, analiz, prezentacji. Podstawą jest znajomość MS Excel. Z czasem może dojść praca bardziej twórcza i kreatywnaAwans jest możliwy dzięki ciężkiej pracy i wybitnym osiągnięciom. Analityk danych może próbować swoich sił w roli kierownika działu albo objąć stanowisko np. data scientist.

Co motywuje do pracy?

To, w jakim kierunku będziemy chcieli się rozwijać i co będzie nam przynosić największą satysfakcję, zależy od naszych celów, potrzeb i preferencji. Warto więc poznawać swoje predyspozycje.

Jak mówi Artur Kobyliński:

Dla jednej osoby ciekawa będzie praca twórcza – czyli na przykład szukanie nowych trendów, zależności itd., a dla drugiej osoby – możliwość wykonania prezentacji. Dla jeszcze kogoś innego szczególnie interesująca i motywująca może być nauka nowego programu, np. Qlik czy Power BI.

Jakie kompetencje są kluczowe?

Analityk danych powinien posiadać różne umiejętności oraz cechy, które umożliwiają skuteczne działanie. Na tym stanowisku potrzebna jest również fachowa wiedza. Pracodawcy cenią przede wszystkim:

  • Myślenie analityczne i kreatywne

Zadaniem analityka jest nie tylko zidentyfikowanie problemu, ale również rozwiązanie go i wyciągnięcie właściwych wniosków. Praca analityka nie jest monotonna, a wręcz przeciwnie. Niezbędna jest w niej kreatywność, która umożliwia przygotowywanie koncepcji, rozwiązań i alternatywnych działań w razie ewentualnych niepowodzeń.

Jak rozwijać kreatywność?

  • Komunikatywność i umiejętność pracy w grupie

Osoba pełniąca funkcję analityka powinna swobodnie komunikować się ze swoimi współpracownikami. Jest to szczególnie ważne w przypadku projektów wykonywanych w większym zespole. Zawód analityka wymaga klarownego przedstawiania swoich pomysłów, jak również uważnego słuchania tego, co mają do powiedzenia inni członkowie grupy.

  • Znajomość oprogramowania

Podczas analizy danych niezbędne jest używanie profesjonalnych narzędzi. Dobry analityk potrafi korzystać z właściwego oprogramowania. Umiejętnie dopasowuje je do realizowanych zadań. Nie polega wyłącznie na wybranych narzędziach, sprawdza również inne możliwości.

  • Ciągłe zdobywanie wiedzy

Pożądaną cechą analityka jest chęć poszerzania swojej wiedzy - zawód ten wymaga znajomości nowych technologii oraz śledzenia trendów rynkowych. Specjalista ds. analizy danych musi testować najnowsze rozwiązania, zwiększające efektywność wykonywanej pracy. Obserwuje również, w jaki sposób zmienia się branża - jeśli pracuje w firmie informatycznej, to stale zwiększa swoją wiedzę na temat IT.

  • Znajomość języka angielskiego

Wiele dokumentacji technicznych wymaga znajomości języka angielskiego. Informacje dotyczące nowego oprogramowania oraz aplikacji pozyskuje się często z zagranicznych źródeł.

Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego

Gdzie może pracować analityk?

Umiejętności analityka są wykorzystywane w różnych branżach, m.in. finansowej i informatycznej. Jego zdolności przydają się także w większości dużych przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą. Taki pracownik potrafi ocenić, jak prezentują się trendy rynkowe. Dzięki temu można wskazać kierunek rozwoju firmy. Analityczne myślenie jest również niezbędnym elementem pracy nad wszelkiego rodzaju sondażami.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł