Porady Student Nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości? Nie szkodzi…
03.10.2019  | 5 min czytania

Nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości? Nie szkodzi…

03.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Są ludzie, którzy już w dzieciństwie marzą o tym, by zostać lekarzami, prawnikami, fryzjerami czy strażakami. Część z nich mimo upływu czasu uparcie dąży do tego celu i spełnia dziecięce marzenia. Niektórzy odkrywają swoją drogę zawodową znacznie później, inni nigdy nie przestają poszukiwać. Nawet jeśli dziś nie masz pojęcia, jaki zawód wybrać, sprawdzaj się w różnych dziedzinach, zdobywaj cenne doświadczenie i rozwijaj kompetencje przyszłości, takie jak umiejętność współpracy i kreatywność.   

Jeden zawód na całe życie? Niekoniecznie…

Czy wiesz, że zgodnie z przewidywaniami ekspertów z Uniwersytety Oksfordzkiego do 2030 r. zniknie nawet 47% zawodów, które znamy współcześnie? Nie ma wątpliwości, że będą pojawiać się nowe profesje. Nieuchronne zmiany sprawią, że pracownicy będą musieli przystosować się do nowych realiów, opanowując nowe umiejętności. Warto rozpocząć trening już dziś i zachowywać otwartość na to, co dzieje się na rynku pracy. Jeśli będziesz trzymać rękę na pulsie, będzie Ci łatwiej na bieżąco przystosowywać się do zmian, uzupełniać kwalifikacje itd. Nie przegapisz również okazji, by coraz lepiej poznawać siebie i swoje predyspozycje.   

Zmiany – dlaczego są dobre?

Rozwój – praca, która nigdy się kończy 

Ważne, by wyznaczać sobie długo- i krótkoterminowe cele zawodowe i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Nie musisz jednak już dziś wiedzieć, co będziesz robić za 10 lat. Świat zmienia się na tyle dynamicznie, że niezwykle trudno jest przewidzieć, co wydarzy się za kilka lat. Niezależnie od tego, w jakim punkcie kariery zawodowej aktualnie się znajdujesz, szukaj okazji do rozwoju. Zastanów się, jakie są Twoje talenty i co sprawia Ci przyjemność, a następnie szukaj ofert pracy, które wydają Ci się atrakcyjne. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz rozpocząć staż lub wolontariat. Ważne, by zadania, które będziesz wykonywać, wspierały Twój rozwój i sprzyjały coraz lepszemu poznawaniu branży. Zanim przyjmiesz ofertę, dowiedz się, czy i w jaki sposób pracodawca wspiera pracowników, pomaga im w zdobywaniu i szlifowaniu umiejętności. Możesz zapytać o to w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Naucz się wykorzystywać możliwości, jakie daje Ci firma – poznaj jej strukturę, przyglądając się pracy innych działów. Aby zyskać szersze spojrzenie, możesz zgłosić się na wolontariat, wziąć udział w rekrutacji wewnętrznej lub poprosić o przeniesienie.  

Nie poprzestawaj jednak wyłącznie na możliwościach oferowanych przez innych ludzi, ale wykazuj się inicjatywą. Szukaj okazji do nauki, inwestując czas i wysiłek w networking, coaching czy mentoring. Monitoruj sytuację w branży, szukaj ciekawych kursów (niektóre są darmowe) itp.  

Sprawdź, czy w obecnej pracy nie stoisz w miejscu

Szukanie własnej drogi czy skakanie z kwiatka na kwiatek?

Im młodszy kandydat, tym większa tolerancja pracodawców dla częstych zmian pracy, podejmowania kolejnego stażu itd. Wiele zależy również od branży. Podejrzenia może budzić np. sytuacja, w której pracownik szybko rezygnuje z pracy wymagającej długiego okresu adaptacji. Częste, radykalne zmiany specjalizacji również mogą zastanawiające. Warto skoncentrować się na konkretnej dziedzinie i rozwijać się w ustalonych ramach. Świetnie, jeśli Twoja historia zatrudnienia jest spójna, choć różnorodna. Ważne, byś nie tylko doświadczał, ale też wyciągał wnioski i szukał dziedzin, które wzbudzają Twoje zainteresowanie, wyzwalają w Tobie entuzjazm, dodają Ci energii – także w sferze pozazawodowej. Miłosz Brzeziński w książce „Życiologia, czyli o mądrym zarządzaniu czasem” pisze:

„Osobiście najbardziej lubię, kiedy klienci zaczynają szukać okazji. (…) Należy robić różne rzeczy. Podróżować, pójść na wystawę Majów do muzeum, do filharmonii, jeździć na rowerze. Pójść na imieniny do kogoś. W imię doświadczania, czyli szukania okazji do olśnienia.”   

Uniwersalne kompetencje zawsze w cenie!

Jak czytamy w raporcie „Pracownik przyszłości”, rynek pracy ulega dynamicznym przeobrażeniom, jednak istnieją uniwersalne kompetencje, które warto rozwijać już dziś, aby dobrze przygotować się do zmian. Chodzi przede wszystkim o:

  • elastyczność i zdolności adaptacyjne,
  • efektywność i nastawienie na cel,
  • umiejętności z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics),
  • otwartość na to, co nowe i nieznane.  

Zmiany często wywołują strach i niepewność, dlatego sprawiają, że człowiek zmaga się z pokusą zajęcia wygodnego miejsca, które – choć nie sprzyja rozwojowi – gwarantuje komfort i poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak pokonać lęk i doświadczyć satysfakcji towarzyszącej przekraczaniu własnych barier i osiąganiu sukcesów. Łatwiej zmotywować się do działania, lubiąc to, co się robi.

Kim będzie pracownik przyszłości?

Ważne, abyś nie tylko dostosowywał się do realiów, ale również spełniał własne aspiracje i zaspokajał swoje potrzeby. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł