Porady Student Gdzie można pracować po filozofii?
15.02.2019  | 4 min czytania

Gdzie można pracować po filozofii?

15.02.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Z artykułu dowiesz się:

• Jakie umiejętności można rozwinąć w ramach studiów filozoficznych?
• Filozof w świecie korporacji i start-upów
• Analityczny myśliciel i partner w dyskusji
• Coach, manager, a może programista?
• Co jeszcze potrafią absolwenci filozofii?
• Co decyduje o sukcesie zawodowym?

Jakie umiejętności można rozwinąć w ramach studiów filozoficznych?

Umiejętność logicznego myślenia, zdolność przedstawiania przekonujących argumentów, znajomość języków obcych – to przykładowe kompetencje, które posiadają studenci filozofii. Z takim zapleczem intelektualnym można rozwijać karierę naukową albo zająć się na przykład dziennikarstwem, biznesem czy nowymi technologiami. Ważne, by w trakcie studiów nie tylko zgłębiać dzieła wielkich myślicieli, ale również analizować sytuację na rynku pracy i zdobywać doświadczenie w innych dziedzinach, które nas interesują.

Harrison Ford, Umberto Eco, Krzysztof Zanussi, Janusz Palikot, Bogdan Zdrojewski to absolwenci filozofii, których biografie wyraźnie pokazują, w jak różnorodnych dziedzinach można się realizować po ukończeniu takiego kierunku.

Filozof w świecie korporacji i start-upów

Chodzi z głową w chmurach i zajmuje się rozmyślaniem, zamiast twardo stąpać po ziemi i realizować praktyczne zadania? Tak kojarzony jest wizerunek filozofa. Tymczasem rzeczywistość często przeczy tym wyobrażeniom. Absolwenci filozofii świetnie się bowiem odnajdują w biznesie, wykorzystując przy tym swoją zdolność obserwacji i refleksji. Po skończeniu filozofii możesz pracować w różnych obszarach. Nawet takich, które nie od razu kojarzą się z Kartezjuszem. W branży IT jest wiele stanowisk, gdzie kompetencje tego humanistycznego kierunku mogą okazać się bardzo przydatne. Scrum master, project manager czy product owner to dobre zajęcie dla osób z zacięciem do filozofii. Świat mediów zdominowany jest przez absolwentów studiów humanistycznych. Filozof może pracować jako dziennikarz, reportażysta czy reporter - do tych zawodów potrzebne są przede wszystkim predyspozycje, a wiedza wyniesiona ze studiów będzie dodatkowym atutem w pracy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by spróbować swoich sił w obszarze komunikacji, na przykład jako specjalista ds. public relations czy specjalista ds. marketingu online. Kompetencje wyniesione ze studiów przydadzą się także na sali szkoleniowej, jeśli myślimy o pracy trenera lub mówcy. W niektórych wypadkach potrzebne będą oczywiście dodatkowe kursy, szkolenia czy studia podyplomowe.

Analityczny myśliciel i partner w dyskusji

Dorobek intelektualny postaci, takich jak np. Sokrates, Arystoteles, Platon, Tomasz z Akwinu, czy wreszcie Kant, Hegel i Kierkegaard, w pewnym stopniu ukształtował rzeczywistość, w której żyjemy. Wpłynął na system wartości, sposób postrzegania świata, a nawet na historię. Słowa wypowiedziane lub spisane przez wielkich filozofów często stanowią odpowiedź na pytania o cel życia, pomagają kształtować relacje z innymi ludźmi i ułatwiają zrozumienie aktualnych wydarzeń.

Absolwent filozofii to człowiek wykształcony i zainteresowany światem. To także inteligentny i oczytany partner w dyskusji, który powołuje się na merytoryczne argumenty. Dzięki temu potrafi przekonywać rozmówców do swoich racji, a także przyznawać się do błędów w rozumowaniu. Magister filozofii, który zdobył wykształcenie pedagogiczne (np. kończąc studia podyplomowe), może zostać nauczycielem filozofii i etyki lub pozostać na uczelni i rozpocząć karierę naukową.   

Coach, manager, a może programista?

Filozofowie dostrzegają powiązania tam, gdzie inni ich nie widzą. Umiejętność wyszukiwania związków przyczynowo-skutkowych pozwala analizować i przewidywać, dlatego jest niezbędna np. w biznesie. Dzięki uzupełnieniu kwalifikacji, np. o studia MBA, magister filozofii może okazać się także świetnym managerem, który – oprócz wiedzy fachowej z zakresu sprzedaży czy produkcji – posiada także szeroką perspektywę i zdolność wnikliwej analizy. Taka osoba często potrafi interpretować zachowania jednostek i całych zespołów, dlatego może sprawdzić się jako pracownik działu HR, wyłaniający kandydatów do pracy. Doradztwo zawodowe i coaching – to inne ścieżki rozwoju zawodowego, które może wybrać filozof.

Na kierunku filozofia dobrze radzą sobie umysły ścisłe. Ktoś, kto z łatwością przyswaja wiedzę z zakresu matematyki czy informatyki, może nauczyć się np. programowania i tworzenia stron internetowych. Kompetencje rozwijane w trakcie studiów filozoficznych sprzyjają zdobywaniu umiejętności potrzebnych w IT.   

Studia humanistyczne można traktować jak formę rozwoju osobistego i hobby. Tak uważa Adam*, absolwent filozofii, który po ukończeniu studiów zajął się programowaniem:

Filozofia nauczyła mnie - i uczy nadal, bo nie przestałem czytać i pasjonować się tą dziedziną - elastyczności i myślenia w szerszym kontekście, łączenia ze sobą zjawisk i sytuacji – wylicza Adam. - Studia te były niezwykle pasjonujące i rozwijające.

Zgłębianie zagadnień filozoficznych podsycało w Adamie głód wiedzy i ciekawość świata. Dzięki temu potrafi wykorzystywać w pracy programisty kompetencje zdobyte w toku nauki.   

6 zawodów dla umysłów ścisłych

Co jeszcze potrafią absolwenci filozofii?

Umiejętność formułowania pytań, refleksyjność, głód wiedzy, umiejętność redagowania tekstów – to wszystko wyniesiesz ze studiów filozoficznych. Do tego stanowiska przychyla się Dominik*, student prawa i filozofii. Pytany o powody, dla których zaczął studiować filozofię, odpowiada:

Z pasji i chęci uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Filozofię wybrałem jako drugi kierunek studiów. Pierwszym kierunkiem było prawo. Filozofia daje mi inne spojrzenie na świat i myślę, że przygotuje mnie do przyszłej pracy na stanowisku prawniczym.

Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

Studenci filozofii poświęcają sporo czasu na naukę języków obcych, zarówno nowożytnych, jak i starożytnych. Umiejętność posługiwania się językami: angielskim, niemieckim, francuskim czy włoskim sprzyja znalezieniu satysfakcjonującej pracy i uzyskiwaniu atrakcyjnych zarobków. A opanowywanie greki czy łaciny stanowi trening dla umysłu. Może być także źródłem dodatkowych dochodów, uzyskiwanych np. dzięki dokonywaniu przekładów, udzielaniu lekcji itp.   

Co decyduje o sukcesie zawodowym?

Dyplom magistra nie stanowi gwarancji sukcesu, nawet jeśli ukończysz prestiżową uczelnię. Ważne jest to, czy wyznaczasz sobie cele zawodowe, zdobywasz umiejętności i aktualizujesz wiedzę, jednocześnie uwzględniając sytuację na rynku pracy i oczekiwania pracodawców. Firmy cenią osoby otwarte, kreatywne i komunikatywne. Możesz ukończyć filozofię i spełniać się jako nauczyciel akademicki lub – po uzupełnieniu kwalifikacji i zdobyciu pierwszych doświadczeń – jako biznesmen, makler giełdowy, programista, scenarzysta albo przewodnik wycieczek. Ważne, żebyś wiedział, co chcesz robić i wytrwale dążył do realizacji swoich planów.   

Czy studia zdeterminują moją karierę zawodową? Fakty i mity

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

* Imiona rozmówców zostały zmienione.

 

 

 

Oceń artykuł