Porady Student Gap year, wymiana studencka, podróże… Jak opowiadać o nich podczas rekrutacji?
02.09.2019  | 5 min czytania

Gap year, wymiana studencka, podróże… Jak opowiadać o nich podczas rekrutacji?

02.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W trakcie studiów zdecydowałeś się skorzystać z urlopu dziekańskiego, po to by wybrać się w daleką podróż? A może wyjechałeś na wymianę studencką, podczas której nie pracowałeś zawodowo, ale poświęciłeś czas na szlifowanie języka i poznawanie kultury innego kraju? Takie doświadczenia mogą wskazywać, że jesteś otwarty, odważny i dobrze zorganizowany. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto odnieść się do przerw w zatrudnieniu - także po to, by… przekuć je w atut. 

Przerwa w karierze zawodowej – co dalej?

Opisując kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w CV, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów. W trakcie analizy dokumentu rekruter może zauważyć przerwy w zatrudnieniu albo edukacji. Podczas rozmowy może więc paść pytanie o przyczyny. Nie musimy rozwijać tego zagadnienia, jeśli przerwaliśmy pracę/naukę ze względu na sprawy osobiste. Jeżeli jednak wykorzystaliśmy ten czas na realizację innych celów, np. na podróże, podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie doświadczeń itp., opowiedzmy o tym.   

Przerwa w zatrudnieniu – jak ją wytłumaczyć?

Różne drogi rozwoju

Istnieje wiele sposobów, by poznawać siebie i odkrywać własne talenty, aspiracje i oczekiwania. Możemy to robić nie tylko poprzez wykonywanie zawodu, ale też wyjeżdżając na wolontariat za granicę, decydując się na wymianę studencką lub po prostu podróżując po świecie i poznając obce kultury oraz języki. Każdy z wymienionych sposobów może okazać się dobry – ważne, aby był zgodny z tym, czego chcemy i co czujemy. Dalekie podróże i „zanurzenie się” w zupełnie nowym otoczeniu przynoszą wiele korzyści, które mogą pomóc nam w znalezieniu własnego miejsca na rynku pracy:

  • Aktywność w międzynarodowym środowisku  

Współpraca z przedstawicielami różnych kultur i narodowości sprzyja nauce otwartości, szacunku i tolerancji. Poszerza również horyzonty, ponieważ mamy okazję poznawać sposoby myślenia i działania, które różnią się od tego, co znaliśmy.  

  • Nauka języka

Aby zyskać płynność językową, warto „zanurzyć się” w obcej mowie. Praca oraz nauka za granicą to doskonałe okazje do doskonalenia kompetencji lingwistycznych. Nawet jeśli początkowo niewiele będziemy rozumieć, z czasem zaczniemy zauważać, że posługiwanie się nowym słownictwem i konstrukcjami gramatycznymi staje się dla nas coraz bardziej naturalne.  

  • Nauka samodzielności i zaradności 

Bariera językowa, różnice kulturowe, znaczna odległość od środowiska, które znamy i rozumiemy – wszystko to sprzyja występowaniu trudności, z którymi musimy sobie radzić w trakcie wyjazdu. Warto mówić o takich doświadczeniach w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne, by wskazywać sposoby pokonywania przeciwności, powołując się na konkretne sytuacje, które przeżyliśmy. 

  • Doskonalenie umiejętności organizacyjnych 

Organizacja kilku- lub kilkunastomiesięcznego wyjazdu zagranicznego to skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne. Przygotowując się do podróży, trzeba zadbać nie tylko o spakowanie potrzebnych rzeczy. Ważne, by zdobyć również wszystkie wymagane dokumenty i pozwolenia, kupić bilety, wynająć mieszkanie, zorientować się, jak poruszać się po dworcach i lotniskach – lista zadań jest bardzo długa. W trakcie realizacji poszczególnych działań mamy okazję doskonalić umiejętności organizacyjne, które stanowią jedną z kluczowych kompetencji przydatnych w życiu zawodowym.  

  • Zarządzanie budżetem i czasem  

Aby wyruszyć w zagraniczną podróż, trzeba zgromadzić odpowiednie środki. Zbieranie funduszy wymaga nie tylko wytrwałości, pracowitości i przedsiębiorczości, ale również świadomości kosztów. W trakcie wymiany studenckiej lub wyjazdów krajoznawczych liczy się też umiejętność rozważnego dysponowania budżetem. Nie jest to łatwe, gdy posługujemy się obcą walutą i musimy dowiedzieć się, jakie ceny obowiązują w miejscu, do którego się wybieramy. Realizacja takiego zadania z pewnością pomoże nam rozwinąć umiejętność zarządzania finansami.

  • Umiejętność adaptacji do nowego środowiska  

Życie każdej nacji rządzi się określonymi zasadami. Reguły, które obowiązują w Polsce, mogą nie sprawdzać się np. w Danii, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. W trakcie wyjazdu mamy okazję odkrywać niuanse językowe i kulturowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto rozpocząć naukę przed wyjazdem, np. sięgając po odpowiednią literaturę, czytając blogi czy rozmawiając z osobami, które żyją w określonych regionach. 

Otwarty, ciekawy świata, aktywny – cechy ważne dla pracodawców

Zanim odpowiemy na ofertę pracy, zastanówmy się, czy spełniamy oczekiwania, które zostały w niej wskazane. Ustalmy, czy w trakcie wyjazdu mieliśmy okazję rozwijać cechy istotne dla potencjalnego pracodawcy. Może okazać się, że gromadzenie funduszy potrzebnych na wyjazd wymownie świadczy o naszej wytrwałości i orientacji na cel, a uczęszczanie na wykłady prowadzone w obcym języku – o umiejętnościach lingwistycznych. Podczas rozmowy powołujmy się na konkretne sytuacje i doświadczenia, dzięki którym mogliśmy wykorzystywać kompetencje ważne w życiu zawodowym. Być może dzięki temu nie tylko zaprezentujemy swoje atuty, ale również zostaniemy zapamiętani. Zadbajmy o to, by nasze opowieści wskazywały na to, że w trakcie podróży doskonaliliśmy charakter i rozwijaliśmy umiejętności przydatne na stanowisku, o które się staramy. 

Cechy i umiejętności dobrego marketingowca – sprawdź, czy je posiadasz

Zmiana środowiska wymaga odwagi. Wyjazd na wymianę studencką lub w daleką podróż może świadczyć również o wielu innych cechach, istotnych na rynku pracy. Dzielmy się swoją historią w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Ważne, żebyśmy robili to z autentycznością i entuzjazmem, a także żebyśmy potrafili wyciągać wnioski z doświadczeń zdobytych w trakcie podróży. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł