Na gap year, czyli roczną przerwę, decydują się m.in. osoby, które potrzebują regeneracji i wytchnienia od obowiązków służbowych. To również pomysł dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, jaką ścieżkę zawodową wybrać, i potrzebują więcej czasu do namysłu. Przeczytaj, jak dobrze wykorzystać gap year, by po przerwie wrócić z nowymi pomysłami na siebie i energią!
Z artykułu dowiesz się:
• Czym jest gap year i kto najchętniej korzysta z tego rozwiązania?
• Co można robić podczas gap year, by efektywnie wykorzystać ten czas?
• Jakie ryzyko wiąże się ze zrobieniem sobie rocznej przerwy od pracy?
Co to jest gap year?
Gap year to przerwa pomiędzy ważnymi okresami w życiu trwająca zazwyczaj około roku – choć nie jest to żelazną regułą. Dawniej to rozwiązanie było kojarzone przede wszystkim z maturzystami, którzy nie dostali się na wymarzone studia, jednak coraz częściej na gap year decydują się także osoby aktywne zawodowo. Sporą popularnością cieszą się np. programy typu work & travel, w ramach których osoby spełniające określone kryteria (w tym wiekowe) mogą ubiegać się o czasową wizę pracowniczą np. do Kanady, Australii czy Nowej Zelandii.
Gap year pozwala m.in. na zdobycie dodatkowych umiejętności, zrozumienie swoich potrzeb, zdystansowanie się od obecnych problemów, jak również spełnienie marzeń i po prostu – regenerację sił.
| Jak odkryć swoją pasję i zadbać o rozwój?
Co robić podczas gap year?
Wbrew pozorom gap year upłynie szybciej, niż Ci się wydaje, dlatego warto zawczasu zastanowić się, jak go dobrze wykorzystać. Podczas takiej dłuższej przerwy możesz np.:
• Zastanowić się nad przyszłością
Nie każdy wie, co chce robić w życiu – ta sytuacja nie dotyczy jedynie licealistów. Absolwenci studiów, jak również osoby, które mają już na swoim koncie kilka lat pracy zawodowej, również mogą mieć wątpliwości dotyczące swojej przyszłej drogi. Gap year, podczas którego nie zajmujesz się ani nauką, ani pracą związaną ze swoim wykształceniem, to szansa na poznanie swoich potrzeb oraz określenie nowych celów.
• Zmienić branżę
Potrzebujesz większych zmian w życiu? Pracowałeś w finansach, ale czujesz, że Twoim prawdziwym powołaniem jest zostać psychoterapeutą? A może oferty dla absolwentów studiów humanistycznych nie są dość atrakcyjne i wolisz spróbować swoich sił jako programista? Gap year to dobry moment, by wziąć udział w szkoleniach, wzmocnić swoje umiejętności miękkie i zmienić bieg swojego życia zawodowego.
| Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?
• Zwiedzać świat
Gap year umożliwia też spełnienie marzeń o podróżach. Jeśli do tej pory urlopy Cię ograniczały i chcesz odbyć prawdziwą podróż dookoła świata, być może to czas na dłuższą przerwę w pracy. Zwiedzając, możesz nie tylko poznać inne kultury, ale również nauczyć się nowego języka obcego, zostać mistrzem kuchni azjatyckiej lub wymyślić biznes życia. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto zadbać o oszczędności, które zapewnią Ci stabilność finansową do czasu, gdy postanowisz wrócić do pracy.
• Poprawić wyniki matury
Przerwa pomiędzy liceum a dalszym etapem edukacji może pomóc osobom, które nie dostały się na wymarzony kierunek studiów. Gap year pozwoli nie tylko pogłębić wiedzę, lecz także podjąć pierwszą pracę, co w dłuższej perspektywie może się okazać wręcz strategicznym posunięciem. Korzystne rozwiązanie to np. umowa o pracę na pół etatu albo umowa-zlecenie. Umiejętność godzenia nauki z pracą pomoże Ci również podczas przyszłych rekrutacji na poważniejsze stanowiska.
| 7 ciekawych prac po szkole średniej
Gap year – ryzyko związane z roczną przerwą
Gap year, mimo wielu zalet, wiąże się też z zagrożeniami. Jednym z nich jest brak motywacji do nauki podczas przerwy. Problematyczny może okazać się także powrót do pracy czy na uczelnię – kiedy człowiek spędził rok pod palmami, trudno przyzwyczaić się ponownie do regularnego uczęszczania na zajęcia lub wykonywania projektów w terminie. Nie należy zapominać również o tym, że niektóre branże bardzo szybko się rozwijają i po zakończeniu przerwy nasza wiedza oraz kompetencje mogą okazać się niewystarczające dla potencjalnego pracodawcy. Gdy będziemy chcieli wrócić do pracy w zawodzie, rekruter prawdopodobnie zapyta o przerwę pomiędzy okresami zatrudnienia. Warto wówczas wykazać, że dbaliśmy o swój rozwój.
| Gap year, wymiana studencka, podróże… Jak opowiadać o nich podczas rekrutacji?
Zanim zdecydujesz się na gap year, rozważ wszystkie za i przeciw. Choć w ciągu roku możesz nabyć wiele umiejętności i spełnić swoje marzenia, istnieje ryzyko, że zmarnujesz ten czas z powodu braku motywacji oraz odpowiedniej organizacji.