Porady Student Gap year – co to takiego?
30.05.2019  | 4 min czytania

Gap year – co to takiego?

30.05.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Na gap year, czyli roczną przerwę, decydują się m.in. osoby, które potrzebują regeneracji i wytchnienia od obowiązków służbowych. W czasie wolnym można określić swoje plany zawodowe, zrealizować marzenia o podróży albo zdobyć umiejętności niezbędne na nowym stanowisku. Zanim podejmiesz decyzję o dłuższej przerwie w pracy, warto zapewnić sobie stabilną sytuację finansową.

Gap year – na czym polega?

Gap year to przerwa pomiędzy ważnymi okresami w życiu trwająca zazwyczaj około roku. Choć zwykle kojarzona jest z maturzystami, którzy nie dostali się na wymarzone studia, decydują się na nią także osoby aktywne zawodowo. Gap year pozwala m.in. na zdobycie dodatkowych umiejętności, zrozumienie swoich potrzeb, jak również spełnienie marzeń i regenerację.

Jak można wykorzystać gap year?

Warto rozważyć wariant dłuższej przerwy, jeżeli chcemy:

  • Zastanowić się nad przyszłością

Nie każdy wie, co chce robić w życiu - ta sytuacja nie dotyczy jedynie licealistów. Absolwenci studiów, jak również osoby, które odeszły z firmy, mogą mieć wątpliwości dotyczące swojej przyszłości. Przerwa pomiędzy dwoma etapami w życiu to szansa na poznanie swoich potrzeb oraz określenie celów. Osoby doświadczone, z dużym stażem mogą naładować akumulatory po intensywnej, wieloletniej pracy w jednym przedsiębiorstwie albo zainteresować się pokrewną lub całkowicie inną branżą. Mogą wziąć udział w szkoleniach, wzmocnić swoje umiejętności miękkie i zmienić swoje dotychczasowego życia zawodowego.

  • Zwiedzać świat

Gap year umożliwia spełnienie marzeń o podróżach. Zwiedzając, można nie tylko poznać inne kultury, ale również nauczyć się nowego języka obcego, co może okazać się przydatne w życiu zawodowym. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto zadbać o oszczędności, które zapewnią nam stabilność finansową do czasu, gdy postanowimy wrócić do pracy.   

  • Poprawić wyniki matury

Przerwa pomiędzy liceum a dalszym etapem edukacji może pomóc osobom, które nie dostały się na wymarzony kierunek studiów. W ciągu roku mogą nie tylko pogłębić swoją wiedzę, ale również pracować. Korzystne rozwiązanie to np. umowa o pracę na pół etatu albo umowa zlecenie. Dni wolne od szkoły warto rozplanować w taki sposób, by nie uczyć się na ostatnią chwilę.

7 ciekawych prac po szkole średniej

Ryzyko związane z roczną przerwą

Gap year, mimo wielu zalet, wiąże się też z zagrożeniami. Jednym z nich jest brak motywacji do nauki podczas przerwy. Problematyczny może okazać się także powrót do pracy czy na uczelnię – trudno przyzwyczaić się ponownie do regularnego uczęszczania na zajęcia lub wykonywania projektów w terminie. Nie zapominajmy również o tym, że niektóre branże bardzo szybko się rozwijają i po zakończeniu przerwy nasza wiedza oraz kompetencje mogą okazać się niewystarczające dla potencjalnego pracodawcy. Gdy będziemy chcieli wrócić do pracy w zawodzie, rekruter prawdopodobnie zapyta o przerwę pomiędzy okresami zatrudnienia. Warto wówczas wykazać, że dbaliśmy o swój rozwój.

Zanim zdecydujesz się na gap year, rozważ wszystkie za i przeciw – choć w ciągu roku możesz nabyć wiele umiejętności i spełnić swoje marzenia, istnieje ryzyko, że zmarnujesz ten czas z powodu braku motywacji oraz odpowiedniej organizacji.

Jak odkryć, co chcesz robić w życiu?

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł