Porady Student Dlaczego warto jak najwcześniej zacząć pracę?
04.12.2018  | 4 min czytania

Dlaczego warto jak najwcześniej zacząć pracę?

04.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.67)

Chcesz być nauczycielem? Skonfrontuj swoje wyobrażenia o zawodzie z rzeczywistością i na przykład podejmij pracę jako wychowawca na półkoloniach. Fascynuje Cię świat mediów? Zapytaj o możliwość współpracy i obserwuj, jak funkcjonuje redakcja. Jeśli nie wiesz, co chcesz robić w przyszłości, nie stresuj się, ale odkrywaj swoje mocne strony w działaniu. Rozpoczynając wolontariat albo pracując dorywczo w okresie wakacji, poznasz swoje predyspozycje.

Decyzje, które podejmujesz teraz, mogą zdeterminować Twoją przyszłość. Jeśli wybierzesz kierunek studiów pod wpływem namowy otoczenia, będziesz poznawać dziedziny, które Cię nie interesują. Podjęcie pracy świeżo po maturze lub w trakcie studiów może ustrzec Cię przed błędami i przynieść szereg korzyści. Jako student-pracownik:   

1. Budujesz doświadczenie zawodowe

Pracując, zdobywasz i rozwijasz umiejętności cenione przez pracodawców. To ważne, ponieważ doświadczenie może stać się czynnikiem, który zadecyduje o tym, czy w przyszłości podejmiesz wymarzoną pracę. Nawet jeśli realizujesz obowiązki niezwiązane z profesją, którą chcesz wykonywać, rozwijasz uniwersalne kompetencje i cechy, np. odpowiedzialność, pracowitość czy zarządzanie sobą w czasie. Jeśli pracujesz już od młodych lat, to prezentujesz się jako osoba, która wykazuje inicjatywę i zaangażowanie. Możesz rozpocząć aktywność zawodową niezależnie od trybu studiów. Podjęcie pracy jest możliwe także wtedy, gdy uczysz się w systemie dziennym. W takiej sytuacji warto np. uczestniczyć w wakacyjnym programie stażowym.

2. Masz czas na poszukiwanie własnej drogi

Gdy jako dziewiętnasto- lub dwudziestolatek eksperymentujesz i imasz się różnych zajęć, coraz lepiej poznajesz siebie i odkrywasz swoje mocne i słabe strony. Możesz bez stresu zrezygnować z pracy, która wydaje Ci się nieatrakcyjna. W późniejszych latach podejmowanie takich wyborów jest trudniejsze, bo pojawia się coraz więcej zobowiązań rodzinnych i finansowych.  

7 porad jak pokierować swoją karierą

3. Poznajesz swoje oczekiwania

Im wcześniej rozpoczniesz aktywność zawodową, tym szybciej przekonasz się, co chcesz robić.

Moja pierwsza praca polegała na wykonywaniu obowiązków domowych; byłam gosposią. Znienawidziłam wtedy sprzątanie i czynności „gospodarskie”. Postanowiłam, że w przyszłości moja praca będzie związana z czymś innym.
- Magda, tłumacz

Magda twierdzi, ze dokonała właściwego wyboru, a pierwsza praca pomogła jej określić własne preferencje. Kobieta postanowiła wówczas szlifować umiejętności językowe i kształcić się w tym zakresie. Później podjęła działania zarobkowe, które umożliwiły rozwijanie się w wybranej dziedzinie - zaczęła od udzielania korepetycji, a tłumaczenia były dopiero kolejnym krokiem na drodze zawodowej. Dziś wykonuje pracę, która daje jej przyjemność i satysfakcję.

4. Rozwijasz się

Kiedy jednocześnie uczysz się i pracujesz, dowiadujesz się, jak łączyć różne role i zarządzać sobą w czasie. Masz również okazję poznawać branżę, która wydaje Ci się interesująca i z którą wiążesz przyszłość.

Weź los w swoje ręce czyli jak rozwijać kompetencje

5. Zyskujesz poczucie niezależności

Gdy byłem w szkole średniej, zacząłem pracować jako dostawca pizzy.
- Karol, agent nieruchomości

Mężczyzna relacjonuje, że początki nie były łatwe, m.in. ze względu na napięty grafik. Mimo że rozwijanie umiejętności organizacyjnych nie należało do przyjemności, poczucie niezależności stanowiło satysfakcjonującą rekompensatę.

Jak wspomina Karol:

Poczułem, że mój wysiłek ma konkretną wartość.

Największą radość sprawiła mu możliwość wydania zarobionych pieniędzy na wymarzony cel, jakim był kurs prawa jazdy. Regularny zastrzyk gotówki jest ważny w trakcie studiów. Praca zarobkowa umożliwia rozwijanie zainteresowań, podróżowanie itd.  

6. Możesz spełniać marzenia

Im wcześniej zaczniesz realizować cele zawodowe, tym szybciej osiągniesz biegłość. To pozwoli Ci np. otrzymać etat w firmie, w której zawsze chciałeś pracować. Dzięki doświadczeniu możesz też spełnić marzenie np. o zarządzaniu projektami lub prowadzeniu własnego biznesu. 

7. Czujesz się pewniej na rynku pracy

Jeśli masz doświadczenie i umiejętności, a także wiesz, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób realizować cele, doświadczasz mniejszego stresu. Możesz otrzymywać satysfakcjonujące zarobki, ponieważ zyskujesz dodatkowe atuty pomocne w negocjacjach finansowych. Gdy wcześnie rozpoczynasz, oswajasz się też z procesami rekrutacyjnymi i zyskujesz wiedzę przydatną podczas kolejnych spotkań.

Najtrudniejszy pierwszy krok czyli jak rozpocząć szukanie pracy

Warto gromadzić doświadczenia zawodowe i czerpać inspiracje jeszcze przed ukończeniem studiów – to doskonała forma „treningu”.  Dzięki temu czujesz się bezpieczniej. Jesteś coraz bardziej świadomy swoich potrzeb i otwarty na naukę.

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł