Porady Student Kiedy najlepiej szukać pracy? Zacznij jesienią!
10.10.2022  | 5 min czytania

Kiedy najlepiej szukać pracy? Zacznij jesienią!

10.10.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.6)

Wakacje dobiegły końca, opalenizna powoli blednie, ulice z powrotem się zakorkowały... a w firmach rusza sporo projektów rekrutacyjnych! Statystyki pokazują, że IV kwartał to doskonały czas na przebieranie w ofertach pracy, gdyż właśnie wtedy przybywa ogłoszeń. Szukasz pracy po studiach? Wpadnij na najbliższą edycję Festiwalu Pracy JOBICON online – skorzystaj z praktycznych porad, porozmawiaj z pracodawcami i aplikuj na specjalne festiwalowe oferty!

Co znajdziesz w artykule:

Najlepszy czas na szukanie pracy, czyli kiedy jest najwięcej ofert?
Kiedy najlepiej szukać pracy – i dlaczego jesienią?
JOBICON online 2022, edycja jesienna – przygotuj się do poszukiwania pracy i aplikuj!
JOBICON 2022 – jak skorzystać z warsztatów i konsultacji online?

| Praca w zawodzie – jak ją znaleźć?

Najlepszy czas na szukanie pracy, czyli kiedy jest najwięcej ofert?

Wśród kandydatów do pracy utarło się przekonanie, że szukanie pracy w wakacje jest trudniejsze, bo sezon ogórkowy to mniej ciekawych ofert, a do tego rekruterzy i osoby decyzyjne mają urlopy, więc procesy się wydłużają. Jako Pracuj.pl stoimy na stanowisku, że każdy moment jest dobry na zmianę pracy na lepszą i że zatrudnienie spokojnie można znaleźć również latem. Potwierdzają to nasze dane, zgodnie z którymi III i IV kwartał 2021 roku przyniosły więcej ofert dla specjalistów niż pierwsza połowa roku. W 2022 roku odnotowaliśmy kolejne wzrosty. Oznacza to tylko jedno – nawet jeśli odpuściłeś sobie letnie miesiące na poszukiwania, teraz jest idealny moment, by zacząć!

Kiedy szukać pracy – liczba ofert opublikowanych w Pracuj.pl od I kwartału 2021 do II kwartału 2022

Kiedy najlepiej szukać pracy – i dlaczego jesienią?

Sama liczba ofert to niejedyny powód, dla którego jesień jest dobrym okresem na poszukiwanie pracy. Oczywiście będziemy Cię do tego zachęcać o każdej porze roku, jednak ostatni kwartał ma co najmniej trzy duże plusy.

  1. Październik i listopad to czas, gdy firmy zaczynają już planować działania i budżety na kolejny rok. Za tym idzie oczywiście zapotrzebowanie kadrowe. A nowe projekty to nowe ciekawe wyzwania i możliwości pozwalające rozwinąć karierę. Zaplanowane z wyprzedzeniem rekrutacje otwierają też zwykle szanse osobom, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub chcą spróbować swoich sił w nowym obszarze. Pracodawcy mogą mieć wtedy więcej przestrzeni, żeby wyszkolić dobrze rokującego kandydata do nowej roli – inaczej niż w sytuacji, gdy bardzo szybko potrzebują w pełni operacyjnej osoby, która od razu przejmie odpowiedzialność za działania.
  2. Urlopy sprzyjają przemyśleniom i podsumowaniom. Niewykluczone, że i u Ciebie pojawiły się jakieś wnioski co do tego, jak dalej pokierować swoją drogą zawodową. Potrzebujesz bardziej ambitnych zadań? Lepszego wynagrodzenia? A może więcej dni urlopowych lub możliwości pracy zdalnej? To dobry moment, by rozejrzeć się za nową ofertą. Świeżo upieczeni absolwenci, którzy chcą już rozpocząć pierwszą poważniejszą pracę lub staż zgodny z wykształceniem, również powinni wykorzystać jesień na poszukiwania.
  3. Zaczniesz nową pracę w dobrym momencie roku. Jeśli uda Ci się szybko znaleźć nową posadę, a nie masz długiego okresu wypowiedzenia, zaczniesz w nowym miejscu jeszcze w starym roku. Jak już wspomnieliśmy, firmy właśnie wtedy tworzą budżety i planują kolejny rok, a przy tym procesie warto być. Kto wie, może uda Ci się dołożyć swoją cegiełkę do tych planów i w kolejnych miesiącach będziesz realizować własne pomysły? Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy zacząć szukać pracy, odpowiedź brzmi – jak najszybciej. Z bardziej przyziemnych plusów – załapiesz się na prezenty świąteczne i bożonarodzeniowe imprezy, a to świetna okazja do integracji z nowym zespołem. No i od razu wykreślisz ze swojej listy postanowień noworocznych jedno: zmienić coś w swoim życiu zawodowym. Nie ma to jak dobrze wejść w nowy rok!

Początek roku to kolejny dobry moment, kiedy można zacząć szukać pracy. Wtedy będą startować kolejne rekrutacje dopasowane do planów rozwoju opracowanych jesienią. Ale jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku pracy, tym bardziej warto potraktować jesienne miesiące jako rozgrzewkę – dowiedzieć się, jak opracować CV, pomyśleć, jak dotrzeć do firm, na których Ci zależy, i odbyć kilka rozmów z pracodawcami, by poczuć się swobodnie. Ułatwi Ci to Festiwal Pracy JOBICON online, który odbędzie się w dniach 26-27 października 2022.

| Jak znaleźć pracę po studiach? Poznaj 4 kroki, które to ułatwią

JOBICON online 2022, edycja jesienna – przygotuj się do poszukiwania pracy i aplikuj!

JOBICON to znacznie więcej niż oldschoolowe targi pracy – kto był z nami na poprzednich edycjach, ten z pewnością to potwierdzi. W zbliżającej się wielkimi krokami edycji jesiennej swój udział potwierdziło aż 114 pracodawców z różnych branż – i będzie się działo!

Podczas festiwalu będziesz mieć okazję nie tylko przejrzeć wizytówki wystawców, lecz także porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych firm, skonsultować swoje CV (w jęz. polskim i ukraińskim) czy wziąć udział w symulacji rozmowy rekrutacyjnej – również po angielsku. Pamiętaj, że to praktyka czyni mistrza.

Na scenie głównej obejrzysz wystąpienia:

  • pracodawców: HEDGESERV (POLAND) LLC, NOKIA, State Street, Amazon, Lidl, Miasto Poznań Biuro Inwestorów, SGB Bank, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Payback, Żabka, Grupa Pracuj,
  • gości specjalnych: Joanna Jędrzejczyk (kategoria sport), Janusz Walczuk (raper), Aleksandra Pakuła (kategoria biznes), Zwolnieni z Teorii, Niezależne Zrzeszenie Studentów, The:protocol, eRecruiter.

Oprócz tego czeka na Ciebie mnóstwo praktycznych warsztatów i webinarów, m.in. dotyczących cyberbezpieczeństwa, pracy w Excelu i PowerPoincie, big data, employer brandingu, tworzenia biznesu franczyzowego i innych aktualnych tematów. Podczas spotkań grupowych i indywidualnych będziesz mieć możliwość kontaktu z ekspertami i pracownikami poszczególnych sektorów branżowych, którzy podpowiedzą Ci, jak wygląda praca na wybranym stanowisku.

JOBICON to dobra okazja, by zbadać teren przed wysłaniem CV. Możesz zapytać przedstawicieli firm o to, co jest dla Ciebie kluczowe w podjęciu zatrudnienia, a także zweryfikować, czy Twoje aktualne CV pasuje do profilu stanowisk, na które chcesz aplikować. W końcu kto jeśli nie pracownik wybranej przez Ciebie firmy najlepiej podpowie, jak dostosować dokumenty aplikacyjne do wymagań z oferty?

I wreszcie – JOBICON to specjalne, festiwalowe oferty pracy, od staży po stanowiska specjalistyczne i managerskie w takich kategoriach jak: finanse, sprzedaż, budownictwo, bankowość, zakupy, inżynieria, produkcja, marketing, logistyka, obsługa klienta, HR. Na profilach pracodawców (w zakładce Wystawcy) znajdziesz informacje, jakich kandydatów obecnie poszukują, i będziesz mógł od razu wysłać swoje (skonsultowane wcześniej z ekspertem!) CV.

JOBICON 2022 – jak skorzystać z warsztatów i konsultacji online?

Festiwal Pracy JOBICON online jest wydarzeniem bezpłatnym i otwartym dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nim udział. Wystąpienia na scenie głównej można oglądać bez rejestracji – transmisja będzie dostępna na stronie głównej JOBICON oraz na kanale YouTube Pracuj.pl.

Natomiast na spotkania grupowe, indywidualne oraz na konsultacje CV i symulacje rozmów obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej wyślij zgłoszenie od razu, bo zainteresowanie jest duże! Jak się zapisać?

  1. Wejdź na https://jobicon.pracuj.pl/spotkania-grupowe, jeśli interesują Cię spotkania grupowe, lub na https://jobicon.pracuj.pl/spotkania-indywidualne, jeśli wolisz porozmawiać z przedstawicielem wybranej firmy 1:1.
  2. Wykorzystaj filtry, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie spotkanie.
  3. Kliknij Zapisz i wypełnij formularz.
  4. Dodaj spotkanie do kalendarza, żeby o nim nie zapomnieć! Możesz to zrobić bezpośrednio po zapisie – na ekranie końcowym pojawi się komunikat z linkiem do spotkania i możliwością dodania go do kalendarza Google lub Outlook.
  5. Bardzo ważne: jeśli zmienią się Twoje plany, spotkanie możesz odwołać z poziomu maila, który otrzymasz po zapisie. Prosimy, pamiętaj o tym, tak aby inna osoba mogła skorzystać. Prawdopodobnie będzie kolejka chętnych 😉

Udział w Festiwalu Pracy JOBICON pomaga nie tylko pozytywnie przechodzić pierwsze rekrutacje, lecz także zdobyć umiejętności poruszania się po rynku pracy, które będą Ci potrzebne przez całe życie zawodowe. Bądź z nami 26 i 27 października!

Oceń artykuł