Daj coś od siebie, aby zyskać: Kilka słów o korzyściach płynących z wolontariatu

Kategoria
Student

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (5)
Kategoria: Student
Ocena treści 5/5 (5)

Wolontariat – dobrowolna i bezpłatna praca na rzecz potrzebujących pomocy lub całych społeczności. To też doskonała okazja do zdobycia twardych umiejętności, poznania wartościowych ludzi i otworzenia się na świat. A do tego satysfakcja  gwarantowana! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Na dobry początek podrzucamy kilka ciekawych propozycji.

Choć wśród wolontariuszy działających w rozmaitych organizacjach znaleźć można osoby w każdy wieku, przyjęło się, że są to najczęściej ludzie młodzi, nierzadko jeszcze uczący się lub studiujący. Jest w tym spostrzeżeniu dużo prawdy. Normą staje się, że na czas studiów przypada początek kariery zawodowej. Większość studentów spędza jednak czas głównie na uczelni. Jak w takiej sytuacji poszerzać doświadczenie jeszcze przed rozpoczęciem właściwego stażu? Idealnym rozwiązaniem jest wolontariat – działalność niezarobkowa i dobroczynna, ale ogromnie rozwijająca. Atutem jest też to, że wolontariat angażuje zaledwie na kilka godzin w tygodniu. Mimo to pozwala zdobyć wiele cennych kontaktów, umiejętności i doświadczeń, które będą pozytywnie przyciągać uwagę w CV. Dzięki wolontariatowi możemy wesprzeć osoby potrzebujące, ale też po prostu sprawdzić, co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy.

Stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV

Od studenta, przez wolontariusza, po doświadczonego specjalistę

Dokładnie ćwierć wieku temu w Warszawie powstało Centrum Wolontariatu. Od tego momentu idea ta stawała się coraz bardziej popularna: dziś Ogólnopolska Sieć Centrów Wolontariatu (http://wolontariat.org.pl/) obejmuje wszystkie organizacje i inicjatywy społeczne oparte na bezinteresownej pomocy. Chętni do współpracy mogą mieć twardy orzech do zgryzienia – czeka na nich wiele profesjonalnych i wartościowych propozycji.

 • Dla studentów psychologii, pedagogiki lub resocjalizacji
  Godnym uwagi projektem, który z powodzeniem funkcjonuje już od kilkunastu lat, jest Akademia Przyszłości (https://akademiaprzyszlosci.org.pl/). W ramach Akademii, wolontariusze zajmują się wskazanymi przez szkoły dziećmi z trudnościami. Korzystając z autorskiego Systemu Motywatorów Zmiany, pomagają oni podopiecznym w nauce, ale także motywują do działania, poszerzają ich horyzonty i przygotowują do dorosłego życia. Akademia Przyszłości to doskonała propozycja, stanowiąca namiastkę przyszłej pracy zawodowej.
 • Dla studentów psychologii, pedagogiki i kulturoznawstwa (w szczególności przygotowujący się do pracy w instytucjach kultury jako animatorzy kultury)
  Jeden z wielu projektów ogólnopolskiej fundacji Dr Clown (https://www.drclown.pl/o-fundacji/programy) to Terapia Śmiechem i Zabawą. W ramach programu kilkuset wolontariuszy dociera do ponad 50 szpitali i 30 placówek specjalnych w całym kraju, gdzie wciela w życie założenia gelotologii, czyli terapii śmiechem. Studenci mają tu nierzadko okazję po pierwszy raz w życiu pracować z potrzebującymi ich wsparcia osobami.
 • Dla studentów psychologii, nauk społecznych i prawa
  Od początku swojej działalności z pomocy wolontariuszy korzysta Fundacja Itaka (http://www.zaginieni.pl/wspieram-itake/wolontariat-w-itace/), która szuka zaginionych oraz pomaga ich rodzinom. Pracę Itaki stale wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy, głównie w zakresie poszukiwań i identyfikacji, poradnictwa prawnego oraz wsparcia psychologicznego. Przyszli prawnicy we współpracy z doświadczonymi kolegami po fachu doradzają rodzinom i bliskim osób zaginionych w sprawach formalnych, wyjaśniają, jak kontaktować się z urzędami i instytucjami czy przygotowywać niezbędne dokumenty.
 • Dla studentów prawa, politologii, kierunków społecznych, dziennikarstwa i komunikacji
  Zainteresowanych poprawą jakości debaty publicznej w Polsce zainteresować może współpraca wolontariacka ze Stowarzyszeniem Demagog (http://demagog.org.pl/o-nas/stowarzyszenie-demagog/). Stowarzyszenie zajmuje się m.in. analizą aktywności publicznej polityków i ich prawdomównością. Jednym z działań, w które mogą zaangażować się wolontariusze, jest Akademia Fact-Checkingu, polegająca na prowadzeniu w szkołach warsztatów uczących weryfikować informacje. Dla studentów wsparcie stowarzyszenia to świetna okazja, aby wzmacniać niezbędne w przyszłej pracy umiejętności analityczne.
 • Dla studentów kierunków HR lub zarządzania

Prawdziwą wylęgarnią wartościowych programów jest wrocławska Fundacja Impossible (http://impossible.org.pl/rekrutacja/). Tu coś dla siebie znaleźć mogą np. studenci kierunków HR czy zarządzania – w ramach projektu Świadomy Wybór od czterech lat prowadzone są działania wspierające maturzystów z całej Polski przy wyborze studiów i rozpoczęciu kariery. W tym roku wolontariusze mogą zaangażować się m.in. w coaching kariery czy prowadzenie gorącej linii telefonicznej.

 • Dla studentów kierunków technicznych

Choć wydawać by się mogło, że wolontariat może być kuszący głównie dla studentów kierunków humanistycznych, w Impossible coś dla siebie znajdą przyszli inżynierowie. Powstająca właśnie i prosta w swoich założeniach Szkoła Drwali ma uczyć dzieci umiejętności manualnych. Taka formuła daje jednak nieskończone możliwości  – tylko od pomysłowości i możliwości wolontariuszy zależy, jakie działania zostaną podjęte, dlatego możemy spodziewać się zarówno zajęć rzemieślniczych, stolarskich czy plastycznych, jak i elektronicznych lub druku 3D.

Sprawdź 10 kroków do zdobycia pierwszej pracy

Gdzie szukać? Wszędzie!

Powyższe programy i projekty to tylko przykłady. W każdej okolicy działają fundacje czy stowarzyszenia, dzięki którym można aktywnie włączyć się w różne formy pomocy i zyskać doświadczenie. Z łatwością znajdziemy organizację non-profit, która szuka wsparcia i stale poszukuje osób np. zajmujących się social mediami, grafików, tłumaczy czy prawników. Ogłoszenia dotyczące wolontariatu znaleźć można m.in. na stronie  http://ogloszenia.ngo.pl/wolontariat/oferuje. Skarbnicą informacji jest także strona wspomnianej Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu – mniej lub bardziej zdecydowani praktyczne wskazówki znajdą w indeksie umiejętności wolontariackich:  http://wolontariat.org.pl/wolontariusze/rozwoj-poprzez-wolontariat/.

Pamiętajmy, że warto pomagać. Nie tylko dlatego, że dokładamy cegiełkę do budowania trochę lepszego świata – dzięki wolontariatowi zyskujemy niepowtarzalną okazję poznania wartościowych ludzi i zdobywamy solidne doświadczenie. A z tym pozytywnym bagażem dużo łatwiej rozpoczyna się życie zawodowe 🙂

Oceń artykuł


Narzędzia