Porady Student Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?
26.02.2018  | 4 min czytania

Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?

26.02.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4.5)

Targi pracy w skrócie? Setki odwiedzonych stoisk pracodawców, tysiące zadanych pytań i uzyskanych odpowiedzi, miliony wymienionych uśmiechów i… wyniesionych gadżetów. No właśnie, czy ze studenckich targów pracy można wynieść coś więcej niż tonę nowych długopisów, notesów, materiałowych toreb i kubków? Jak najbardziej tak!

Osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy zdają sobie sprawę, że samo wykształcenie, to nadal za mało, by wyróżnić się na rynku pracy. Niezbędne jest tu doświadczenie. Jak wskazują dane badania Pracuj.pl „Studenci na rynku pracy 2017”, blisko 83% badanych odbywa lub odbyło praktyki czy staże zawodowe. Jednym z najlepszych źródeł informacji o tym, jak stawiać pierwsze kroki na rynku pracy są… targi pracy. I choć spora część studentów i absolwentów traktuje je jako rozrywkę lub szansę na zdobycie nietuzinkowych gadżetów, które zawsze mają ze sobą pracodawcy, my proponujemy wynieść z nich coś zupełnie innego.

Profesjonalne konsultacje CV

Dobrze przygotowany życiorys może otworzyć Ci drzwi do kariery zawodowej. Podczas indywidualnej rozmowy doświadczony rekruter pomoże Ci wybrać z Twoich dotychczasowych doświadczeń te, które mogą być cenne dla pracodawców i odpowiednio je opisać. Podczas takich konsultacji przeanalizujesz również kompetencje jakie posiadasz oraz zastanowisz się jakie umiejętności musisz jeszcze zdobyć.

Kiedy już wiesz, co ująć w swoim życiorysie możesz wykorzystać dostępne w sieci narzędzia porządkujące treść i stronę estetyczną dokumentu. Najlepszym rozwiązaniem na profesjonalny wygląd jest skorzystanie z darmowego Kreatora CV.

Symulacje procesów rekrutacyjnych

Wyobrażenia o pierwszej rozmowie rekrutacyjnej, często nie mają dużo wspólnego z rzeczywistością. Dlatego, wybierając się na targi pracy warto wziąć udział w symulacjach rozmów rekrutacyjnych czy assessment center, które organizują pracodawcy. Dzięki takiemu doświadczeniu będziesz mógł zobaczyć rekruterów w akcji i poznać techniki, z których korzystają. To bardzo cenna wiedza. Proces rekrutacyjny to dziś nie tylko rozmowa, ale zróżnicowane wywiady, testy, czy gry i symulacje biznesowe, które rozwiązują kandydaci. Dobrze mieć szansę poznać te procesy od podszewki.

Darmowe szkolenia

Czy wiecie, że organizatorzy targów i firmy-wystawcy często planują dla uczestników darmowe szkolenia? Podczas targów Jobicon, które 6 marca odbędą się w Krakowie studenci i absolwenci, będą mogli wziąć udział w kursie „Excel w praktyce”, dowiedzieć się jak budować swoją markę osobistą czy poznać bliżej internetowe narzędzia Google.

Odpowiedzi na karierowe pytania

Myśląc o pierwszej pracy czy stażu zawodowym masz w głowie setki pytań. Targi pracy to idealne miejsce, aby je zadać. To niepowtarzalna szansa na nieformalną rozmowę w pracownikami firm i dopytanie ich o zasady rekrutacji, warunki oferowane stażystom i pracownikom, pakiety benefitów i możliwości rozwoju. Pamiętaj, nigdzie nie znajdziesz bardziej szczegółowych informacji.

Inspiracje

Targi pracy to również szansa wysłuchania inspirujących wykładów. Uczestników Jobicon w Krakowie natchną do działania Rafał Sonik, który odpowie na pytanie czy da się pogodzić pracę i pasję oraz Filip Chajzer, który wyjaśni, dlaczego najlepszą drogą do sukcesu jest maraton, a nie sprint. To również możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami wymarzonych firm i indywidualnych rozmów z rekruterami. Własne doświadczenia to najlepsze doświadczenia, dlatego warto skorzystać z szansy jaką dają targach pracy.

Oceń artykuł