Porady Student Czy warto rezygnować ze stażu, praktyki? Czy może jednak się przemęczyć?
02.08.2018  | 4 min czytania

Czy warto rezygnować ze stażu, praktyki? Czy może jednak się przemęczyć?

02.08.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Rozpocząłeś staż, ale w międzyczasie otrzymałeś ofertę zatrudnienia? A może jesteś rozczarowany praktykami i czujesz, że to strata czasu? Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Zrób na spokojnie bilans zysków i strat. Jeśli zrezygnujesz ze stażu z urzędu pracy, musisz liczyć się z konsekwencjami, np. z utratą statusu osoby bezrobotnej.  

Jak szukać ofert stażowych?

Im więcej wiesz na temat konkretnego pracodawcy, tym mniejsze ryzyko, że praca (staż, praktyka) w jego przedsiębiorstwie nie będzie spełniać Twoich oczekiwań. Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, poszukaj informacji na temat firmy lub instytucji, w której chciałbyś odbyć staż lub praktyki. Warto sprawdzić zakładkę „Kariera” na firmowej stronie, porozmawiać z pracownikami i byłymi praktykantami oraz przeglądać profile pracodawców na portalu Pracuj.pl. 

Zastanów się nad własnymi oczekiwaniami i planami zawodowymi. Odpowiedz sobie na pytania: jakie kompetencje chciałbyś rozwinąć podczas programu stażowego? Czego chciałbyś się nauczyć w ramach praktyk? Jakie standardy powinna prezentować firma? Jakie konkretnie zadania i warunki proponują pracodawcy praktykantom i stażystom? Ważne również, by zapoznać się z treścią umowy zawieranej z pracodawcą.

Konsekwencje przerwania stażu / praktyki

To, jakie skutki przyniesie rezygnacja, zależy od tego, czy jesteś studentem. Istotne jest też, czy sam zgłosiłeś się na staż, czy zrobiłeś to za pośrednictwem urzędu pracy. Jeśli staż z urzędu zakończy się przedwcześnie z Twojej winy, musisz liczyć się z następstwami, tzn. z utratą statusu osoby bezrobotnej na okres 120, 180 lub 270 dni – w zależności od tego, czy przerwałeś staż po raz pierwszy, czy kolejny. Nie ponosisz żadnych konsekwencji, gdy powodem zerwania umowy jest podjęcie zatrudnienia lub nauki. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20091421160).   

Przerwanie stażu lub praktyki może pociągać za sobą również inne następstwa, np. trudności z zaliczeniem semestru lub roku – w sytuacji, gdy odbycie praktyki stanowiło jeden z warunków wynikających z regulaminu studiów. Zanim podejmiesz się zobowiązań, zastanów się, czy zdołasz się z nich wywiązać. Warunki rozwiązania umowy stażowej zawartej pomiędzy pracodawcą a stażystą (bez pośrednictwa urzędu pracy) wynikają z ustawy o praktykach absolwenckich (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20091271052). Kontrakt cywilnoprawny może być rozwiązany na piśmie, w dowolnej chwili, jeżeli staż jest nieodpłatny. W sytuacji, gdy przysługuje wynagrodzenie, obowiązuje 7-dniowy okres wypowiedzenia.

Rezygnacja ze stażu – co dalej?

Przyczyny przerwania stażu lub praktyki mogą być różne. Zdarza się, że motywacja do podjęcia radykalnej decyzji wynika z niewłaściwej postawy pracodawcy i niedotrzymania warunków umowy. Staż to szansa, by zweryfikować swoją wiedzę i sprawdzić, czy nasze wyobrażenia o pracy w zawodzie pokrywają się z rzeczywistością. Bywa więc tak, że stażysta dochodzi do wniosku, że jednak nie chce związać swojego życia zawodowego z wybraną branżą, zawodem, specjalizacją itd.

Jeśli w trakcie stażu stwierdziłeś, że nie satysfakcjonuje Cię praca w określonej profesji, możesz szukać ofert w branżach, które wydają Ci się interesujące. Warto też porozmawiać z pracodawcą lub opiekunem stażu, jeśli brakuje Ci okazji do zdobywania wiedzy i umiejętności. Możesz wyjść z inicjatywą i zaproponować, że zaangażujesz się w konkretne przedsięwzięcie. To, jak wykorzystasz okres stażu, zależy w dużej mierze od Twojego nastawienia. Nietrafiony wybór kierunku rozwoju można potraktować jako cenną lekcję na przyszłość.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę  wszystkie „za” i „przeciw”. Gdy uznasz, że rezygnacja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, wyciągnij wnioski z trudnej sytuacji, a następnie:

  • Znajdź ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania

Oferty praktyk i stażu można wyszukiwać, np. korzystając z serwisu Pracuj.pl. Przed dokonaniem wyboru dobrze jest przeanalizować własne plany i oczekiwania, a także zapoznać się z informacjami dostępnymi na profilu potencjalnego pracodawcy.  

  • Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne

CV i list motywacyjny to przepustka do wymarzonej kariery zawodowej. Wykaż, że posiadasz cechy, umiejętności i predyspozycje przydatne w danym zawodzie i zgodne z oczekiwaniami pracodawcy.   

Jak napisać CV na praktyki?

Jak powinien wyglądać list motywacyjny na staż?

  • Rozwijaj kompetencje

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, inwestuj w siebie. Dbaj o własny rozwój, uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Angażuj się w działalność studencką i wykorzystuj możliwości, jakie daje Twoja uczelnia. Warto np. pisać artykuły, organizować konferencje naukowe, uczestniczyć w wymianach międzynarodowych itd. Każde z tych doświadczeń sprzyja nabywaniu kompetencji twardych i miękkich.

Jesteś na studiach? Sprawdź, na jakie doświadczenia warto postawić!

Oceń artykuł