Porady Student Czy studia przygotują mnie do pracy?
12.06.2019  | 5 min czytania

Czy studia przygotują mnie do pracy?

12.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.5)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak studenci i absolwenci oceniają uczelnie pod względem przygotowania zawodowego
  2. Co można zyskać dzięki studiom, a czego wymagają pracodawcy
  3. Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

Dyplom inżyniera informatyki to atut na rynku pracy. Absolwent uczelni posiada umiejętności, dzięki którym może podjąć zatrudnienie i niedługo po ukończeniu studiów otrzymywać atrakcyjne zarobki. W tym zawodzie, podobnie jak w innych profesjach, liczą się również dodatkowe aspekty, np. otwartość na wiedzę i chęć rozwoju. Studia zapewniają przygotowanie merytoryczne, ale niezbędne jest późniejsze uzupełnianie kwalifikacji i zdobywanie doświadczenia.  

Dobra praca, czyli jaka?

W opinii studentów i absolwentów polskich uczelni tytuł magistra pomaga w karierze, ale nie gwarantuje sukcesu. Oprócz wykształcenia liczy się także doświadczenie, które można zdobywać w trakcie praktyk zawodowych i stażu. Dobra praca to taka, która zapewnia nie tylko satysfakcjonujące zarobki, ale również atrakcyjne możliwości rozwoju. Takie wnioski zostały ujęte w raporcie Pracuj.pl „Studenci i absolwenci o rynku pracy”. 37% ankietowanych było zdania, że ukończenie studiów sprzyja znalezieniu dobrej pracy. Co ciekawe, 33% prezentowało krańcowo odmienny pogląd, uznając, że wyższe wykształcenie ma niewielkie znaczenie. 30% uczestników nie zajęło jednoznacznego stanowiska. Wyniki badania Pracuj.pl wskazują m.in. na to, że nie istnieje uniwersalny przepis na spełnienie zawodowe. Ani dyplom, ani umiejętności nie sprawią, że Twoja kariera będzie pasmem triumfów.   

Czego uczymy się na studiach?

Studia nie gwarantują pracy, powodzenia i dobrych zarobków. Na pozycję zawodową trzeba zapracować. Czy to oznacza, że wyższe wykształcenie nie jest istotne i nie warto „tracić” czasu na wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i w bibliotekach? Zdecydowanie warto rozpocząć naukę w szkole wyższej. Ważne jednak, by w trakcie studiowania realizować przyjęte cele edukacyjne i zawodowe oraz świadomie pochodzić do zdobywania wiedzy. Studenci uczą się języków obcych, poszerzają horyzonty myślowe, analizują różne punkty widzenia, uczą się organizacji pracy własnej, logicznego myślenia, współdziałania itp. Taki kapitał jest przydatny w życiu zawodowym. Efekty kilkuletniej nauki zależą jednak w znacznej mierze od zaangażowania oraz umiejętności wykorzystania zasobów zdobytych w studenckich latach.       

Gdzie można pracować po filozofii?

Kompetencje absolwenta a wymagania pracodawców

Ważne, żebyś w trakcie studiów uzupełniał wiedzę i zdobywał nowe kompetencje,  np. uczestnicząc w praktykach i stażach. Kursy i szkolenia również będą podnosić Twoje kwalifikacje. Jeśli chcesz osiągać sukcesy i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy:

  • Rób to, co sprawia Ci przyjemność i satysfakcję

Wybierając kierunek studiów i ścieżkę kariery, kieruj się swoimi preferencjami. Ważne, żebyś lubił to, czym zamierzasz się zajmować, bo dzięki temu będziesz mieć większą motywację do podejmowania trudu, podnoszenia kwalifikacji, czerpania wiedzy z różnych źródeł itp.

  • Bądź na bieżąco z oczekiwaniami pracodawców

Warto kierować swoją karierą w taki sposób, by nie tylko robić to, co się lubi, ale również dopasowywać się do warunków, które aktualnie panują na rynku pracy. Przyjęcie takiej postawy sprawi, że nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

  • Rozwijaj kompetencje przyszłości

Elastyczność i umiejętności adaptacyjne to kluczowe kompetencje na rynku pracy. Dobrze jest rozwijać również inteligencję emocjonalną oraz umiejętność współpracy. Kompetencje miękkie, które pomagają w osiąganiu celów zawodowych, doskonali się w praktyce. Osoba, która współdziała z różnymi grupami – np. angażując się w działalność samorządu studenckiego i projekty zawodowe lub udzielając się w stowarzyszeniach – uczy się m.in. zarządzania sobą w czasie, komunikatywności i asertywności. Rozwijaniu inteligencji emocjonalnej sprzyja prowadzenie dziennika emocji lub zestawianie własnego punktu widzenia z perspektywami rozmówców.   

Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

  • Traktuj niepowodzenia jak lekcje

Mimo doskonałego przygotowania do pracy, otwartości na nowe doświadczenia i zdolności adaptacyjnych możesz doświadczać niepowodzeń. Ważne, abyś nie zniechęcał się w obliczu porażek. Doceniaj samego siebie i nie rozpamiętuj błędów.

  • Ucz się i aktualizuj wiedzę

Nie wystarczy zdobyć dyplom, by stać się świetnym fachowcem. Aby stawać się coraz lepszym specjalistą, należy uzupełniać wiedzę, np. rozpoczynając studia podyplomowe, uczęszczając na kursy, czytając literaturę branżową itd. To, co robisz w czasie wolnym od pracy, również może Cię rozwijać. Warto wykorzystywać w pracy kompetencje i wiedzę, które zdobywasz jako rodzic, miłośnik sportu, fan literatury kryminalnej itd.   

4 korzyści, które daje elastyczność w pracy

Studia to jedna z wielu ważnych okazji do nauki i rozwoju. Czas spędzony w murach uczelni może sprawić, że zdobędziesz nowe umiejętności, poznasz inspirujących ludzi i zyskasz cenną wiedzę na własny temat. Od Ciebie zależy, co zrobisz z tym kapitałem.  

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł