Porady Student Chcesz rozdawać karty na rynku pracy? Zajrzyj w Arkana Sukcesu!
16.05.2022  | 4 min czytania

Chcesz rozdawać karty na rynku pracy? Zajrzyj w Arkana Sukcesu!

16.05.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Niedługo kończysz studia? A może już szukasz pracy, ale jeszcze nie do końca wiesz, w jakim kierunku chcesz podążać? Aby osiągnąć sukces, zdobyć rozwijające, dochodowe oraz fascynujące zajęcie, nie musisz zaglądać w magiczną kulę, stawiać tarota i wróżyć z fusów! Wystarczy, że poznasz nasze wskazówki, dzięki którym już niedługo mogą spełnić się Twoje zawodowe plany. Wykorzystaj swoje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności, które w przyszłości pomogą Ci znaleźć posadę marzeń!

Co znajdziesz w artykule?

• Wielkie Arkana szansą na zdobycie tajemnej wiedzy
• Zaprzęgnij rydwan i pogalopuj w stronę rozwoju
• Małe Arkana krokiem milowym w rozwoju kompetencji

Wielkie Arkana szansą na zdobycie tajemnej wiedzy

Twoja przyszłość jawi Ci się w zamglonych barwach? Jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu i wciąż szukasz swojej zawodowej ścieżki? Jeśli znajdujesz się właśnie na tym etapie, wyobraź sobie, że jesteś niczym Wędrowiec, który otwiera talię Tarota, a następnie wkracza w Wielkie Arkana, by posiąść tajemną wiedzę. Zanim jednak ją zdobędzie, musi wykazać się zaangażowaniem, chęcią nauki i bystrym umysłem. Jego droga niekiedy jest kręta i wyboista, jednak w końcu udaje mu się osiągnąć cel.

Podobne zasady rządzą dzisiaj rynkiem pracy. Jeśli chcesz się rozwijać, zacznij od małych kroków. Dołącz do zajęć w kole naukowym albo zapisz się na studenckie praktyki, aby potem wykorzystać zdobytą wiedzę oraz swoje dotychczasowe doświadczenie. Możesz też rozpocząć staż, by za jakiś czas znaleźć się w gronie specjalistów. Wystarczy uwierzyć w siebie! W końcu każde zajęcie – szczególnie na początku zawodowej drogi – jest wartościową lekcją, z której warto wyciągnąć wnioski. Spróbuj więc pogodzić edukację z jakimś dodatkowym zajęciem – np. pracą sezonową czy dorywczą albo z wolontariatem, które nauczą Cię odpowiedzialności, zaradności i radzenia sobie ze stresem, a także podszkolą Cię w relacjach międzyludzkich. Nawet jeśli taka praca nie będzie korespondować z  branżą, w której chcesz się rozwijać, z pewnością z każdego miejsca wyniesiesz cenne umiejętności, które mogą okazać się przydatne w przyszłości.

A może masz nietypowe zainteresowania, które różnią się od zajawek, jakie mają Twoi rówieśnicy? W takim przypadku poszukaj zajęcia pozwalającego Ci realizować pasje, które kiedyś mogą przerodzić się w pomysł na całkiem ciekawy biznes. Nie zapomnij w tym wszystkim być osobą ciekawą świata, która nie boi się innowacji. Obudź drzemiący w Tobie potencjał oraz talent, które podczas rozmowy rekrutacyjnej dostrzeże potencjalny pracodawca. Jeśli zobaczy, że charakteryzuje Cię zaradność, pomysłowość i profesjonalizm, nie musisz martwić się o posadę.

| Praca nie z tej ziemi? Każde doświadczenie ma znaczenie

Zaprzęgnij rydwan i pogalopuj w stronę rozwoju

W rozwoju zawodowym dobrze jest już na samym początku postawić na sprawdzoną kartę. W Tarocie to właśnie Rydwan symbolizuje intelekt, sukces i osiągane cele. Aby Twój założony plan mógł się ziścić, potrzebne są też odwaga i zaangażowanie. Nie bój się podejmowania nowych inicjatyw, które z czasem pokażą Ci, jakie jest Twoje prawdziwe przeznaczenie. Każda nowa umiejętność to szansa na wzbogacenie CV i pokazanie się przyszłemu pracodawcy z jak najlepszej strony. Co zatem warto robić pod tym względem?

  • Weź udział np. w targach pracy i na bieżąco przeglądaj oferty, aby móc skonfrontować wymagania pracodawców z tym, co już umiesz.
  • Zapisz się na kurs zawodowy, by świadomie pokierować swoją karierą i zdobyć fachową wiedzę.
  • Postaw na e-learning – najlepiej z obszaru, który najbardziej Cię interesuje – i w domowym zaciszu zadbaj o swój rozwój osobisty. W przyszłości Twoja zdobyta wiedza na pewno przełoży się na ciekawą pracę i godną pensję.
  • Ucz się języków obcych, które mogą otworzyć Ci wrota do międzynarodowych kontraktów i wyjazdów służbowych.
  • Buduj sieć kontaktów, które być może wykorzystasz w przyszłości. Dzięki poleceniu dobrego znajomego praca może znaleźć Cię sama. W stworzeniu networkingowych relacji pomocne są zawsze konferencje, kongresy, spotkania branżowe czy szkolenia. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś specjalistą, warto być na bieżąco z tym, co dzieje się w interesującej Cię branży.
  • Skorzystaj z nowoczesnych technologii, które masz do dyspozycji niemalże codziennie, np. w smartfonie. Obserwuj ciekawe konta na Instagramie, które mogą być dla Ciebie inspiracją do działania, podejmowania wyzwań i rozwijania twórczych pasji. Mamy nadzieję, że wkrótce przekonasz się, że to naprawdę procentuje!

| Z walizką różnorodności na umowę o pracę

Małe Arkana krokiem milowym w rozwoju kompetencji

Małe Arkana w talii Tarota są nawiązaniem do nieco przyziemnych, codziennych spraw, które symbolizują m.in. działanie i relacje oraz uczucia i intelekt. Jak przełożyć je na rozwój kariery, a później także na życie zawodowe? Potraktuj to jako magiczną wskazówkę i zadbaj o swoje kompetencje. Zacznij od umiejętności twardych i typowo specjalistycznych, które poparte są wiedzą w danym zakresie.

Jeśli stoisz przed wyborem życiowej ścieżki, spróbuj znaleźć zajęcie, które sprawia Ci radość i daje dużą satysfakcję. Następnie rozszerz wiedzę, a potem poszukaj pracy pokrywającej się ze zdobytym zakresem kompetencji. Nie zapominaj też o swoich predyspozycjach i cechach charakteru. Dzięki nim łatwiej wkroczysz na rynek pracy. Jak możesz sprawdzić, w czym najlepiej się odnajdziesz i w jakiej branży osiągniesz sukcesy?

| Przyciągnij pracę marzeń – na Pracuj.pl!

Gdy masz ścisły umysł, jesteś osobą samodzielną, lubisz kalkulować i świetnie znasz np. program Microsoft Excel, spróbuj sił w administracji biurowej. Lubisz rozmawiać z ludźmi, zawsze masz gotowe argumenty pod ręką i znasz tajniki perswazji? Poszukaj pierwszego zatrudnienia w call center. Twoją pasją jest gotowanie, kreatywność nie jest Ci obca, lubisz kontakt z ludźmi albo chcesz łączyć pasję z aktywnością fizyczną? Może dobry pomysłem będzie praca w gastronomii, turystyce, obsłudze klienta lub branży związanej z rekreacją i sportem.

Pamiętaj, że zanim Twoja kariera nabierze tempa, musisz wziąć dobry rozbieg. Przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron, zastanowienie się nad tym, co pomoże Ci się rozwinąć i zdobyć wiedzę, to zawsze dobry prognostyk i odpowiednie zaklęcie na otwarcie furtki do przyszłości.

| ABC rekrutacji studenta. Jak rozpocząć karierę zawodową bez doświadczenia?

Szukasz zatrudnienia? Pracuj.pl dobrze Ci wróży, zatem weź sprawy w swoje ręce i znajdź wymarzoną pracę!

Oceń artykuł