Porady Student Chcesz mieć wpływ na swoje miejsce pracy? Przyjdź na festiwal JOBICON!
26.02.2020  | 6 min czytania

Chcesz mieć wpływ na swoje miejsce pracy? Przyjdź na festiwal JOBICON!

26.02.2020  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Czasem nie trzeba wiele, żeby zrobić ważny krok w stronę kariery. Duża dawka inspiracji, oferty pracy, warsztaty i wystąpienia – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki podczas Festiwalu Pracy JOBICON. Poznaj kulisy różnych zawodów, przygotuj się do rekrutacji, znajdź pomysł na swój dalszy rozwój. O tym, co czeka na uczestników festiwalu, opowiada Emilia Dąbrowska, Category Marketing Coordinator w Grupie Pracuj.

Przed nami trzecia edycja JOBICONU organizowanego przez Pracuj.pl. Wydarzenie to gromadzi co roku ok. 14 000 uczestników w trzech miastach. Do kogo skierowana jest ta inicjatywa?

EmiliaJOBICON jest skierowany zarówno do osób dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową, jak i tych, którzy już aktywnie działają na rynku pracy. Pracodawcy poszukują rozmaitych pracowników - od stażysty do specjalisty. JOBICON jest również dedykowany tym osobom, które chciałyby nauczyć się, jak szukać pracy efektywniej i jak być dobrze przygotowanym do wymagań rynku i pracodawców.

Targi pracy często kojarzą się z wieloma stoiskami, dużą liczbą gadżetów i ulotek rozdawanych przez firmy. Czy faktycznie udział w takim wydarzeniu jest realnym sposobem na znalezienie pracy?

Jak najbardziej. JOBICON to wydarzenie, którego celem jest połączenie najlepszych pracodawców z najlepszymi kandydatami. Pracodawcy pojawiają się tutaj z konkretnymi ofertami pracy, które adresują właśnie do uczestników wydarzenia. Dlatego tak ważne jest, aby kandydaci również przybyli przygotowani i mieli ze sobą: dobre CV, sprecyzowane wcześniej obszary zainteresowań zawodowych oraz listę pytań do pracodawców. Takie podejście znacznie skraca cały proces rekrutacji. JOBICON umożliwia też rozwijanie różnych kompetencji i pozwala przygotować się do przyszłych rekrutacji w praktyczny sposób – na przykład poprzez próbną rozmowę rekrutacyjną, analizę dokumentów aplikacyjnych czy wykonanie profesjonalnego zdjęcia do CV.

Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?

Jakim tematom będą poświęcone tegoroczne warsztaty?

W programie przewidziano warsztat dla osób zainteresowanych pracą w branży IT. Będzie można posłuchać o tym, jak wybrać ścieżkę rozwoju i jakie są możliwości w tym obszarze. A jak wiemy możliwości jest wiele. Zapotrzebowanie rynku na programistów, Ux’ów, testerów i administratorów systemów jest ogromne. Będą również warsztaty dedykowane wybranym narzędziom komputerowym. Warsztat Excel to okazja, żeby poznać najczęstsze zadania na testach rekrutacyjnych z narzędzia Excel. Warsztat Power Point będzie z kolei źródłem wiedzy na temat optymalizowania prezentacji, tworzenia czytelnych slajdów i możliwości tego programu, np. skrótów klawiszowych. Przewidziane są także warsztaty związane z kompetencjami miękkimi, budowaniem marki i rozwojem osobistym. Dla przykładu: warsztat „Jak odkryć, co chcesz robić w życiu” będzie zachętą do refleksji, zaglądnięcia w głąb siebie, poznania swoich potrzeb i priorytetów. Podczas warsztatu dotyczącego personal brandingu uczestnicy poznają przykłady konkretnych działań, które warto podjąć, aby stać się kandydatem nie do odrzucenia.

Targi pracy - sposób na podniesienie kompetencji

Festiwal pracy to z jednej strony spotkania z pracodawcami, a z drugiej – z doradcami i specjalistami od rekrutacji. Jakie wsparcie otrzymają od nich uczestnicy JOBICONU?

Uczestnicy wydarzenia mogą skonsultować swoje CV z ekspertami w trzech językach, zadać nurtujące ich pytania, poznać trendy rekrutacyjne, dowiedzieć się, jakich błędów nie popełniać podczas rekrutacji. W trakcie JOBICONU odbywają się symulacje rozmów rekrutacyjnych – to świetny sposób, żeby w nieformalnej, przyjaznej atmosferze poćwiczyć udzielanie odpowiedzi na pytania i otrzymać konstruktywną informację zwrotną od prawdziwego rekrutera. Szkoła ani rynek nie oferują takiego treningu, zazwyczaj po prostu bazujemy na swojej intuicji i doświadczeniu, nie wiedząc, co tak naprawdę jest ważne z perspektywy pracodawcy. Czasami bardzo prostymi technikami możemy zmienić przebieg całej rozmowy na naszą korzyść.

Lista pytań do pracodawcy – zabierz ją na targi pracy

JOBICON to również okazja, żeby posłuchać prelekcji różnych ekspertów, znanych osobowości, influencerów. Jednym z gości będzie Magda Gessler, która podzieli się przepisem na sukces zawodowy i opowie o tym jak przekuć pasję w pracę. A czego będzie dotyczyć wystąpienie Rafała Masnego?

Będzie ono nawiązywać do tego, jak rynek pracy będzie wyglądać w przyszłości, jaki wpływ będzie mieć na niego dzisiejsza technologia, jak przygotować się do nowych wyzwań i jakie kompetencje będą miały kluczowe znaczenie.

Co wyróżnia JOBICON na mapie tego typu wydarzeń? Na czym polega jego wartość?

JOBICON to nie są klasyczne targi pracy. To całodzienny, kompleksowy event mocno ukierunkowany na praktyczne działania. Daje uczestnikom konkretne możliwości – można zdobywać wiedzę, rozwijać umiejętności, poznawać narzędzia wykorzystywane w pracy, inspirować się różnymi osobowościami, słuchać o innowacjach, wymieniać się informacjami. Do tego integracja, strefa food trucków i bardzo przyjazny klimat. Wszystko to buduje niepowtarzalny wymiar.

Jak przygotować się do udziału w tej inicjatywie? Co warto ze sobą zabrać?

Na początek zachęcam do pobrania biletu na stronie: https://jobicon.pracuj.pl/. Warto wgrać swoje CV do konta Pracuj.pl, gdyż dzięki temu aplikowanie do pracodawców będzie szybkie i wygodne. Wybierając się na JOBICON, warto zabrać ze sobą dobry humor i pozytywne nastawienie. Warto też zadbać o listę pytań, które chcielibyśmy zadać, na przykład o ofertę stażu wakacyjnego, możliwości rozwoju, ścieżkę kariery, najnowsze projekty firmy itd. Sprawdźmy agendę festiwalu i zastanówmy się, jak to wydarzenie może nam pomóc w realizacji naszych celów. Nawet jeśli nie mamy sprecyzowanych planów rozwojowych i nie wiemy, czego dokładnie szukamy, gdzie widzimy się za kilka lat, Kto wie, może akurat odkryjemy pomysł na siebie albo praca na JOBICONIE sama nas znajdzie.

Co powiedzieć tym, którzy jeszcze się wahają, czy przyjść i czy będzie to dobrze spożytkowany czas?

Poszukiwanie pracy nie powinno być sytuacją przypadkową. Jeżeli zależy nam na dobrej pracy u cenionego pracodawcy, teraz lub za jakiś czas musimy się do tego procesu dobrze przygotować. Samo CV nie wystarczy. JOBICON przybliża młodym ludziom meandry rynku pracy. Wyposaża uczestników w konkretną wiedzę i umiejętności, zwiększa świadomość nie tylko na temat samego procesu aplikowania. Pokazuje kulisy wybranych zawodów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że poszukiwanie pracy staje się prostsze oraz efektywniejsze. Jeżeli chcesz stać się świadomym kandydatem, który będzie mieć bezpośredni wpływ na nowe miejsce pracy – zapraszamy na JOBICON.

Dziękuję za rozmowę!

 

Oceń artykuł