Porady Student Bezpłatne praktyki – dlaczego warto?
20.12.2020  | 4 min czytania

Bezpłatne praktyki – dlaczego warto?

20.12.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Planujesz odbyć bezpłatne praktyki? Uczestnictwo w nich pozwala zdobyć umiejętności i wiedzę niezbędną do późniejszej pracy w zawodzie. Praktykant ma większe szanse otrzymać zatrudnienie w danej branży niż osoby, które nie skorzystały z takiej możliwości. Sprawdź, czy pracodawca ma obowiązek podpisać z Tobą umowę o bezpłatne praktyki i ile maksymalnie mogą one potrwać.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Bezpłatne praktyki studenckie – o tym musisz wiedzieć!
• Dlaczego warto odbyć praktyki studenckie?
• Bezpłatne praktyki studenckie – co robić po ich zakończeniu?

Bezpłatne praktyki studenckie – o tym musisz wiedzieć!

Marzeniem każdego ucznia czy studenta są praktyki płatne, jednak niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa oferują właśnie taką możliwość. O czym musisz pamiętać, wybierając się na bezpłatne praktyki studenckie? Przede wszystkim powinny być one zorganizowane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz zasadami BHP. Umowę o bezpłatne praktyki, tzw. umowę absolwencką, podpisuje się z osobą, która ukończyła co najmniej szkołę gimnazjalną i nie przekroczyła jeszcze 30. roku życia. Umowa powinna zostać zawarta na piśmie. Należy uwzględnić w niej informacje o firmie, w której odbędą się praktyki, czas ich trwania i dane osobowe praktykanta. Pamiętaj, że maksymalny czas uczestnictwa w praktykach bezpłatnych wynosi 3 miesiące.

| 5 pytań, które możesz usłyszeć podczas rekrutacji na praktyki

Zadbaj też o to, by w umowie był podany konkretny czas Twojej pracy. To liczba godzin w ciągu dziennej zmiany i/lub podane konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, np. od 8:00 do 14:00. Prawo określa, że praktykant nie może pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu. Kolejną kwestią są Twoje obowiązki i zadania podczas praktyk oraz miejsce ich odbywania. Aby umowa była ważna, musi znaleźć się na niej data, miejsce jej zawarcia i oczywiście Wasze podpisy.

| 4 zasady przy pisaniu listu motywacyjnego na praktyki zawodowe

Dlaczego warto odbyć praktyki studenckie?

Praktyki pozwalają uczniom oraz studentom zdobyć kierunkowe doświadczenie zawodowe. Pomagają także uzyskać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności niezbędne w przyszłej pracy. Praktykant ma szansę poznać zasady działania przedsiębiorstwa oraz organizacji stanowisk. Praktyczna wiedza oraz pierwsze doświadczenie w danym zawodzie zwiększają szansę na znalezienie zatrudnienia w branży. Ponadto uczestnictwo w bezpłatnych praktykach pozwala:

• zaznajomić się z obowiązkami na danym stanowisku pracy,

• nauczyć się praktycznych umiejętności,

• wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce – wpływa to również na szybsze i efektywniejsze przyswajanie nowych informacji,

• poznać warunki i zasady działania firm oraz przedsiębiorstw,

• uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, które – poza praktykami czy zatrudnieniem na danym stanowisku – wymagałyby opłaty,

• wzbogacić swoje CV.

| Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej?

Jakie są obowiązki pracodawcy, który decyduje się przyjąć studenta na bezpłatne praktyki? Właściciel firmy powinien przede wszystkim podpisać stosowną umowę o bezpłatne praktyki i zapewnić praktykantom odpowiednie warunki pracy zgodne z zasadami BHP oraz przepisami Kodeksu pracy. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pracodawca musi także zapewnić odzież ochronną oraz narzędzia niezbędne do pracy. Gdy już zakończysz praktyki, wystąp do pracodawcy z wnioskiem o otrzymanie stosownego zaświadczenia, które na pewno przyda się na studiach, a dodatkowo będzie potwierdzało Twoje doświadczenie.

Bezpłatne praktyki studenckie – co robić po ich zakończeniu?

Po zakończeniu praktyk będziesz bogatszy o nowe umiejętności, które wykorzystasz w przyszłej pracy. Pamiętaj, że pracodawcy mogą zatrudnić praktykantów w trakcie lub po zakończeniu umowy absolwenckiej, dlatego warto wykazać się ambicją oraz pozytywnym nastawieniem do wykonywanych obowiązków. Możliwe, że Twoja współpraca z firmą będzie trwać o wiele dłużej niż okres trwania praktyk. Powodzenia!

| Jak napisać CV na praktyki?

Oceń artykuł