Porady Student Animator dla dzieci – praca czy zabawa?
14.07.2022  | 5 min czytania

Animator dla dzieci – praca czy zabawa?

14.07.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Lubisz kontakt z dziećmi? Masz w sobie pokłady pozytywnej energii, kreatywności, żyłkę aktora i talent plastyczny? Jeśli do tego wszystkiego jesteś osobą odpowiedzialną i uważną, możesz spróbować swoich sił jako animator dla dzieci. To dobry pomysł na pierwszą pracę, która dla niektórych staje się pasją i zawodem na resztę życia, a pozostałym pozwala zdobyć cenne doświadczenie. Co robi animator zabaw, w jakich miejscach może pracować i jak nim zostać?

Co znajdziesz w artykule:

Animator dla dzieci – co robi taka osoba i co musi umieć?
Gdzie może pracować animator zabaw dla dzieci?
Jak zostać animatorem dla dzieci?

| Wychowawca kolonijny – praca na lato czy na lata?

Animator dla dzieci – co robi taka osoba i co musi umieć?

Animator zabaw to osoba, która organizuje grupie dzieci czas wolny – zwykle z okazji specjalnych uroczystości, takich jak urodziny, albo gdy rodzice chcą odpocząć i na chwilę zostawić pociechę pod okiem kogoś zaufanego (np. na wakacjach lub w czasie imprezy weselnej). W odróżnieniu od niani czy nauczyciela przedszkolnego rolą animatora nie jest stricte opieka nad dzieckiem – choć naturalnie organizowane atrakcje muszą zapewniać bezpieczeństwo, a sam animator zabaw też powinien „mieć oczy dookoła głowy” i uważać na każdego malucha.

Do zadań animatora należy organizowanie aktywności, które zaangażują  dzieci, sprawią im radość i zapewnią zajęcie na określony czas. W zależności od potrzeb grupy i okoliczności mogą to być np. zabawy ruchowe, plastyczne, malowanie buziek, skręcanie balonów, dmuchanie olbrzymich baniek mydlanych i co tylko przyjdzie Ci do głowy.

Jakie cechy i umiejętności wyróżniają dobrego animatora dla dzieci? Taka osoba z pewnością powinna umieć naturalnie nawiązywać kontakt z maluchami (zarówno z tymi bardzo towarzyskimi, jak i nieco nieśmiałymi czy wycofanymi) oraz zintegrować grupę i sprawić, by każdy uczestnik zabawy czuł się dobrze. Aby podbić dziecięce serca, na pewno trzeba być na bieżąco z popularnymi obecnie bajkami i piosenkami. Przyda się głowa pełna pomysłów, dużo luzu i dystansu do siebie (by móc np. przebierać się za różne postacie i trochę powygłupiać), sprawność fizyczna oraz wszelkie nietypowe umiejętności, które można kreatywnie wykorzystać – np. żonglowanie.

Trzeba jednak pamiętać, że praca animatora dla dzieci to nie tylko zabawa. Ważne jest też, by umieć zachować zimną krew w nieoczekiwanych sytuacjach, być czujnym i uważnym (bezpieczeństwo przede wszystkim!), a także asertywnym – zarówno wobec dzieci, jak i rodziców, którzy potrafią mieć różne wymagania.

| Praca na studiach – jak dorobić, gdzie szukać zatrudnienia i czy to się w ogóle opłaca?

Gdzie może pracować animator zabaw dla dzieci?

Animator czasu wolnego dla dzieci jest niezastąpiony podczas przyjęć urodzinowych, np. w parku lub w zarezerwowanej przez rodziców kawiarni czy restauracji. Takie osoby często są też poszukiwane w okresie weselnym – by goście mogli przyjść na imprezę i swobodnie się bawić, ktoś musi w tym czasie zapewnić rozrywkę i opiekę maluchom.

Animatorów zabaw zatrudniają również hotele, ośrodki wczasowe czy biura podróży – podczas zorganizowanych wakacji rodzice często marzą o tym, by choć przez chwilę ktoś inny zapewnił atrakcje ich ciekawym świata latoroślom oraz czuwał nad ich bezpieczeństwem, podczas gdy oni w końcu będą mogli spokojnie zrelaksować się nad basenem.

Zapotrzebowanie na animatorów zabaw dziecięcych mają również miejsca oferujące infrastrukturę rozrywkową dla najmłodszych – np. sale czy parki zabaw. Do obowiązków animatora należy wówczas prowadzenie gry zgodnie ze scenariuszem. Atrakcje dla dzieci, takie jak malowanie twarzy czy zabawy z wykorzystaniem dużej chusty animacyjnej, bywają też organizowane podczas różnego rodzaju imprez miejskich, lokalnych festynów czy pikników.

| Jaka praca po turystyce i rekreacji?

Jak zostać animatorem dla dzieci?

Aby przekonać się, czy animator dla dzieci na urodziny lub inne okazje to praca dla Ciebie, najprościej będzie przetestować to w najbliższym otoczeniu. Jeśli w rodzinie lub wśród przyjaciół masz rodziców maluchów, zaproponuj im zorganizowanie atrakcji na nadchodzącą uroczystość. A może znajomi planują niedługo wesele? Na pewno chętniej zapłacą komuś, kogo znają i do kogo mają zaufanie.

Jeśli okaże się, że czujesz się w takiej pracy jak ryba w wodzie, możesz zdecydować się na kurs animatora dla dzieci, podczas którego poszerzysz swój repertuar zabaw, nauczysz się nawiązywać kontakt z dziećmi, radzić sobie z trudnymi sytuacjami i weźmiesz udział w praktycznych warsztatach, np. z face paintingu, robienia baniek lub figurek z balonów.

Animator zabaw to doskonały pomysł na pierwszą pracę dla osób kreatywnych, pełnych energii, które potrafią zarażać uśmiechem i naturalnie oddać się zabawie z najmłodszymi. Musisz jednak mieć świadomość, że animator dla dzieci na wesele to praca sezonowa, podobnie jak organizacja czasu wolnego w hotelach.

Przyjęcia urodzinowe na szczęście odbywają się przez cały rok. Poza tym taką pracę z czasem możesz połączyć z innymi pokrewnymi aktywnościami, a nawet – jeśli poczujesz, że to droga dla Ciebie – założyć własną firmę i np. tworzyć związane z tą branżą produkty. Niejeden znajomy mający pracę biurową będzie Ci zazdrościł zawodu, w którym można zarabiać na zabawie!

Animator dla dzieci to dla Ciebie tylko etap w karierze i masz inne plany na przyszłość? Pamiętaj, że w takiej pracy zyskujesz nieocenione doświadczenie i przydatne umiejętności miękkie, o których warto opowiedzieć podczas rozmowy rekrutacyjnej!

| Każde doświadczenie ma znaczenie – odważ się o nim mówić

Oceń artykuł