Porady Student 9 korzyści z udziału w stażu
27.06.2019  | 4 min czytania

9 korzyści z udziału w stażu

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.6)

Uczestnictwo w programach stażowych może okazać się kamieniem milowym w Twojej karierze. Wyjście ze strefy komfortu, rozwinięcie umiejętności miękkich i twardych, budowanie sieci kontaktów - korzyści ze stażu są niezaprzeczalne.

Korzyść nr 1 - Wyjdziesz ze strefy komfortu

Student lub świeżo upieczony absolwent często nie wierzy w swoje możliwości na rynku pracy. Bo brakuje doświadczenia, bo nie potrafi obsługiwać np. programów potrzebnych w danej pracy. Staż po studiach lub jeszcze w trakcie nauki może okazać się znakomitą okazją, by zdobyć nowe umiejętności, ale też dodać sobie odwagi i wyjść ze strefy komfortu. Dalej może być już tylko lepiej.

Korzyść nr 2 -  Wykorzystasz umiejętności twarde

Umiejętności twarde mają w pracy kluczowe znaczenie. Zajmują często czołowe miejsce w sekcji „wymagania”, przedstawianej przez pracodawców. Nie na wszystkich uczelniach i kierunkach studiów można nauczyć się m.in. obsługi konkretnych programów, a jeśli tak, to liczba godzin praktycznych jest ograniczona. Podczas stażu i wykonywania konkretnych zadań możesz rozwinąć np. podstawową i zaledwie teoretyczną znajomość np. programu graficznego. Używanie języka obcego w firmowej komunikacji również znacząco poprawi Twój warsztat.

Staż w firmie – czego możesz się nauczyć?

Korzyść nr 3 - Rozwiniesz umiejętności miękkie

Rekruterzy kładą duży nacisk na kompetencje miękkie kandydatów. Bardzo często wymagana jest odporność na stres, samodzielność, kreatywność czy sumienność. Staż, jak każda inna praca, stwarza warunki do rozwijania umiejętności interpersonalnych. 

Korzyść nr 4 - Wypełnisz lukę  w rubryce „doświadczenie”

Jako student lub absolwent możesz wpisać w CV prace dorywcze, ale odbycie stażu w wybranej branży czy wyuczonym zawodzie przyniesie jeszcze lepszy efekt i zwiększy Twoje szanse podczas procesu rekrutacyjnego. 

Korzyść nr 5 - Poznasz nowych ludzi

Podczas stażu masz okazję poszerzyć sieć kontaktów. Poznasz osoby z firmy, szefostwo, ale i klientów czy dostawców. Takie kontakty mogą przydać Ci się w innej pracy, kiedy np. będziesz szukać podwykonawcy do ważnego projektu.  

Korzyść nr 6 - Poznasz branżę „od kuchni”

I nie, nie chodzi tu o możliwość parzenia kawy! 🙂 Staż pozwala jeszcze w trakcie studiów sprawdzić, czy dana branża jest dla nas, czy się w niej odnajdujemy i chcemy wiązać z nią swoją przyszłość.

6 rzeczy, które warto robić w trakcie stażu

Korzyść nr 7 - Zarobisz

Nie każdy staż jest bezpłatny. Wiele firm oferuje płatne staże, dzięki którym podreperujesz swój studencki budżet. 

Korzyść nr 8 - Poznasz swoje mocne i słabe strony

„Proszę opowiedzieć o swoich mocnych i słabych stronach” - to pytanie bardzo często pada podczas rozmowy o pracę. Skąd masz znać na nie odpowiedź, skoro nigdy nie miałeś możliwości się sprawdzić? Na stażu, podobnie jak w pracy, będziesz mógł przeanalizować, co sprawia Ci największą trudność, a z czym radzisz sobie szybko i sprawnie. 

Korzyść nr 9 - Otworzysz sobie furtkę do… nowej pracy

Nigdy nie wiesz, jak zakończy się staż. Może okazać się, że obecny pracodawca uzna, że byłeś świetny i zaproponuję Ci pracę na pełny etat!

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Którą ścieżką „drepczesz”?

Oceń artykuł