Porady Student 7 pytań, które pomogą Ci odkryć, co chcesz robić w życiu
31.01.2019 | 8 min czytania

7 pytań, które pomogą Ci odkryć, co chcesz robić w życiu

31.01.2019 | 8 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Mam 20 lat i nie wiem, co robić w życiu! - czy często wypowiadasz to zdanie? Zrelaksuj się, pozwól sobie na dystans i stwórz przestrzeń do refleksji. Zastanów się, co tak naprawdę lubisz robić. Wyjście ze strefy komfortu i konsekwentne dążenie do celu pomogą Ci odkryć własną drogę.

1. Czy wziąłeś głęboki oddech, by zastanowić się, dokąd zmierzasz?

Anita Kowalska, trener efektywności osobistej, radzi:

W życiu można zajść bardzo daleko, czasem jednak okazuje się, że poszliśmy w niewłaściwym kierunku. Warto od czasu do czasu przystanąć, rozejrzeć się dookoła i dać sobie przestrzeń na refleksję. Trudno o nią, gdy żyjemy w ciągłym pędzie i chaosie. Przełom roku to doskonała okazja do uporządkowania swojego życia. Zastanowienia się nad tym, dokąd zmierzamy i czego tak naprawdę pragniemy.

2. Czy wiesz, jakie masz predyspozycje i co lubisz robić?

Zastanawiając się nad obraniem nowego kierunku w życiu, warto pomyśleć, jakie są nasze naturalne predyspozycje, co sprawia nam przyjemność i satysfakcję, a jednocześnie pomaga innym ludziom rozwiązać ich problemy lub spełniać marzenia. Takie połączenie umożliwia nie tylko osiąganie ponadprzeciętnych rezultatów, ale przede wszystkim sprzyja odnalezieniu szczęścia i spełnienia w życiu.
- Anita Kowalska,trener efektywności osobistej

Samotniczy, czujny, wrażliwy… Typ osobowości a praca

3. Czy wykluczyłeś rzeczy, których nie lubisz robić?

Spisanie listy rzeczy, których nie lubisz robić będzie pomocne w wykluczeniu wielu profesji. Dzięki temu zabiegowi lista bardzo się zawęzi. Przykładowo: masz usposobienie introwertyczne i stresują Cię przemówienia publiczne? Raczej nie odnajdziesz się w roli prawnika czy prokuratora na sali rozpraw, gdzie będziesz musiał wygłaszać mowy. Nie rezygnuj jednak z kariery w prawie, być może sprawdzisz się np. jako radca prawny.

4. Co lubisz robić, nawet za darmo, tracąc poczucie czasu?

Jak mówił Konfucjusz:

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.

Pasje bardzo często przemieniają się w pracę zarobkową. Jeśli możesz wykonywać daną czynność godzinami i tracisz przy tym poczucie czasu - to jest właśnie Twoje hobby. Uważasz, że go nie masz? Rozejrzyj się, bo z pozoru banalne w Twoim odczuciu czynności, mogą być cenną wskazówką. Uwielbiasz piec ciasta i chętnie dzielisz się nimi ze swoimi przyjaciółmi? Zastanów się nad cukiernictwem. A może lubisz... po prostu jeść? Szkoląc warsztat pisarski, masz szansę stać się fantastycznym recenzentem/krytykiem w magazynie kulinarnym.

5. Czy próbujesz nowych rzeczy?

Szukanie i podejmowanie nowych wyzwań to znakomita okazja nie tylko do poszerzania kompetencji, ale i praktycznego sprawdzenie się w danej dziedzinie. Skąd masz wiedzieć, czy lubisz grać na instrumencie, skoro nigdy tego nie robiłeś? Zapisanie się na lekcję próbną będzie najlepszym testem, czy chcemy podążać w danym kierunku. 

Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

6. Czy otaczasz się odpowiednimi ludźmi?

Otaczanie się pozytywnymi i kreatywnymi osobami powoduje, że sami stajemy się bardziej aktywni i mamy dużo energii do życia. Lepiej unikać na swojej drodze tzw. wampirów energetycznych, którzy pozbawiają wszelkich pozytywnych emocji. Może ktoś, nawet nieświadomie, podcinał Ci skrzydła, krytykując Cię i mówiąc, że czegoś nie opłaca się robić? Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować! Inspirowanie się ludźmi sukcesu daje dużo siły do działania. Czytaj więc książki, oglądaj motywacyjne wykłady, zapisz się na szkolenia. Dużo zawodowych wskazówek związanych z rekrutacją i karierą znajdziesz na Festiwalu Pracy Jobicon.

7. Czy nie poddajesz się zbyt szybko?

U Michaela Phelpsa, mistrza świata w pływaniu, w dzieciństwie stwierdzono ADHD. Aby jego energia miała ujście, matka zabrała go na basen. I tak zaczęła się jego przygoda z pływaniem. Michael Phelps ciężko trenował. Prawie nigdy nie opuścił treningu. Był systematyczny, zdyscyplinowany - dawał z siebie wszystko. Ta historia dowodzi, że nie warto wątpić w swoje umiejętności, ale konsekwentnie dążyć do wybranego celu.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł