7 kierunków studiów, po których możesz zajmować kierownicze stanowisko

Kategoria
Student

Autor wpisu
Pracuj.pl
Kategoria: Student

Zastanawiasz się nad wyborem studiów i chciałbyś w przyszłości pracować na stanowisku kierowniczym? Umiejętność organizacji pracy oraz zarządzania zespołem to nie wszystko. Zobacz, jaki kierunek skończyć, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady.

  • Zarządzanie

Studia na tym kierunku pozwolą Ci zdobyć wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu oraz działania przedsiębiorstw i publicznych instytucji. Dowiesz się również, jak odpowiednio rozplanować w czasie pracę ludzi, wykorzystywać informacje oraz planować finanse firmy. Zdobędziesz i rozwiniesz m.in. umiejętność komunikacji oraz negocjacji. Do wyboru jest wiele specjalności, np. komunikacja marketingowa czy zarządzanie marką. Po studiach masz szansę objąć kierownicze stanowisko jako manager ds. zarządzania w różnych przedsiębiorstwach.

Cechy kierownika sklepu – sprawdź, czy się nadajesz

  • Zarządzanie zasobami ludzkimi

Kierunek ten związany jest z organizacją pracy zespołu ludzi, czyli zarządzaniem personelem. Specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi ma za zadanie rekrutowanie nowych pracowników, nadzorowanie ich przeszkolenia i wdrożenia do pracy. Odpowiada również za motywowanie zespołu do działania. Po tych studiach można też pracować jako specjalista ds. szkoleń lub asystent biura zarządu.

  • Zarządzanie i inżynieria produkcji

Nauka na tym kierunku wiąże się z przyswajaniem wiedzy nie tylko z obszaru zarządzania. Student zdobywa wiedzę specjalistyczną z zakresu budowy i funkcjonowania maszyn produkcyjnych oraz informatyzacji produkcji. Kierownicze stanowisko można objąć m.in. w branży informatycznej, produkcyjnej lub w firmach zajmujących się ochroną środowiska.

  • Zarządzanie i marketing

Wiedza z obszaru zarządzania i marketingu przyda się m.in. do skutecznego prowadzenia biznesu, planowania oraz zarządzania przedsiębiorstwem. Po studiach możesz znaleźć zatrudnienie w różnych działach związanych z marketingiem i reklamą lub objąć kierownictwo nad tworzeniem produktu innowacyjnego.

  • Budownictwo lub architektura

Ukończone studia związane z budownictwem lub architekturą umożliwiają znalezienie zatrudnienia jako kierownik budowy. Do pełnienia tego typu stanowiska niezbędna jest wiedza specjalistyczna oraz znajomość branży budowlanej.

  • Technologia produkcji lub automatyka

Chcesz stać się kierownikiem produkcji np. w fabryce produkującej części do aut lub opakowania produktów? Od kandydatów na takie stanowisko wymaga się wyższego wykształcenia technicznego.

Jak napisać list motywacyjny na stanowisko kierownika produkcji?

  • Zarządzanie kryzysowe

Ciekawym kierunkiem studiów jest również zarządzanie kryzysowe. Wiąże się ono z zagadnieniami dotyczącymi m.in. bezpieczeństwa państwa i postępowania w przypadku klęsk żywiołowych. Zatrudnienie można znaleźć np. w Policji, Straży Granicznej oraz w Biurze Ochrony Rządu.

Ścisłe czy humanistyczne – jakie studia wybrać?

Dodatkowe umiejętności

Aby ubiegać się o pracę na kierowniczym stanowisku – oprócz wykształcenia – przydadzą się również odpowiednie umiejętności. To np. zdolność organizacji czasu, analityczne myślenie, łatwość w nawiązywaniu relacji oraz komunikatywność. Nie musisz ich wszystkich posiadać, jednak mogą skutecznie zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy.

7 cech kandydata na stanowisko kierownicze

Oceń artykuł


Narzędzia